Genelkurmay'dan Baykal'a 'İsrailli pilot' yanıtı

Filistinli çocukları vuran İsrailli pilotların Türkiye'de eğitildiğini söyleyen Baykal'a Genelkurmay'dan yanıt geldi: Hiçbir ülkenin pilotuna özel eğitim verilmiyor

‘İsrail sadece beş kez tatbikata katıldı’
ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Davos çıkışını haklı bulurken, bir yandan da “Filistin’de çocukları öldüren İsrailli pilotların Türkiye’de eğitim gördüklerini” söyleyen CHP?lideri Deniz Baykal’a Genelkurmay’dan üstü örtülü bir yanıt geldi. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Gazze’ye bomba yağdıran İsrailli pilotların Türkiye’de eğitim gördüğü yönündeki iddiaları yalanladı. 
Tuğgeneral Metin Gürak’ın gerçekleştirdiği haftalık basın bilgilendirme toplantısının konularından biri, Konya’daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Komutanlığı’nın faaliyetleri oldu. Tuğgeneral Gürak’ın verdiği bilgiye göre; 2001’den bu yana 14’ü uluslararası, yedisi de milli, toplam 21 dönem eğitim düzenlendi. Bu eğitimlere ABD, İsrail, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İtalya, Ürdün, Hollanda, İngiltere, Fransa, Belçika ve diğer NATO uçakları katıldı. Toplam 1400 uçak ve 15 bin 200 personel eğitimlerde yer aldı.  Bunların yaklaşık yüzde 80’ini Türkiye’den personel ve uçaklar oluşturdu.
Tuğgeneral Gürak, eğitimlerle ilgili bilgi verirken, “Tatbikatlar, Türk Hava Kuvvetleri’nin planladığı senaryo kapsamında diğer katılımcı ülkelerle birlikte icra edilmekte olup, hiçbir ülkenin pilotuna özel eğitim programı uygulanmamakta, hakiki mühimmat atışı yaptırılmamaktadır. İsrail Hava Kuvvetleri de her seferinde ortalama 10  uçakla yılda bir periyot olmak üzere, sadece beş kez tatbikata iştirak etmiştir” dedi.

Baykal ne demişti?
Deniz Baykal, 3 Ocak Salı günü partisinin Meclis’teki grup toplantısında, “Hükümetin katkısıyla İsrail’le ilişkiler olağanüstü bir düzeye çekilmiştir, Gazze’de çocuklara bomba atan pilotlar Konya’da eğitilmektedir. Bunun anlaşması da bu hükümetçe onaylanmaktadır. Askeri modernleşme projeleri bu hükümet tarafından imzalanmıştır” demişti. 

Uçaklar Hakurk’u vurdu
Tuğgeneral Gürak, toplantıda, 4-5 Şubat 2009 tarihlerinde Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarınca, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde tespit edilen PKK unsurlarına yönelik hava harekâtı düzenlendiğini ve hedeflerin başarıyla vurulduğunu da söyledi. Gürak, harekâtlar sırasında sivil halkın zarar görmemesi için gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı.  Tuğgeneral Gürak, bir başka soruyu yanıtlarken de, ABD’nin, PKK’nın İran’daki kolu?PEJAK’ı terör örgütleri listesine almasını ‘olumlu bir gelişme’ olarak gördüklerini söyledi. (Radikal)