Genelkurmay'dan 'ceza' açıklaması

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde bir teğmenin ceza olarak pimi çekilmiş el bombasını nöbette uyuyan askere ceza olarak vermesiyle yaşanan ve dört askerin şehit olduğu patlama konusunda Genelkurmay açıklama yaptı.


Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgi notunda şunlara yer verildi: “17 Ağustos 2009 günü, Elazığ’daki bir askeri birlikte el bombası patlaması sonucu dört asker şehit olmuştur. Aynı gün 8’inci Kolordu Savcılığı tarafından derhal soruşturma açılmış ve olayla ilgili olduğu değerlendirilen Piyade Teğmen aynı gün gözaltına alınmıştır. 18 Ağustos günü ise teğmen sevk edildiği Askeri Mahkeme tarafından ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan tutuklanmıştır.
Bu bilgilendirmenin yapılmasının nedeni, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin suç işlediği değerlendirilen personeli hakkında her zaman, yargı yoluna gittiği hususunun bir kez daha ifade edilmesidir.”
Olayda hayatını kaybeden askerlerden İbrahim Öztürk’ün babası Hacı Öztürk ve annesi Nermin Öztürk evlerinde gazetecilere açıklama yaptı. Baba Öztürk olayın peşini bırakmayacaklarını ifade ederken anne Nermin Öztürk de oğlunun bomba patlaması sonucu öldüğüne inanmadığını belirterek, “Çünkü oğlumun elleri sapasağlamdı, patlama izi yoktu. Başka bir şekilde öldü” dedi. (Radikal, aa)