Genelkurmay'dan Davos açıklaması!

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Türkiye-İsrail ilişkileri konusunda "Türkiye'nin tüm ülkelerle yürüttüğü ikili askeri ilişkilerde milli menfaatler doğrultusunda hareket etmek esastır" dedi.

 

Ümit KOZAN
 
ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı’ndaki basın bilgilendirme toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le tartışması ve oturumu terk etmesi gündeme geldi. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, bu olayın İsrail ile ilişkileri nasıl etkileyeceğine ilişkin sorulara, “Ben iletişim daire başkanıyım bu soruyu bana neden sorduğunuzu anlayamadım” derken; iki ülke arasındaki ilişkilere ise “Milli menfaatler doğrultusunda hareket etmek esastır” yanıtını verdi. Tuğgeneral Gürak, İsrail’den alınacak insansız hava aracı ‘Heron’ların teslimi konusunda herhangi bir sorun olmadığını söyledi.
Tuğgeneral Metin Gürak, haftalık basın bilgilendirme toplantısına, 60’ncı yıl dönümünü kutlayacak olan NATO hakkında özet bilgi vererek başladı. Türkiye’nin NATO’ya 18 Şubat 1952 yılında üye olduğunu hatırlatan Tuğgeneral Metin Gürak, “4 Nisan 1949 tarihli Kuzey Atlantik Antlaşması ile kurulan NATO değişen güvenlik ortamının koşullarına başarıyla uyum sağlayabilmiştir. NATO kolektif savunma anlayışıyla, üye devletlerin bağımsızlık ve güvenliklerinin olduğu kadar demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi temel değerlerinin de güvencesi olmuştur” dedi.
NATO’ya 57 yıldır üye olan Türkiye'nin gerek Soğuk Savaş, gerekse sonrasındaki dönemde ittifakın güvenliğinin sağlanmasında temel taşlardan biri olduğunu vurgulayan Tuğgeneral Gürak, “Türkiye, NATO’nun yapısının gereklerine bütünüyle cevap vermiş, ayrıca kolektif güvenlik ihtiyacının karşılanmasında önemli sorumluluklar üstlenmiştir. Türkiye, köklü devlet geleneği ve güçlü Silahlı Kuvvetleriyle bölgesindeki güvenlik ortamını şekillendirebilecek bir güç merkezidir. Ayrıca, Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu gibi bölgesel istikrarsızlıkların hakim olduğu coğrafyayı kontrol eden konumuyla NATO’nun ilgi ve etki sahasında ayrıcalıklı bir duruma sahiptir” diye konuştu.
SORU-YANITLAR
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın bazı basın ve yayın organlarında yayınlanan ses kaydıyla ilgili soruya, “Bugün kendileri görüşlerini bir gazetede açıkladı. Buna bakmanızı tavsiye ederiz” dedi.
Ergenekon soruşturması kapsamında ele geçirilen silahlarla ilgili TSK’nın yaptığı soruşturmanın devam ettiğini açıklayan Tuğgeneral Metin Gürak, bir gazetecinin de, “Ele geçirilen silah ve mühimmatlar Türkiye’de tek ve uluslararası ölçütte kriminal labaratuvarı bulunan Jandarmada değil de neden, İstanbula götürülüp inceleniyor” sorusuna ise, “Bu yargıyla ilgili bir konu, yargının verdiği bir karar” demekle yetindi.
Profesyonel orduyla ilgili önümüzdeki günlerde daha detaylı açıklamalar yapılacağını bildiren Tuğgeneral Gürak, Gazze’ye gönderilecek Barış Gücüyle ilgili ise, “Şu anda somut bir gelişme yok, bu konuyla ilgili olarak. İleride ilgili tarafların mutabakat sağlaması durumunda, uluslararası gözlemci grubu içinde Türk askerinin bulunması konusu değerlendirilebilir” dedi.
İnsansız hava aracı Heronların teslimi konusundaki soruya ise Tuğgeneral Gürak, “Heronlarla ilgili sayın Milli Savunma Bakanımız Vecdi Gönül de bir açıklama yaptı. Projede herhangi bir sorun yok” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le tartışması ve oturumu terk etmesiyle ve bu olayın İsrail ile ilişkileri nasıl etkileyeceğine ilişkin sorulara Tuğgeneral Metin Gürak, “Ben İletişim Daire Başkanıyım bu soruyu bana neden sorduğunuzu anlayamadım” dedi. Tuğgeneral Gürak, Türkiye’nin İsrail ile ikili ilişkileri gözden geçirme konusunda TSK’nın tavrının ne olacağı konusundaki bir soruya ise, “Türkiye’nin tüm ülkelerle ilgili yürütmekte olduğu ikili askeri ilişkilerde milli menfaatler doğrultusunda hareket etmek esastır” yanıtını verdi.
 
OLGAÇ’IN DURUMU İNCELENİYOR
 
Tiyatro sanatçısı Atilla Olgaç’ın, Kıbrıs Barış Harekatı’na katılıp 1’i esir, 10 Rum askeri öldürdüğüne ilişkin, daha sonra senaryo dediği açıklamalarıyla ilgili soruya ise Tuğgeneral Gürak, sanatçıyla ilgili Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturma başlattığını hatırlatarak, Genelkurmay’ın da Olgaç’ın askerliğini hangi tarihte, nerede ve ne şekilde yaptığına ilişkin inceleme başlattığını açıkladı.
Türkiye’nin Gazze’deki ateşkes sonrasında bölgeye barış gücü göndermesi ihtimali ile ilgili olarak Tuğgeneral Gürak, “Şu anda konuyla ilgili bir somut gelişme yok. İleride ilgili tarafların mutabakat sağlaması durumunda, uluslararası gözlemci grubu içinde Türk askerinin bulunması konusu değerlendirilebilir” diye konuştu. Anayasa Mahkemesinin dinlemelerle ilgili verdiği karara ilişkin soruya ise Tuğgeneral Gürak, “Yargı kararı, ona bir şey söylememiz mümkün değil” karşılığını verdi.
 
ŞEHİT, GAZİ HABERLERİNE BROŞÜRLÜ YANIT
 
Bazı basın yayın organlarında zaman zaman şehit ve gazilerle ilgili haberlere yer verildiğini belirten Tuğgeneral Gürak, yapılan eleştiri haberlerine ‘Şehit yakınları, malul gaziler ve muharip gazilerin sahip olduğu haklar’ broşürü dağıtarak yanıt verdi. Tuğgeneral Gürak, 5 sayfadan oluşan broşürde, tüm bilgilerin yeraldığını belirtirken şunları söyledi:
“Türk Silahlı Kuvvetleri, vatanı için hayatını kaybeden aziz şehitlerimizi minnet ve şükran duygularıyla anarken, bize enanet ettiği değerli ailelerine de her zaman imkanlar dahilinde her türlü desteği sağlamaktadır. Şahadet olayını müteakip, aynı gün aileye ilgili Kuvvet Komutanlığınca ilk destek yardımı yapılmakta ve yapılacak işlemlere yönelik broşür gönderilmekte, bu işlemler ilgili Garnizon Komutanlıklarınca da takip edilmektedir.”
 
İÇ GÜVENLİK OLAYLARI
 
Tuğgeneral Gürak, 23-30 Ocak 2009 tarihleri arasında toplam 16 iç güvenlik olayının yaşandığını, dönem içinde bölücü terör örgütünden kaçan 5 teröristin güvenlik güçlerine teslim olduğunu belirterek, “Bu teröristlerden 3’ünün bölücü terör örgütüne katıldıktan 3 ay sonra kaçmaları dikkat çekicidir” diye konuştu.
24 Ocak tarihinde, Hatay’ın Hassa İlçesi Söğütköyü bölgesinde, bölücü terör örgütü mensuplarınca döşenen bir mayının patlaması sonucu bir vatandaşın yaralandığını söyleyen Tuğgeneral Gürak, Bingöl Yumaklı bölgesindeki bir operasyon esnasında düşerek yaralanan güvenlik görevlesinin yaralandığını, ancak hastanede yapılan tüm müdahalere rağmen şehit olduğunu açıkladı.
Bu arada İtalya Sahil Güvenlik Komutanı’nın 4 Şubat günü Genelkurmay Başkanlığı’na bir ziyarette bulunacağı bildirildi. (dha)