Genelkurmay'dan göz yaşartıcı bombalı müdahale

Genelkurmay'dan göz yaşartıcı bombalı müdahale
Genelkurmay'dan göz yaşartıcı bombalı müdahale
TSK, güvenlik güçlerinin 3 bin kaçakçıya göz yaşartıcı bomba ile müdahale edildiğini bildirdi.

Türkiye - Suriye sınırında, Hatay-Narlıca Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, sınır hattında motorlu devriye timi tarafından yaklaşık 200-250 araç, 3 bin kişilik kaçakçı ile Oğulpınar Hudut Karakolu'nun diğer kalan tüm cephesi boyunca toplamda 300-350 atlı kaçakçı tespit edildi. Kaçakçılar ve araçlar dün saat 20.45'te Suriye tarafında toplanarak kaçakçılık girişiminde bulundu. 

Kaçakçı gruplara sınır hattına yaklaşmamaları konusunda defalarca Arapça ve Türkçe ikaz yapıldı. Ancak, kaçakçı gruplar ikaza uymayarak sınıra doğru ilerledi ve 11 farklı noktadan sınırı geçmeye teşebbüs etti. Kaçakçılar güvenlik güçlerine yoğun bir şekilde taşladı. Bu durum üzerine, güvenlik güçleri tarafından havaya ve kontrollü bir şekilde kaçakçıların ve araçların yakın bölgelerine ateş edildi. Söz konusu grubun bulunduğu bölgeye göz yaşartıcı bomba atılarak kaçakçılık girişimleri engellendi. 

Yapılan müdahaleler sonucunda kaçakçılık girişimleri saat 06.20 itibari ile sona erdi. 63 adet bidon içerisinde, mazot olduğu değerlendirilen 3780 litre akaryakıt imha edildi. Hatay İl Jandarma ve Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanlıklarına bilgi verildi.