Genelkurmay'dan Horizon 1 fotoğrafları

Genelkurmay'dan Horizon 1 fotoğrafları
Genelkurmay'dan Horizon 1 fotoğrafları
Mürettebata asker şefkati

 

HORIZON 1 KURTULDU HABERİ İÇİN TIKLAYINTuraç TOP


İZMİR - Somalili korsanlar tarafından Aden Körfezi'nde 90 gün önce kaçırılan ve şirketin görüşmeleri sonrası serbest bırakılan ‘Horizon-1’ gemisindeki 23 mürettebattan 4'üncü Kaptan Aysun Akbay, İzmir'in Menemen İlçesi'nde oturan ailesini telefonla aradı. Bölgede görev yapan TCG Gediz Fırkateyni'ne alındıklarını söyleyen Akbay, “Türkiye'yi ve sizleri çok özledim. Yaşasın özgürlük” diyerek sevincini dile getirdi. Genelkurmay, 8 Temmuz’dan bu yana Eyl Körfezi’nde Somalili korsanların elinde rehin tutulan Horizon 1 gemisinin ilk görüntülerini yayınladı.
Dün, saat 17.45 sıralarında korsanların gemiyi terk etmesiyle serbest bırakılan ‘Horizon-1’ adlı gemideki mürettebat, hemen bölgeye gelen TCG Gediz Fırkateyni'ne alındı. Sağlık kontrolleri yapılan, durumları iyi olan mürettebat, askerlerin şefkatiyle karşılandı. Askerler, mürettebata yemek ve psikolojik destek verirken, ailelerine telefonla ulaşmalarını sağladı.
Mürettebattan 4'üncü Kaptan Aysun Akbay da, saat 21.30 sıralarında askeri geminin telefonundan İzmir'in Menemen İlçesi'nde oturan ailesini aradı. Kaptan Akbay, “Askerler bizi gemilerine aldı. Sağlık kontrollerimizi yaptı. Ayrıca her ihtimale karşı gemide bomba araması da yapıldı. Hepimizin durumu çok iyi. Yakıt ve kumanya ikmalinin ardından Ürdün'e hareket edeceğiz. Yaklaşık on gün sonra da ülkeye döneceğiz. Türkiye'yi ve sizleri çok özledim. Yaşasın özgürlük” dedi. Kızıyla 7 dakikalık bir görüşme yapmaya izin verildiğini söyleyen baba Özcan Akbay, “Sesini duyduğumuz çok mutluyuz. Durumları iyiymiş. Kavuşmaya sayılı günler kaldı. Heyecanla kavuşmayı bekliyoruz” diyerek sevincini dile getirdi. (dha)