Genelkurmay'dan Kandil'e hava operasyonu açıklaması

Genelkurmay'dan Kandil'e hava operasyonu açıklaması
Genelkurmay'dan Kandil'e hava operasyonu açıklaması
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kandil ve Siirt Pervari'de PKK'ya ait sığınakların bombalandığı bildirildi.

RADİKAL - Genelkurmay Başkanlığı, Kandil'de PKK'ya ait barınak, toprak altı sığınak ve silah mevziilerinin bugün düzenlenen hava operasyonuyla imha edildiğini duyurdu. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde bulunan 'Önemli Yurtiçi Olaylar' bölümünde yer alan diğer bilgiler, şöyle:

" * Diyarbakır/Silvan’da devam eden operasyonda, Bölücü Terör Örgütü mensuplarına ait; dört adet Kalaşnikov Piyade Tüfeği, bir adet mavzer Piyade Tüfeği, bir adet RPG-7 roketatar ve beş adet mühimmatı, iki tabanca, beş av tüfeği ve bir adet pompalı tüfek, 669 adet hafif silah mühimmatı, 300 m kablo ve tıbbi malzeme, yedi adet El Yapımı Patlayıcı ele geçirilmiştir.

* Van/Erciş’de bir duyum üzerine icra edilen ve bir Astsubayımızın şehit olduğu operasyon sonucunda üç Bölücü Terör Örgütü mensubu terörist, bir Kaleşnikov, bir Biksi Makineli Tüfeği ve bir tabanca ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiş, işbirlikçi olduğu gerekçesiyle beş şahıs gözaltına alınmış, ikisi tutuklanmıştır.

* Kulp-Lice kara yolunda, Bölücü Terör Örgütü mensuplarınca asfalta gömülen, 50 metre aralıklı iki adet 100 kilogramlık el yapımı patlayıcı bulunarak imha edilmiştir.

* Ağrı/Doğubayazıt’ta, icra edilen operasyonda bulunan altı adet sığınakta; 1.900 kg amonyum nitrat (38 çuval), 37 adet El Yapımı Patlayıcı düzeneği (kullanılmaya hazır), bir adet büyük, bir adet küçük tüp, bir adet M-16 şarjörü ve 30 adet fişeği, 12 adet Biksi mühimmatı, 30 m kablo, bir adet akü, bir adet pil şarj cihazı, iki adet mazot bidonu, bir adet ders notu (patlayıcı madde hazırlanması konusunda), çok sayıda muhtelif giyim, yaşam ve sıhhıye malzemesi ele geçirilmiştir.

* Şırnak/Beytüşşebap’ta, icra edilen operasyonda bulunan sığınakta; bir adet savunma tipi el bombası, 15 adet el bombası fünyesi, iki adet antitank roket başlığı, 30 adet M-16 Piyade Tüfeği mühimmatı, bir adet 12 kg tüp, çok sayıda, muhtelif giyim, yaşam ve sıhhıye malzemesi ele geçirilmiştir.

* Bingöl/Merkez’de, icra edilen operasyonda bulunan dokuz adet sığınakta; 500 kg amonyum nitrat, 200 m kablo, bir adet akü, 12 adet büyük pil, bir adet şişme bot, üç adet hava pompası, bir adet beş tonluk boş plastik su tankı (yere gömülü halde), çok sayıda, muhtelif giyim, yaşam ve sıhhıye malzemesi ele geçirilmiştir.

 

* Siirt/Pervari’de icra edilen hava harekâtında, Bölücü Terör Örgütüne ait depo, barınak ve sığınaklar imha edilmiştir.

* Kandil bölgesinde Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit edilen barınak, toprak altı sığınak ve silah mevziileri düzenlenen hava harekâtı ile imha edilmiştir.
DHA