Genelkurmay'dan 'komutan vali' açıklaması

Genelkurmay'dan 'komutan vali' açıklaması
Genelkurmay'dan 'komutan vali' açıklaması
Genelkurmay Başkanlığı, Valilerin illerdeki askeri birlikleri gerektiğinde göreve çağırabileceği yeni EMASYA düzenlemesiyle ilgili açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı, valilere askeri birliklerden yardım isteme yolunu açan EMASYA’nın yenilendiğini ise doğruladı.

Genelkurmay’ın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

1- İl İdaresi Kanunu’na açıklık getirmek amacıyla, Bakanlar Kurulu'nun kararı ile hazırlanan "Valilerin 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/d maddesi gereğince; Askeri Birliklerden Yardım İstemesine İlişkin Esaslar" Protokolü, 18 Nisan 2013 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

2- Yürürlüğe giren Protokol; Bir veya birden fazla ilde çıkan veya çıkabilecek ya da bir ilde çıkarak komşu illere sirayet eden veya etmesi muhtemel her türlü toplumsal olay ile terör olaylarında il valilerinin askeri birlik komutanlarından yardım talep etmesi üzerine; askeri birlik komutanlıklarından kuvvet tahsis edilmesi durumunda iller ve kuvvetler arasında işbirliği, koordinasyon, kuvvet kaydırılması ile emir komuta ilişkilerini kapsamaktadır.”'KIRMIZI KİTAP ' HABERLERİNE YALANLAMA
Öte yandan Genelkurmay, bazı basın yayın organlarında yer alan ve “Kırmızı Kitap” olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin (MGSB) Suriye’nin yeniden “öncelikli tehdit” olarak algılanacak şekilde değişeceği haberlerini ise yalanladı.

Genelkurmay’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesi; T.C. Anayasası, çeşitli kanunlar, 2010 Yılında Başbakanlık tarafından yayımlanan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB-2010) ve bu belgedeki direktif doğrultusunda hazırlanarak Sayın Başbakan tarafından onaylanan Türkiye ’nin Milli Askerî Stratejisi (TÜMAS-2011) dokümanı ile tanımlanmıştır. Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri; caydırıcılık, güvenlik/harekât ortamının şekillendirilmesi, kriz yönetimi, sınırlı güç kullanımı ve konvansiyonel harp görevlerine ilave olarak, Barışı Destekleme Harekâtı ile 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde talep edildiğinde Doğal Afet Yardım Harekâtı ve İç Güvenlik Harekâtına da destek sağlamaktadır.”

Genelkurmay ayrıca 62.585 kişilik sözleşmeli er kadrosunda 1.305 er bulunduğunu, 623 erin ise eğitiminin devam ettiğini açıkladı.


  http://www.radikal.com.tr/113986611398666

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çarpıtma yapma - generalduncan

  Örnek gösterebilmem için valisi olmayıp sadece belediyesi olan bir il olması gerekir. Olmayan örneği sorup nefesini beyhude harcama, safsata yapma. Yeşil alansızlık bu halkın karakterine özgü kronik bir sorun ve konumuzla ilgisiz bir örnek. Valilik ve kaymakamlıklar kalkmasıyla düzelecek bir konu değil. Vergilerin doğrudan belediyeye aktarılmaması ile ilgili bir konu. Elbette onun da çözülmesi lazım. Büyük bir problemin sadece bir parçası çözülerek düze çıkılmaz.

  ÖRNEK GÖSTER O ZAMAN - HARAYDIN

  İşini yapan tek bir tane belediye başkanı göster o zaman? Ab standardı kişi başına yeşil alanda 22m2, rekor 155 m2, bizim eski değişecek kanun 10m2 diyor. Değişmekten vazgeçtik bir tane 10 m2 bulan başkan gösterin. Bazı işleri daha eklemek başka.Heryerde hem vali hem belediye başkanı var, bazı işler becerebilirlerse daha ilave edilir o ayrı.

  Vali-Belediye Başkanı ayrımı - generalduncan

  Bir yorumcu devlet organizasyonunun BAŞKA bir şey olduğunu ve belediye başkanının bundan farklı bir şey olduğunu ileri sürüp Belediye başkanının yol, park vb yapmaktan devlet işlerine vakti kalmadığını iddia etmiş. Çok ciddi bir iddia, keşke biraz destekli ve haklı olaibilseymiş. Ona buna sebepsiz şekilde cahil, asalak, demagoji diye çemkireceğine neden belediye başkanının yetmediğini ve bir de hükümet valisine ihtiyaç olduğunu açıklayabilseymiş iyiymiş. Birçok ülkede sadece Belediye başkanı ile okullar, hastaneler, polis, itfaiye ve diğer belediye hizmetleri gayet güzel yürütülüyor. Denetim yetkisi gene hükümette. Uygulamacı sadce Belediye. Türkiye'de Valiler de Belediye başkanları da İçişleri tarafından gerektiğinde görevden alınabiliyorlar. O halde Valiliğin işlerini Belediyeye bırakmakta ne sakınca var? Ha, pardon, Belediye başkanınının vakti yoktu değil mi!

  CEHALET - HARAYDIN

  Acaba, asalaklık ve cehaletle derebeylik ve devlet olmanın farkını ayıramayarak vali, belediye başkanı geyiği yapma yerine üretici olmak, sanatta, sporda, turizmde dünya yarışına kabiliyetin kadar katkıda bulunmak için kafa yorsan nasıl olur? Belediye Başkanı çevre, imar, su, park, otopark, yol, bisiklet yolu, yaya özürlü yolu vs ile uğraşan kişidir. Bunların altından kalktı da daha sayısız görevi koordine etmeye mi kaldı zamanı? Kara cehalet yerine azcık dünyaya baksan. O Belediye başkanı dediğin daha dünyayı anlamaktan vazgeçtik geçen asırdan kalma standardı yakalayamamış, kişi başına 1//2m2 yeşil alanla yerde sürünüyor. Devlet organizasyonu başka halka güvenmek güvenmemek başka, şap ile şekeri karıştırmanın, sap ile samanı karıştırmanın yeri ne? Belediye Başkanı dururken valiye ne gerek varmış? Hayat cehaletle demogojiden mi ibaret sanırsınız, buna asalaklık denir ve dünya yarışında yeri yoktur.

  Vali nerede olur? - sovetnik

  Halifat valisiz olmaz, kardesim! Ne Belediye, ne secim?

  Vali ne? - generalduncan

  Sömürge mi burası? Kırmızı urbaların işgali altında mıyız? Vali işgal edilen yerde olur. Eyalette olur. Tek başlı sistemlerle yönetilen ülkelerde halkın tek elden yönetilmesi için olur. İllerde ve ilçelerde seçilmiş belediye başkanları var. O zaman atanmış valiye niçin ihtiyaç var? Yoksa halkın bir kısmının seçimlerine güvenmiyor muyuz? Osmanlı adetlerini sürdürmek için hangi geçerli nedenlerimiz olabilir?