Genelkurmay'dan 'kumpas' incelemesi

Genelkurmay'dan 'kumpas' incelemesi
Genelkurmay'dan 'kumpas' incelemesi
Genelkurmay Adli Müşavirliği, Ergenekon ve Balyoz gibi davalarla ilgili 'kumpas' iddialarını inceliyor. Dosyalar tek tek incelemeye alındı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Başdanışmanı, AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan'ın, "Orduya kumpas kuruldu" açıklamasının ardından Genelkurmay Adli Müşavirliği'nde "dava mesaisi" başladı. Vatan gazetesinin haberine göre Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in, Akdoğan'ın, "Orduya kumpas kuruldu" açıklamasının ardından konuyu MGK gündemine taşımasıyla birlikte dikkatler, Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda yargılanan TSK personelinin, bu davalarla ilgili iddialarına çevrildi.
Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda yargılanan TSK personelinin davalarla ilgili itirazları üzerinde bir süredir çalışma yürüten Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin, bu davalardaki mağduriyet yaratan iddiaları tek tek incelemeye aldığı öğrenildi. İncelemelerle ilgili başta Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel olmak üzere Karargah'taki üst düzey komutanlara bilgi verildiği belirtildi. Ergenekon ve Balyoz sanıklarının yeniden yargılanmasına gidebilecek süreçte, bu tespitlerle Karargah'ın elinin güçlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

SAHTE BELGE ÜRETİLDİ
Bu iddialar arasında telefon konuşma kayıtlarının en can alıcı yerlerine eklemeler yapılması, sahte belgeler üretilmesi, polisin hazırladığı tespit tutanaklarının gerçeği yansıtmadığı, CD'lerin üzerindeki yazıların sahte olması, delil olarak ileri sürülen plan ve çizelgelerin, suç tarihi olduğu iddia edilen 2003 yılında hazırlanmasının mümkün olamayacağı, delillerin gerçek olamayacağına dair bilirkişi raporunun savcılıkta yok edilmesi de yer alıyor. Ayrıca yargılanan askerler, soruşturma aşamasında pek çok gerçek dışı bilgiyle medyada suçlandıklarını ve masumiyet karinesinin hatırlanmadığını da dile getiriyor.

AK PARTİ : BİR HAZIRLIĞIMIZ YOK
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yeniden yargılanma konusunda bir yasal düzenleme hazırlığı olmadığını açıkladı. Daha önce, bazı önemli davalarda gerekirse yeniden yargılama yapılması yönünde bir çalışma yapılabileceğini ifade eden Elitaş, şöyle konuştu: "Adil yargılama konusunda yasal boşlukları doldurmak için önemli adımlar attık, önemli yasal düzenlemeler hayata geçirdik. Yeniden yargılanmayı yasal teminata bağladık. Bunların haricinde yeniden yargılanma konusunda partimiz ve Meclis grubumuzun bir yasal düzenleme çalışması yoktur. Bildiğim kadarıyla hükumetimizin de bir çalışması yoktur. Yaptığım açıklama mevcut uygulamalarla alakalı olarak değerlendirilebilir." AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de yeniden yargılamayı mümkün kılan yasaları zaten yaptıklarını belirterek, "Yeni bir belge veya bulgu ortaya çıkarsa yeniden yargılamaya mahkemeler karar verir" dedi.


BOZDAĞ’DA SİNYAL VERDİ
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılanan isimlerin itirazlarını gidermek için yasal düzenleme sinyali vermesinin ardımdan benzer bir sinyal önceki gün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi. önceki gün memleketi Yozgat’ta konuşan Bozdağ şunları söylemişti: “Ben siyasilere de buradan bir şey söylemek isterim. O da şu: Birtakım hukukla ilgili yanlışlıklar olabilir. Dün filana karşı oldu, bugün filana karşı, yarın bir başkasına karşı olabilir. Bizim yapmamız gereken yanlış olan anayasa ve yasalara aykırı olan bir şey varsa onunla ilgili bir karşı duruşu hep beraber ortaya koymamız lazım.”

AVUKAT TAHLİYE İSTEDİ
Kupmas tartışmalar geçen hafta Başbakan Erdoğan'ın danışmanı Yalçın Akdoğan’ın köşe yazısıyla başlamıştı. Yargıtay tarafından haklarında verilen hükümlerin onandığı 365 sanık yeniden yargılanma taleplerini avukatları aracılığıyla İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iletmişti. Dilekçede, Başbakan’ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın 24 Aralık 2013’te bir gazetede yayımlanan yazısında, “Kendi ülkesinin milli ordusuna kumpas kuranların bu ülkenin hayrına bir iş yapmış olmayacağı, amaca ulaşmak için her yolu mubah görenlerin nasıl hastalıklı anlayışlar ürettiği...” şeklinde ifadelere dikkat çekilmişti. Bu yazıya dayanılarak Balyoz davası kapsamında yargılanan bütün sanıkların yeniden yargılanmasının talep edildiği dilekçede, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Yalçın Akdoğan’ın tanık sıfatıyla dinlenilmesi istenmişti. Aynı gün İzmir’de görülen askeri casusluk davasının bir numaralı sanığı, tutuklu işadamı Bilgin Özkaynak da benzer bir girişimde bulunmuştu. Emniyet’teki tasfiyelere dikkat çeken Özkaynak, kendisine ‘komplo’ kurulduğu iddiasında bulunmuş, avukatı aracılığıyla tahliye talebini İzmir 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştırmıştı. Özkaynak, evindeki aramaya ilişkin tutanakları imzalayan emniyet amirinin görevinden alınmış olmasını talebine gerekçe göstermişti.