General yerine 'keneral' yazınca tutuklandı

General yerine 'keneral' yazınca tutuklandı
General yerine 'keneral' yazınca tutuklandı
Ağrı'da Kıdemli Başçavuş 41 yaşındaki Mehmet Ali Bülbül, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da ki mesajında 'General' yerine 'Keneral' yazdığı gerekçesiyle tutuklandı.

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesindeki 12'nci Mekanize Piyade Tabur Komutanlığında görevli Kıdemli Başçavuş Mehmet Ali Bülbül, iddiaya göre Twitter hesabında 'Dürümcü' rumuzuyla yazdığı mesajda; "Bilim adamları deneylerini fareler üzerinde yaparlar. Bizim Keneraller de dıs kan astsubay ve uzmanlarda yaparlar. Ağrı'da balporsuğu üzerinde" diye yazdı.

Şikayet üzerine bu Twit'i Kıdemli Başçavuş Mehmet Ali Bülbül'ün yazdığı öne sürüldü. Bülbül, geçen 4 Nisan perşembe günü sevk edildiği Askeri Mahkeme 'de 'üste hakaret' suçundan tutuklandı.

Askeri Cezaevi'ne konulan Mehmet Ali Bülbül'ün Avukatı Mehmet Ali Gültekin, şöyle dedi:

"Müvekkilim kendisine ait bir Twitter hesabı olmadığını söylüyor. Kime ait olduğu henüz belli değil. Dürümcü rumuzuyla gönderilen mesajda sözde 'General' yerine 'Keneral' yazmış, 'üste hakaret' suçundan hakkında tutuklanma kararı çıktı. Bu tutuklamanın hukuka ve kanunlara aykırı olduğunu düşünmekteyiz. Evinin yatak odası bile arandı, 11 yaşındaki Meral'ın özel eşyaları, çizgi film CD'leri, iç çamaşırları bile suç delili olarak torbalanıp götürüldü. Askeri mahkemenin müvekkilimi hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde yargılamasını kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Kıdemli Başçavuş Mehmet Ali Bülbül'ün eşi Havva Bülbül, suçlamaları kabul etmedi ve eşinin sivil mahkemelerde yargılanması gerektiğini öne sürdü.

Mehmet Ali Bülbül'ün kardeşi Osman Bülbül ise 20 yıl Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hizmet eden ağabeyinin üstlerine hakaret edecek bir kişiliğe sahip olmadığını belirterek "Twitter hesabı ağabeyime ait değil. Öyle bir hesabının olmadığını da herkes biliyor. Başkasının fotoğrafı kullanılan hesabın ağabeyime ait olduğu iddia ediliyor" dedi.
DHA - Asef ULAŞ