Generale mayın cezası

Generale mayın cezası
Generale mayın cezası

Tuğgeneral Es bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olmak tan suçlu bulundu.

Tuğgeneral Zeki Es, yedi askerin şehit olduğu mayın davasında altı yıl sekiz ay hapis cezası aldı. Ölen askerlerin aileleri: Yedi canın bedeli bu mu?
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Genelkurmay Askeri Mahkemesi, ‘mayın davası’nda Tuğgeneral Zeki Es’e ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birlikte iki kişinin yaralanmasına neden olmak’tan altı yıl sekiz ay hapis cezası verdi.
Hakkâri Çukurca’da 28 Mayıs 2009 günü Han Tepe bölgesine düzenlenen operasyon sırasında 20. Jandarma Sınır Tugayı’na bağlı 8. Komando Bölüğü’ne bağlı yedi asker mayına basarak şehit oldu. Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğgeneral Zeki Es’in de aralarında bulunduğu altı sanık hakkında dava açıldı. Dava dört yılın ardından dün Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Karar duruşmasına sanıklar Zeki Es, emekli Kurmay Albay Rıza Atilla Erdoğan, yedi askerin şehit olduğu bölüğün komutanı Yüzbaşı Nurettin Altay ile şehit askerlerden Deniz Demirci’nin ailesi ve avukatları katıldı.
Balyoz davası tutuklusu Tümgeneral Gürbüz Kaya ile Yüzbaşı Nurettin Altay, emekli Kurmay Albay Rıza Atilla Erdoğan ve Kurmay Albay Hakan Alaçam beraat etti. Mahkeme , mayınları döşediği iddia edilen Uzman Çavuş Fatih Taylan Çeker’e, ‘emre itaatsizlikte ısrar’dan dört ay hapis cezası verdi. Mahkeme daha sonra bu cezayı üç ay 10 güne düşürdü ve erteledi.
Mahkeme mayın davasının bir numaralı sanığı Zeki Es’e ise ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birlikte iki kişinin yaralanmasına neden olmak’tan altı yıl hapis cezası verdi. Mahkeme bu suçun bilinçli taksirle işlenmesi nedeniyle cezayı önce sekiz yıla çıkardı, daha sonra iyi hal indirimiyle altı yıl sekiz aya indirdi. Mahkeme Es’e ‘astına suç için emir vermek’ suçundan da altı ay 20 gün hapis cezasına hükmetti. Bu ceza ertelendi. Mahkeme ayrıca oluşan Hazine zararı nedeniyle de Zeki Es’ten 8 bin 613 TL tahsil edilmesine karar verdi.
Mahkeme, Tuğgeneral Es’i ‘hakikate muhalif rapor tanzim ve ita etmek’ suçundan ise beraat ettirdi. Es bu suçlamadan ceza alsaydý TSK ile iliþkisi kesilebilecekti.
Mahkemenin verdiği kararla ilgili olarak Zeki Es, “Hayır olsun, biz savunmamızı yaptık, kararı temyiz edeceğiz” derken, şehit Deniz Demirci’nin babası Halil Demirci karara “AİHM’ye başvuracağım” diye tepki gösterdi. Anne Raziye Demirci ise “Yedi cana altı yıl ceza mı verilir. Herkes elini vicdanına koysun. TSK’nın yargısı da buymuş” dedi. 

Avukat: Bu karar bir ilk 

Şehit ailelerinin avukatı İsmail Kılıç ise “Karar hukuk zaferidir. İlk defa görevdeki bir generale hapis verilmiştir. Ama ceza tatmin etmedi. Temyiz edeceğiz” diye konuştu.