'Genital arama'ya kesin talimat

'Genital arama'ya kesin talimat
'Genital arama'ya kesin talimat
Son dönemde gözaltında keyfi genital bölge aramaları yapıldığına dair şikâyetlerin artması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, bir toplantı yaparak personele 'görevi kötüye kullanmayın' emri verdi.

Son dönemde gözaltına alınanlara karşı polisin usulsüz, keyfi ve tacize varan aramalarına ilişkin sıklaşan şikâyetler Emniyet Genel Müdürlüğü’nü harekete geçirdi.
Milliyet gazetesinden Sertaç Koç’un haberine göre EGM, il emniyet müdürlüklerinde görev yapan ilgili rütbeli personelin katılımıyla bir toplantı yaptı. Toplantıda nezarethanelerde yaşanan olaylar ve vatandaşla polisi karşı karşıya getiren üst arama vakaları tartışıldı. Bu konuda adli makamlara yapılan şikâyetler personelle paylaşıldı.

YÖNETMELİK HATIRLATILDI
Toplantıda personele ‘ince arama’nın hangi durumlarda yapılıp yapılmadığı soruldu ve personelden üst araması konusundaki kanun ve yönetmeliklerin dışına çıkmamaları istendi.

Toplantıda, genital aramanın da sadece gerektiği durumlarda yapılması emri verildi. Yönetmeliğe göre narkotik suçlarından gözaltına alınan ve vücuduna uyuşturucu madde sakladığı sanılan şüpheliler ile nezarethanelerde kendisine, diğer şüphelilere veya personele zarar verebileceğinden korkulan şüpheliler ince aramadan geçebiliyor.

Toplantıda, gözaltı kararı olmayan ve nezarethaneye alınmayan yakalamalarda kesinlikle üst araması yapılmaması istendi. Ortada bir suç yoksa nezaret içindeki aramaların da elbise üzerinden elle ya da elektronik cihazlarla yapılması gerektiği belirtildi.

GEREKLİ DEĞİLSE KEYFİ
Toplantıda, yönetmelik dışında kalan durumlarda ince aramanın keyfi olduğu, görevi kötüye kullanma anlamına geldiği vurgulandı. Şikayet olursa bu vakaların adli makamlara yansıyacağı belirtildi ve personele “Vatandaşla karşı karşıya gelmeyin” dendi. Personel ise bu konuda yaşanan sorun ve aksaklıkların yönetmeliklerin yorumlanmasından kaynaklanan farklılıklardan meydana geldiğini ilettiği kaydedildi.


  http://www.radikal.com.tr/116052511605255

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  peki yapanlar?.. - drozer

  Peki bugüne kadar yapanlar ne olacak? Bari modaya uyun da, bir uyarı veriverin hiç değilse!..

  bilmemkimi padişah yap - tekavutgedikli

  Eeee ne derler bilmemkimi padişah yapmışlar anasını mı babasınımı bişeyler yapmış. 4 düğme silah ve elbise ver ondan sonra vatandaş a elinden gelidiğince eziyet eden bir grup yarat. Hiç bir zaman için Türkiyede bu teşkilatın İnsan için insana yaraşır şekilde İnsanca çalışacağına inanmadım inanmıyacağım. Bizi, vatandaşı boşver kendi kendilerini döveni mi ararsın yüz kızartıcı suçlarını aklayanı mı ararsın . Yetişme ile yetiştirilme ile alakalı birşey işte.

  Talimat yetmez, yargıya teslim edin - generalduncan

  Köşeye sıkışınca "talimat verdik, hatırlattık" ile olmuyor bu işler. Süistimale sıfır tolerans göstereceksin. Suç işleyeni korumayacak, yargıya teslim edecek, gerekirse meslekten atacaksın. İstisna yaratmayacaksın. Rütbe gözetmeyeceksin. Geçiştirmeyeceksin. Uyarı cezası, kıdem durdurma cezası, bunlarla göz boyamayacaksın. Adamını kollamayacaksın. Kolluyormuş gibi bile gözükmesine izin vermeyeceksin. Bu iş böyle çözülür. Sorunu çözenler böyle çözüyor. Eyyamcılıkla, dostlar alışverişte görsün ile değil.

  İşleme devam - erdal mirza

  "Yaparken dikkatli yapın,o kadar korkutun ki şikayet etmeye çekinsin,mahkeme falan uğraşırsınız sonunda."Yapanlar hakkında idari işlem uygularım,amirinin rütbelerini sökerim"demiyor.Bırakın bu rutin işleri,gözlerini çıkardığınız hatta katlettiğiniz insanların failleri hakkında ne işlem yaptınız?Başbakan sizinle gurur duyuyor,işleme devam...

  birileri arkalarında nasıl olsa! - asu555@kahkaha.com

  milletin gözüne baka baka kızlı erkekli kalmalara edep yahu gayri meşru hayat diyenler önüne geleni genital arama yapan zihniyete dikkatli olun diyor bu kadar hırs varken bu ülke ne arabistan nede iran olur? yoksa böyle keyfi uygulamayı nasıl yaparlar sonra:)