Gerçeğe dönüş, tanka veda

Adalet Bakanlığı'nın 'Hayata Dönüş' adını verdiği operasyonda, devletin çok sayıda mahkûmun ölümünden sorumlu olduğunun Adli Tıp uzmanlarının raporlarıyla belgelenmesi, Türkiye'yi silah alımında da zora soktu.
Haber: ERTUĞRUL MAVİOĞLU / Arşivi

BERLİN - Adalet Bakanlığı'nın 'Hayata Dönüş' adını verdiği operasyonda, devletin çok sayıda mahkûmun ölümünden sorumlu olduğunun Adli Tıp uzmanlarının raporlarıyla belgelenmesi, Türkiye'yi silah alımında da zora soktu. Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Savunma ve Silahsızlanma Politikaları Sözcüsü Angelika Beer, "Kesin olarak söylüyorum, Türkiye'ye Leopard tankları satılmayacak. Bu konu, Yeşiller ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyonunun devamını ciddi şekilde etkileyecek nitelikte. Diğer silahların satış şartları da son derece
ağırlaştırıldı. Hiçbir devletin cezaevindeki insanını öldürme ve açlıktan ölüme terk etme hakkı yoktur" diye konuştu.
Journalist Network adlı kuruluşun davetiyle Türkiye'den Berlin'e giden bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Beer, operasyondan önce Türkiye'ye geldiğini anımsatarak şöyle dedi:
'Görüştürülmedim'
"Cezaevindekilerle görüşmek istedim ama kabul edilmedi. Daha sonra operasyon oldu. Böyle bir operasyona açıkça karşı çıktık. Şubat ayında tekrar Türkiye'ye geldim. Yetkililere, hiçbir devletin cezaevindeki kendi insanlarını öldürme ve açlıktan ölüme terk etme hakkı olmadığını, uzlaşma yolları aranması gerektiğini söyledim. Ancak görüştüğümüz sorumlular bu talebimizi reddetti."
İnsan hayatının savunulması gereken en büyük değer olduğunu belirten Beer, "Hiçbir devletin insanları öldürmeye ya da ölüme terk etmeye hakkı yoktur. Bana göre, aynı zamanda hiçbir örgütün de ölüm orucu çağrısı yapmaya hakkı yok. Yeni cezaevlerinin izolasyona yol açtığı hükümet tarafından reddedilse de, bize göre bu cezaevleri izolasyonu beraberinde getirdi. Hükümet izolasyondan vazgeçmeli" diye konuştu.
'Çaresiz hissediyoruz'
Ellerinde bir yaptırım gücü olmadığını belirten Beer, "Politik olarak şunu itiraf edeyim. Kendimizi çaresiz hissediyoruz. Elimizde herhangi bir yaptırım gücü yok. Hükümetin bir kesimi gerginliği tırmandırmak istiyor. Türkiye'yi Kopenhag Kriterleri'ne uymaya çağırıyoruz ve insan hakları örgütlerinin güçlenmesi için çalışıyoruz" dedi.
Silah satışına engel
Almanya'da koalisyonun büyük ortağı SPD'nin Türkiye'ye tank satışına izin verilmesini istediğini anlatan Beer, Yeşiller'in bu talebe kesin olarak karşı çıktığını belirtti. Beer, "Tank satışı olursa koalisyonun bozulacağını söyledik. Çok çok önemli başka konularda bile koalisyonun varlık nedenini ortaya koymamıştık ancak silah ihracatında bunu gündeme getirdik. Silah ihracatının satışıyla ilgili şartları ağırlaştırdık. Kesin olarak söylüyorum: Türkiye'ye Leopard tankları satılmayacak" dedi.