'GERÇEK' ANCAK SABAH GÖRÜNDÜ

'GERÇEK' ANCAK SABAH GÖRÜNDÜ
'GERÇEK' ANCAK SABAH GÖRÜNDÜ
Kilometrelerce yayılan el bombaları, roketatar ve top mermileri... Facianın boyutları, günün doğmasıyla anlaşıldı. Genelkurmay'ın şehitlere ilişkin açıklaması da 08.30'da geldi. Bakan Eroğlu'nun bazı açıklamaları ise tepki çekti.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Önceki akşam, patlamanın hemen ardından haber kanalları son dakika anonslarıyla olayı duyurmaya başladı. Büyük bir yangının çıktığı ve patlamaların ara ara devam ettiği ilk dakikalarda, gerek yaralı sayısı gerekse olay yerinde kaç asker olduğu konusunda belirsizlik yaşandı. PKK ’nın son günlerde artan saldırıları nedeniyle, ‘sabotaj’ tahminleri de yapıldı. Belirsizliğin sürdüğü anlarda ilk ‘yetkili’ açıklamaları, TV’lerin canlı yayınına bağlanan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’dan gelmeye başladı. Ancak mühimmat deposunda patlama ve yangın olduğunu söyleyen Çoban, hastanelere gelen yaralıların sayısı dışında net bilgi vermedi.
Olayın hemen ardından bölgeye gelen Vali İrfan Balkanoğlu ile aynı zamanda Afyon Milletvekili olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan ise olayın ‘kaza’ olduğu, terör saldırısı olmadığı yönünde net açıklamalar geldi. Buna karşın şehit ve yaralı sayısıyla ilgili net bir açıklama gece boyunca yapılamadı.
Bakan Eroğlu dün de olayın ‘kaza’ olduğu yönündeki açıklamalarını sürdürdü. Eroğlu, “Terörle alakası yok. İglo tip dediğimiz cephaneliklere dışarıdan müdahale söz konusu değil. Bir kaza olduğu konusunda ben de kesinlikle mutmainim [tatmin oldum]. Muhtemelen bir el bombasının yere düşmesiyle bir patlama. Zaman zaman olabiliyor böyle kazalar. Pakistan’da, Hindistan’da da oldu” dedi. Bazı asker yakınlarının “Gece neden tasnif yapılıyor” eleştirilerinin hatırlatılması üzerine de Eroğlu, ‘askeriyede saatin söz konusu olmadığını’, acil bir durum olabileceğini, her saat bu işlemlerin yapılabileceğini kaydetti.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise daha temkinli davranmayı tercih ederek, askeri ve sivil savcılığın idari soruşturma yürüttüğünü, soruşturma sonucunda olayın aydınlanacağını belirtti. Yılmaz, “Bu soruşturma tamamlandığında hiçbir şey saklanmadan, gizli tutulmadan aziz milletimize açıklanacaktır” dedi. Vali Balkanlıoğlu da dün, ilk açıklamalarına göre daha dikkatli bir değerlendirmede bulunarak, “Olayda kusur, ihmal var mı, başka gerekçe var mı, çok yönlü soruşturuluyor” dedi.

Genelkurmay: Henüz bilinmeyen bir neden 
Türkiye , şehit ve yaralı askerlerin sayısını sabah saat 08.30’da Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklama ile öğrenebildi. Patlamayla ilgili ‘henüz bilinmeyen bir neden’ ifadesinin kullanıldığı Genelkurmay açıklamasında, “El bombalarının depolandığı bir cephanelikte yapılan çalışma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen patlama sonucunda, 25 askerî personel şehit olmuş, 4 askerî personel hafif şekilde yaralanmıştır. Olayla ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır” denildi. Bu arada Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, patlamanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulundu.