'Gerçek ortaya çıkınca faillere gereken yapılacak'

'Gerçek ortaya çıkınca faillere gereken yapılacak'
'Gerçek ortaya çıkınca faillere gereken yapılacak'

İçişleri Bakanlığı Lice’deki karakol inşaatı protestosuna, bir kişinin ölümüne neden olan müdahaleyle ilgili inceleme başlattı ve iki Mülkiye Müfettişi ile iki Jandarma Genel Komutanlığı müfettişini bölgeye gönderdi.
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 200-250 kişilik bir grubun taş ve molotofkokteylleri ile karakola ve işçilerin barındığı çadır ile konteynirlere saldırdığı, inşaat işçileri ile karakolda bulunan güvenlik görevlilerini taşladığı, karakoldaki görevlilerin sözlü uyarılarına rağmen saldırıyı devam ettiren grubun üzerine gaz atıldığı ve havaya uyarı atışı yapıldığı belirtildi. 

‘Faillere gereken yapılacak’ 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da bir televizyon kanalına telefonla bağlanarak yaşanan olaylarları değerlendirdi. Atalay, söz konusu karakolun yeni olmadığını belirterek, “Kayacık Köyü’nde zaten eskiden beri bir karakol var. Şu anda yeni bir karakol inşası yapılmıyor, eski karakolun binası yenilenmiş oluyor” dedi. Müfettişler ve jandarma tarafından yapılacak incelemeyle gerçekleri öğrenmek istediklerini ifade eden Atalay, “Bir provokasyon var mı, askerin oradaki tutumu nasıl, vatandaşın gerçekten taşlı, molotofkokteylli saldırısı var mı öğrenmek istiyoruz. Sonra kimin hatası varsa gereğini yaparız” diye konuştu. 

‘Savcı karakolla ilgilendi’ 

İHD Genel Başkan Yardımcısı avukat Serdar Çelebi ise Lice’deki inceleme sırasında savcılığın karakol hasarını belgelemekle uğraştığını, karakol etrafındaki kan örneklerinin sivil toplum kuruluşlarının zorlamasıyla alındığını söyledi. Savcılığın olay yeri incelemesi sırasında gözlem yapan Çelebi, savcının ölü ve yaralılara dair delil toplamak yerine karakola verilen hasarı belgelemekle ilgilendiğini belirtti. Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Aydın da “İncelemenin titizlikle yapıldığı söylenemez” dedi.