'Gerçek' TBMM'de

Adalet Bakanlığı, 'Hayata Dönüş Operasyonu' ile ilgili ilk açıklamalarla uyuşmayan Adli Tıp raporunu yedi ay sonra TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na gönderdi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - 19 Aralık 2000'de cezaevlerine düzenlenen 'Hayata Dönüş' operasyonlarıyla ilgili resmi açıklamaları tartışmalı hale getiren Adli Tıp raporları ve otopsi, yedi aylık gecikmeyle nihayet TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na iletildi. Komisyon, bu raporlar ışığında, operasyonları yeniden mercek altına alacak.
Adli Tıp raporlarında, resmi açıklamaların aksine, cezaevinde mahkumların bulunduğu yönden askerlerin olduğu yöne atış izine rastlanmadığı, atışların tümünün dışarıdan koğuş içlerine yönelik olduğu, kullanılan bombaların da aşırı dozda ve yangın çıkarmaya elverişli olduğu tespit edilmişti. Otopsi raporları, bazı mahkûmlara 100 metre kadar uzaktan ateş edildiği gibi kuşkulara işaret ederken, ölümlerin yalnızca tutukluların kendilerini yakma ve birbirini öldürme sonucu oluştuğu iddialarının ciddi biçimde sorgulanmasını gündeme getirmişti.
Yanlışta ısrar
Raporlar, Adalet ve İçişleri bakanlıklarınca yapılan ve güvenlik kuvvetlerinin aşırı güç kullanmadığı, öldürme kastıyla hareket etmediği ve her şeyin yasalara uygun olduğu yönündeki savunmalarını tartışmalı hale getirmişti. Ancak raporlar, gazete haberlerine kadar kamuoyundan kaçırılmıştı.
Raporun yayımından sonra Adalet ve İçişleri bakanlıkları, çelişkiyle ilgili 'Adli Tıp raporu delillerden yalnız birisidir' demekle yetinmiş, haberleri 'maksatlı' bulmuşlardı. Soruşturma dosyasında bulunan Adli Tıp raporlarının, Meclis İnsan Hakları Komisyonu' na ulaşmadığı da tespit edilmişti. Cezaevleri Alt Komisyonu Başkanı Hasan Macit, bu raporları ısrarla istemelerine rağmen bakanlıktan iletilmediğini, açıklamıştı.
Adli Tıp raporları ve operasyonda ölen mahkûmların otopsi raporlarının kısa süre önce komisyona iletildiği öğrenildi. Raporların, Meclis'e iletilmesi böylece yedi aylık zaman almış oldu.
Olayı doğrulayan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı MHP'li Hüseyin Akgül, şunları söyledi: "Basına yansıyan Adli Tıp raporları geç de olsa bize iletildi. Şimdi konuyu yeniden gündeme alıyoruz. Gerekli incelemeleri yapıp hazırladığımız raporu Meclis Başkanlığı ve kamuoyuna sunacağız."