'Gerçekçi ve samimi olacağız'

'Gerçekçi ve samimi olacağız'
'Gerçekçi ve samimi olacağız'

Erdoğan ın siyasi danışmanı Yalçın Akdoğan, terörle ilgili değerlendirmeler yaptı.

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın danışmanı Yalçın Akdoğan, önceki gece katıldığı bir TV programında, PKK ’nın silahsızlandırılması konusuna değinerek, “Biz gerçekçi olacağız. İyi niyetle bu süreçleri devam ettireceğiz. Netice almak için samimi bir gayret ortaya koyacağız. Bu insanları umutsuz bırakmamak lazım ama umutlarıyla da oynamamak lazım” dedi.
NTV canlı yayınında Oğuz Haksever’in sorularını yanıtlayan Akdoğan, ‘İmralı ile görüşmelerde takvimden söz edildiği’ne dair bir soru üzerine şunları söyledi: “ Bugün bazı gazetelerde haberler var. Bunlara ihtiyatlı, iyimserlikle yaklaşmak lazım. Aşırı olumlu hava pompalamak daha büyük hayal kırıklıklarına sebep olur. Biz gerçekçi olacağız. İyi niyetle bu süreçleri devam ettireceğiz. Netice almak için samimi bir gayret ortaya koyacağız. Bu insanları umutsuz bırakmamak lazım ama umutlarıyla da oynamamak lazım. ‘3-5 ayda netice alınır’ demeyi doğru bulmuyorum.”

‘2012, PKK için hezimet’ Devletin daha önce yaşananlardan ders çıkardığını söyleyen Akdoğan, “Burada farklı bir sürecin başladığını görüyoruz. Daha önceki süreç Silvan saldırısı ile sabote edilmişti. Kandil vs. örgütün farklı kanatlarının bu sürece çok olumlu yaklaşmadığını, bu devrimci halk savaşı stratejisi diye, Arap Baharı gibi bir isyanla netice alacaklarına inandıklarını gördük. O süreçte örgüt hem silah hem diyalog isteyen bir tavır içerisindeydi. Bugün bu süreçte, Kandil ne diyecek, Öcalan ne diyecek? Bunları bilmiyoruz” dedi.
Akdoğan, 2012’de 1450 örgüt üyesinin etkisiz hale getirildiğini ve bunun örgüt için ‘büyük bir hezimet’ olduğunu da vurguladı.