Gerçeker: Her kesimi rahatsız edecek seviyede

Gerçeker: Her kesimi rahatsız edecek seviyede
Gerçeker: Her kesimi rahatsız edecek seviyede

Yargıtay Başkanı Gerçeker ve Başbakan Erdoğan Noterler Birliği?nin toplantısında sohbet etti.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt’ün telefonunun yasadışı dinlendiğini iddia ederek Ergenekon savcıları hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker konuştu: “Artık dinleme toplumun her kesimini rahatsız edecek seviyede.”
Dün Noterler Birliği’nin toplantısına katılan ve CHP lideri Deniz Baykal’ı ziyaret eden Gerçeker ‘telekulak’ konusunda özetle şunları söyledi:
Yargı gündemde olmamalı: Hiçbir zaman yargının bu kadar gündemde olmasını arzu etmiyoruz. Demokratik sistemde yargı bu kadar gündemde olmaz ama maalesef yaşanan olaylar bu noktaya getirdi. İnşallah en kısa sürede yargı gündemde olmaktan düşer. Yargıtay’ın aldığı kararlar var bu konuda içtihat olarak, emsal olarak. Bu dinleme konusu özellikle artık toplumun her kesimini rahatsız edecek seviyeye geldi. Bunu belirli bir disiplin içinde hukuka uygun biçimde değerlendirmek lazım.
Yetkili kurum izin vermeli: “Bir yüksek mahkeme üyesi hakkında soruşturma yapabilmenin ilk koşulu buna yetkili kurulların izin vermesidir. Anayasa Mahkemesinde Anayasa Mahkemesi üyeleri toplanırlar, ‘soruşturmaya gerek var’ derlerse ancak böyle bir yetki kullanılabilir. Eğer burada gerçekten iddia edildiği gibi yasal olmayan bir dinleme yapılmışsa, bir Anayasa Mahkemesi üyesi hakkında, zaten onu herkes kabul ediyor, kendi kurulunun, Anayasa Mahkemesi’nin kararı olmadan dinleme yapmak mümkün değildir. Bu, hukuka aykırı bir dinleme olur.”
Başbakan Erdoğan ise Paksüt’ün dinlenmesiyle ilgili soruya şu yanıtı verdi: “Yargı üzerindeki tartışmaları doğru bulmuyorum. Bu konuyla ilgili aydınlığa kavuşması beklentimizdir. Temennimiz odur ki en kısa zamanda aydınlığa kavuşur.” (Radikal)