Gerçekler gün ışığında

Haftada iki gün cezaevinden Selimiye'deki askeri mahkemeye taşınıyorlardı. Bu kadar hızlı yargılanma kafalarında, "Kesin bizi bir an önce idam etmek istiyorlar" fikrinin pekişmesine yol açmıştı. Yine o duruşmalardan biriydi.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Haftada iki gün cezaevinden Selimiye'deki askeri mahkemeye taşınıyorlardı. Bu kadar hızlı yargılanma kafalarında, "Kesin bizi bir an önce idam etmek istiyorlar" fikrinin pekişmesine yol açmıştı. Yine o duruşmalardan biriydi. Tutuklulardan biri dışarıya iletilmek üzere bir notu duruşmayı izleyenlerden birine verirken jandarma gördü. O durumda yapılacak iki şey vardı. Kâğıdı alan onu yiyecek, diğerleri de jandarmaların notu yakalamasını engelleyecekti.
Arkadaşı notu ağzına attı, diğerleri de jandarmaların önüne atladı. Dövüle dövüle çıkarıldılar Selimiye'den. Koğuşa dönünce her zamanki gibi diğer bölümlerdekilerle kalorifer borusu üzerinden Mors alfabesiyle haberleşmeye başladılar.
Annesi de Metris'te yattı
İlk haber Erdoğan Aydın'a ulaştı; "Erdoğan, annen burada, bir şey diyor musun?"
İnanmadı, şaka sandı. Çünkü annesini biraz önce görmüştü duruşma salonunda. Ama bu kez mesaj annesinden geliyordu:
"Oğlum ben iyiyim, merak etme."
Onlar duruşma salonundan dayak yiyerek çıkarılırken, aileler de çocuklarının dövülmesini engellemek istemiş. Askerlerin iddiasına göre annesi Mesude de, "Kahrolsun faşistler" diye bağırıyormuş.
Devletin güvenlik kuvvetlerini tahkir ve tezyiften yargılandı annesi Mesude. İki ay oğluyla birlikte Metris Cezaevi'nde yattı. Yargılanması tutuksuz sürdü. Ceza alınca dört buçuk ay daha Sağmalcılar'da yattı.
Annesi gibi, Erdoğan Aydın'ın babası da Arap kökenli Siirtli'ydiler. Evde Arapçayı, sokakta Türkçe'yi öğrenmişti. Baraj teknisyeni olan babasını küçük yaşta bir iş kazasında yitirmişti Erdoğan. Dedesinin yanında büyümüştü. Öğrencilik yılları Düzce'de, Doğubeyazıt'ta ve Siirt'te geçmişti.
Doğubeyazıt'ta ağalığa, Siirt Lisesi'nde yatılı Kürt çocuklarının yoksulluğuna tanık olmuş, Ahmed Arif'in, Hasan Hüseyin'in şiirlerini ezberlemiş, idamından çok etkilendiği Deniz Gezmiş'in fotoğrafını ders kitabının kapağına yapıştırmıştı.
Ülkücülerden kurşun
1973'te Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü'nü kazanır ve İstanbul'a gelir Erdoğan. Arkadaşları sol kimliklidir. Kendini de sosyalist olarak tanımlamaktadır. Önce İstanbul Demokratik Ortaöğretim Derneği'nde başlar örgütlenme çalışmalarına.
Tekrar sınava girer ve iktisat fakültesini kazanır. Çatışmalar artmaktadır. Pertevniyal Lisesi'nin arka sokağında ülkücüler tarafından kurşunlanır. Elinden ve sırtından vurulur. Yıllar sonra öğrenir kendisini vuranın Tevfik Ağansoy olduğunu.
"Kerim Yaman'ı öldürmüşlerdi. Faşistlerin silaha sarıldığı dönemdi. Sol hareketin iç kavgaları vardı, ama en çok kitap okunan dönemdi. Bizim kuşağımız yaşından erken büyüdü. Taşıyamayacağı kadar politikleşti. Biz abisi, babası olmayan siyasi sürecin lideri, karar vericisiydik."
Erdoğan'ın siyasal olarak en yoğunlaştığı dönemde gelir 12 Eylül. Altı ay sonra Gebze'de bir ev baskınında yakalanır. Polisler etnik kökeninden olsa gerek, "Arap'ı yakaladık, Arap'ı yakaladık" diye sevinir.
63 gün kalır sorguda. Sorgulayan ekibin Hondüras'ta eğitim gördüğünü öğrenir.
"Tutuklanıp Selimiye'ye gittim. Beni ve arkadaşlarımı bir hafta sabah saat 06.30' dan gece 23.30'a kadar dövdüler. Metris'e gittik. Haftada iki gün duruşma vardı. Sonunda idam verdiler. Ama dosyada çok maddi hata vardı. Yargıtay bozdu."
Daha sonra idam cezası onaylanınca Afyon Cezaevi'ne gönderilir. İşte bu, Erdoğan'ın yaşamındaki dönüm noktasıdır:
"Cezaevine kitap getirmek yasaktı. Buna karşılık cezaevi kitaplığı açık. Ama, yalnızca İslamcı ve milliyetçi kitaplar var. O dönem İslamcı hareket yeni uç veriyordu. Devletin bir kesimi, o güne kadar beslediği İslamcı harekete karşı rahatsızlığını dile getirmeye başlamıştı. Dışardaki bu dönüşüm beni İslam konusunda derinleşmeye yönlendirdi. Cezaevi imamıyla sohbete başladık. Cezaevindeki İslamcı kitapların yanı sıra imamdan da kitap istiyorduk. Cezaevi yönetiminin hoşuna gitti bu. Bizi dine imana geliyor sandılar. Bu uzun okuma ve sohbetlerden sonra 'İslamiyet Gerçeği'ni yazmaya başladım. Hasan Yavuz da yazdıklarımı pelür kâğıtlara temize çekiyordu.
O süreçte tam 1200 sayfa yazmışım."
Afyon'dan Çanakkale'ye gönderilir Erdoğan. 1991'de İnfaz Yasası'ndaki değişiklik nedeniyle tahliye olur. Ayşegül Zarakolu'yla birlikte Belge Kitap Kulübü'nü kurarlar. Bu sırada Turan Dursun öldürülür. Kaynak Yayınları 'İslamiyet uzmanı' yazarının adına araştırma-inceleme ödülü koyar. Ayşegül'ün çabalarıyla yarışmaya katılır Erdoğan ve birinci olur. Kitap büyük ilgiyle karşılanır. Kısa sürede üç baskı yapar. Ardından 'Nasıl Müslüman Olduk?' çıkar. Kitap, korsanı hariç, resmen 65 bin satar.
Kitaplardan korktular
Kitaplar peş peşe gelir; 'Osmanlı Gerçeği', 'Fatih ve Fetih'. Ancak Erdoğan'ın yapıtları önce İslamcıları rahatsız eder. Kendisine ve yayınevine ölüm tehditleri gelir.
"Fiili saldırılar da oldu. İslamcılar, sol ve bilgiyle tanışınca bu atmosfer değişti. Devletin de birilerini kullanarak yaptığı provokasyon tutmadı. Terörle Mücadele Yasası'ndan üç kez yargılandım. Birinden bir yıl hapis aldım. Ceza onaylansa, infazım yansaydı eski idam cezamdan dolayı 27 yıl yatacaktım. Sonra 'İslamiyet Gerçeği' kitabının beşinci baskısına dava açtılar. 'Halkın dini duygularını tahkir ve tezyif'ten. Bir yıl ceza paraya çevrildi de kurtardım. Yoksa bir 27 yıl daha görünüyordu."
Erdoğan kendini anlatırken, "Kemalistlerin ikinci cumhuriyetçi, ikinci cumhuriyetçilerin de Kemalist diye dışlamaya kalktığı biriyim. Oysa amacım sağlam bir demokrat duruşa sahip olmak" diyor.
Erdoğan, yeni yapıtı 'Demokrasinin Dayanılmaz Ağırlığı'nı yayımladı. Bu, 10. kitabı onun. Sırf Erdoğan'ın yaşamı bile idamın ne denli yanlış olduğunu gösteriyor. Asılmayınca, yazar, tarihçi, 'İslamiyet uzmanı' oldu. Belli ki biraz da mecburiyetten. Cezası uygulansaydı hâlâ İstanbul'un fethinde karadan giden gemilere inanıp bayrağı İstanbul'un surlarına Ulubatlı Hasan'ın diktiğini sanacaktık!


    http://www.radikal.com.tr/7335547335540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.