Gerdek adı altında aile gözetiminde tecavüz

Patnos ilçesinde ailesi tarafından akrabasıyla evlendirilerek zorla gerdeğe sokulan genç kız, devlet korumasına alındı. Annesini iki yıl önce kaybeden P.B., babası A.R.B. tarafından 16 Aralık 2006'da...

AĞRI - Patnos ilçesinde ailesi tarafından akrabasıyla evlendirilerek zorla gerdeğe sokulan genç kız, devlet korumasına alındı. Annesini iki yıl önce kaybeden P.B., babası A.R.B. tarafından 16 Aralık 2006'da Patnos'un Doğansu Köyü'nde amcasının oğlu 25 yaşındaki D.B.'yle zorla evlendirildi.
Gerdek gecesi evden kaçan genç kız, Patnos Cumhuriyet Savcısı Bülent Baki'den yardım istedi. Savcı Baki, P.B.'yi Kaymakam Nevzat Şengök'e gönderdi. Kaymakam Şengök'e durumunu anlatan P.B., bu evliliği istemediğini belirterek devlet korumasına alınmasını istedi. Kaymakam Şengök, P.B.'yi Ağrı Huzurevi'ne gönderdi.
Bunun ardından baba A.R.B., Kaymakam Şengök'e çıkarak, "Pişmanım. Kızımı çok seviyorum. Dönerse evlendirmeyeceğim" sözü verdi ve kızını ikna ederek yeniden köye götürdü.
Ancak A.R.B., verdiği sözlere rağmen, askerden izinli gelen oğlu M.B.'yle birlikte kızını D.B.'yle zorla gerdeğe soktu. Babayla oğlu gerdek sırasında kapıda nöbet tuttu. P.B., bu gelişmeden sonra evden tekrar kaçtı ve Doğansu Jandarma Karakol Komutanlığı'na sığındı. Olayı haber alan Kaymakam Şengök, yine bir polis eşliğinde genç kızı Ağrı'ya göndererek tekrar Huzurevi'ne yerleştirdi.
Patnos Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Gözaltına alınan damadın babası A.E.B. ile damat D.B. çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı. P.B.'nin babası A.R.B.'yle ağabeyi M.B. hakkında da yakalama emri çıkarıldı. P.B. ise Ağrı'dan kadın sığınmaevi bulunan bir ile gönderildi.