'Gereken adımlar çekinmeden atılacak'

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğine, bölünmez bütünlüğüne yönelen bölücü teröre karşı haklı savaşımını, son terörist yok oluna kadar, ulusuyla ve tüm güvenlik birimleriyle kararlılık içinde yürüteceğini belirtti.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğine, bölünmez bütünlüğüne yönelen bölücü teröre karşı haklı savaşımını, son terörist yok oluna kadar, ulusuyla ve tüm güvenlik birimleriyle kararlılık içinde yürüteceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer, "Türkiye Cumhuriyeti, bu savaşımın gerektirdiği adımları, çekinmeden ulusuyla bütünleşerek atacak, bu ve benzeri hain eylemlere kalkışanlara hak ettikleri yanıtı verecektir" dedi.
Piyade Yarbay Melih Gülova, Binbaşı Ramazan Armutçuoğlu ve er Hasan Güreşen'in Şırnak'ta yola döşenen mayınla şehit düşmesi, devletin zirvesinde üzüntüyle karşılandı. Binbaşı Armutçuoğlu için bugün Ankara'da Kocatepe Camii'nde cenaze töreni düzenlenecek. Devletin zirvesini bir araya getirecek tören, Genelkurmay'ın teröre karşı halkın tepki göstermesini istediği bildirinin arkasından Ankara'da yapılan ikinci tören olacak.
Cumhurbaşkanı Sezer dünkü yazılı açıklamasında, karayoluna PKK'nın döşediği uzaktan kumandalı patlayıcının patlatılması sonucunda, bir yarbay, bir binbaşı ve bir erin şehit olduğunu, beş askerin de yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti. Sezer, şunları söyledi: "Bu alçakça saldırıyı nefretle kınıyor, gerçekleştirenleri ve arkasındaki güçleri lanetliyorum. Türkiye Cumhuriyeti birliğine, bölünmez bütünlüğüne yönelen bölücü teröre karşı haklı savaşımını, son terörist yok oluncaya kadar, ulusuyla, Türk Silahlı Kuvvetleri'yle, tüm güvenlik birimleriyle kararlılık içinde yürütecektir. Türkiye Cumhuriyeti, bu savaşımın gerektirdiği adımları, çekinmeden ulusuyla bütünleşerek atacak, bu ve benzeri hain eylemlere kalkışanlara hak ettikleri yanıtı verecektir. Ulusumuzun ve devletimizin sarsılmaz istenci karşısında hiçbir güç duramayacaktır. Şehitlerimize Tanrı'dan rahmet, ailelerine, ulusumuza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı diliyor, yaralılarımıza acil şifa dileklerimi iletiyorum."
Cumhurbaşkanı Sezer, dün ayrıca Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a bir telgraf gönderdi. Sezer telgrafında Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı dileklerini iletti.
Arınç'tan Büyükanıt'a mesaj
TBMM Başkanı Bülent Arınç da Orgeneral Büyükanıt'a başsağlığı mesajı gönderdi. Arınç mesajında şöyle dedi: "Milletimizin birliği ve güvenliği için hayatını feda eden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şahsınızda bütün Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına ve kahraman şehitlerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum. Patlamadan yaralı kurtulan askerlerimize acil şifalar temenni ediyorum."
Sivas'tan bağımsız milletvekili adaylığı için görevinden istifa eden Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Muhsin Yazıcıoğlu, Denizli'de partililerin yaptırdığı bir öğrenci yurdunun dünkü açılışındaki konuşmasında Türkiye'nin terör örgütü ve arkasındaki güçlerle topyekûn savaşması gerektiğini söyledi. Yazıcıoğlu şöyle konuştu: "Ordu sınırda bekliyor ama eşkıya bizi evimizin içinde, Şırnak'ta, Ankara'da vuruyor. Topyekûn savaşa ihtiyaç var. Asıl terör örgütünün arkasındaki güçlerle savaşmamız lazım. Öyle bir hükümet istiyorum ki, bu mayınları döşeyenlerin yerini yurdunu tespit etsin, mağaradaysa mağarasını, aşiretse aşiretini, devletse devletini başlarına yıksın. Terörün arkasında kim varsa, ABD'yse ABD'yi, AB'yse AB'yi düşmanımız ilan edelim. Artık yeter diyoruz."