'Gerekirse sınırlar aşılır'

PKK'ya karşı sınır ötesi operasyonlar yapılabileceğini açıklayan Başbakan Tayyip Erdoğan, hükümetin terörle mücadele konusunda geri adım gibi bir niyetinin olmadığını vurgularken de, "Şartlar neyi gerektiriyorsa öyle hareket edeceğiz" dedi.

ANKARA - PKK'ya karşı sınır ötesi operasyonlar yapılabileceğini açıklayan Başbakan Tayyip Erdoğan, hükümetin terörle mücadele konusunda geri adım gibi bir niyetinin olmadığını vurgularken de, "Şartlar neyi gerektiriyorsa öyle hareket edeceğiz" dedi.
Erdoğan dün, Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri toplantısına katıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in de katıldığı toplantıda, Londra'daki terör saldırılarında yaşamını yitirenler için tüm AB üyesi ve aday ülkelerde eşzamanlı düzenlenen iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Erdoğan, saygı duruşu sonrası yaptığı konuşmada, şu mesajı verdi:
"Bizler 1978'den bu yana bu işin bedelini ödemiş bir ülkeyiz. Ve biz 40 bine yakın insanımızı teröre kurban vermiş bir ülkeyiz. Dünyada bunun benzeri yok. Dolayısıyla son zamanlardaki gelişmeleri yine hep birlikte izliyoruz. Ama geri adım atmak gibi niyetimiz de asla söz konusu değildir. Terörle mücadeleyi şartlar neyi gerektiriyorsa ona göre yapmak suretiyle bu yola devam etmek durumundayız."
'Terör onları da acıtır'
Erdoğan konuşmasını, yabancı basın kuruluşları BBC ve Reuters'e yönelik sert sözlerle sürdürdü: "Dünyadaki iki önemli televizyon veya medya grubu BBC ve Reuters, her ikisinin Türkiye'deki PKK terör örgütünü bir milis olarak ilan etmesini kınıyorum ve lanetliyorum. Ve özellikle dünya medyasını bu noktada objektif bir bakış sergilemeye davet ediyorum. Eğer bu anlayış, bu şekilde devam ederse, bunu bilsinler ki bugün Türkiye'yi, bu ülkenin evladını vuran bu terör, yarın onları da vuracaktır. Ve onları da acıtacaktır. Bunu böyle bilsinler."
Geçen hafta Çeşme'de bombalı bir saldırı gerçekleştirilmiş ve eylemi terör örgütü PKK üstlenmişti. İngiliz haber kanalı BBC söz konusu haberi verirken 'Kürt askeri güçler' anlamına gelen 'Kurdish Military Forces' ifadesini kullanmıştı. Reuters uluslararası haber ajansı da PKK eylemleriyle ilgili haberleri verirken 'gerilla' sözcüğünü kullanıyor.
Erdoğan, önceki akşam CNN Türk'te katıldığı bir programda, ABD'nin sınır ötesi harekâta karşı olduğunun anımsatılması üzerine şunları söylemişti:
'Meçhul' ABD'liye...
"Adını belirtmeyen, kimliği belli olmayan bir insanın açıklamasını Anadolu Ajansı'nın da geçmesini doğru bulmuyorum. (Gün içinde AA, adının yazılmasını istenmeyen bir ABD'li yetkilinin 'ülkesinin sınır ötesine taşmaması kaydıyla PKK'yla mücadeleye destek verdiği' yolundaki sözlerini haberleştirmişti). Böyle bir haber nedeniyle ABD'nin böyle bir yaklaşım içinde olduğunu söyleyemem. Çok ciddi yanlış olur. Bu konuda uluslararası yasalar var, sınır ötesi de yapılabilir şartlar gerektirdiğinde. Oradaki ayrıntı 'gerekli olduğu halde'. Durup dururken olmaz. Ama bir şeyler olduğu zaman Türkiye üzerine düşeni mutlaka yapacak. Ama gerekirse. Temenni ederiz ki böyle bir şart olmasın."
Erdoğan "Terör, yine bir hareketleme içine giriyor. Bu farklı ülkelerden aldıkları desteklerden de kaynaklanıyor olabilir. Çünkü terörü sahiplenenler var. 'Terör örgütleri listesine aldım' demekle mücadele olmaz. Eğer terör listesine aldıysanız ve terörist elinizdeyse gereğini yapmak zorundasınız. Yoksa bu terör size de musallat olur. Bunu sadece ABD için söylemiyorum AB içinde de teröristler var, bunlar yakalanıyor ama ne yargılanıyorlar ne de teslim ediliyorlar" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7520537520530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.