Gereksiz tetkik istemeyen doktor aranıyor!

Gereksiz tetkik istemeyen doktor aranıyor!
Gereksiz tetkik istemeyen doktor aranıyor!
"Kardiyoloji Çalışma Arkadaşı Aranıyor" başlıklı gazete ilanı eleştiri yüklü metni nedeniyle eleştirildi

Mustafa KINALI

GEREKSİZ tetkik ve ameliyatlar, eleman alımı ilanlarına yansıdı. Kardiyoloji uzmanı alımı için geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Kardiyoloji Çalışma Arkadaşı Aranıyor” başlıklı gazete ilanında hem doktorların çektiği sıkıntılar anlatılıyor hem de dolaylı biçimde hastane yönetimleri eleştiriliyor. Kardiyologta aranan özellikler arasında, “Anjio için hastayı sıkıştırmaya tenezzül etmemek”in yanında “Okur Yazar” olmak gibi ilginç bir istek de yer alıyor. Çalışılacak ortam ise, “Bugün kaç tane anjio çıkardın, baypas çıkardın, ne kadar tetkik istedin? sorusuna maruz kalmadan, kardiyologluk yapmanın keyfini sürmek isteyen” sözleriyle tanımlanıyor.
İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Demirdizen, gereksiz tetkik ve ameliyatlar yüzünden hastalar için Türkiye'de ciddi endişeler oluştuğunu söyledi. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Reşat Bahat da “Bununla ilgili olarak vatandaşın haklı olduğu konular vardır. Ancak bakanlık bu tür suistimalleri gün gibi ortaya çıkarır, çıkarıyor da” dedi.
Bir özel hastanede çalıştığını belirten ve adının açıklanmamasını isteyen doktor, “Bu ilanla ne amaçladınız?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:
“Ben böyle, bu özelliklerde bir çalışma arkadaşı arıyorum. İlanda ne yazılıyorsa o. İlanı polemik yaratmak, kimseyle kavga çekişme için yada bir şeyleri test için vermedim. İşimi severek, düzgün yapıyorum. Doktorluğumla ortadayım. Gazetelerde adım çıkarsa çalışamam” dedi.
Doktorun aradığı kardiyologdaki özellikler ilanda şöyle sıralandı:

“Kardiyoloji Çalışma Arkadaşı Aranıyor...!
* Kardiyoloji uzmanı,
* Sorumluluk ve risk alabilen, genç ve dinamik ekip olarak çok çalışabilecek,
* Gerektiğinde poliklinik, eko, holter, anjiografi, serviste hasta takibi sırasında ayrım yapmadan çalışabilecek,
* Semptom pozitif efor testi yapıp size anjiografi lazım diye hastayı sıkıştırmaya tenezzül etmeyecek,
* Talyum negatif, efor negatif hastanın damarına stent koymayacak,
* Okur yazar,
* Bugün kaç tane anjio çıkardın, baypas çıkardın, ne kadar tetkik istedin sorusuna maruz kalmadan, kardiyologluk yapmanın keyfini sürmek isteyen,
* Kardiyoloji, kalp cerrahisi, radyolojinin ekip olarak çalışabildiği bir ortamda çalışmak isteyen kardiyologlar aranmaktadır.”Eleştiri yüklü ilan İstanbul Tabip Odası ve Özel Hastaneler Derneği'nce şöyle değerlendirildi:


İDDİA İSPATLANMALI

Dr. Reşat Bahat (Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı):
Mutlaka medyaya bu konuda çıkan haberler, kullanılan negatif ifadeler sektöre güveni sarsmıştır. Vatandaşın belki haklı olduğu konular vardır. Sektörde ‘Hiçbir kirlilik ididası yoktur’ denilemez. Sıfıra iner mi bilmiyorum ama hedef en aza indirmektir. SSK, bakanlık bu tür suistimalleri yapanları gün gibi ortaya çıkarır, çıkarıyor da... İlan sektörde kirlilik olduğunu düşünen birinin tepkisi olabilir.


SORUŞTURURUZ

Dr. Hüseyin Demirdizen (İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri): Sadece Türkiye'de değil, dünyada da tıbbi endikasyonlar dışında müdahaleler yapılabiliyor. Ülkemizde de hastalarımız için ciddi endişeler oluştu. Bu tip, gereksiz müdahaleler bazen doktorların kişisel eğilimleri bazen de kurumsal baskılardan kaynaklanabiliyor. Ancak benzer olayları tespit ettiğimizde gerekli yasal işlemi yapıyoruz. Bu ilanda kardiyologlara suçlama var. İlanı veren ‘Ben bunu arıyorum’' dediğine göre, ‘Bazıları yapıyor’ demektedir. Gerekli soruşturmayı yaparız. Burada her durumda etik ve hukuki sonuç doğuracak bir olay var.