Gergin ilçeyi patlatan bomba

Şemdinli'de son iki buçuk ayda meydana gelen bombalı saldırılar halkı canından bezdirdi.

İSTANBUL - Şemdinli'de son iki buçuk ayda meydana gelen bombalı saldırılar halkı canından bezdirdi. 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Şemdinli'de kurulan 'Barış Çadırı' yakınında meydana gelen 14 kişinin yaralandığı patlama faili meçhul kaldı. 1 Kasım gecesi bomba yüklü bir aracın patlaması ve 23 kişinin yaralanması da faili meçhul kalan olaylardan biriydi.
İki buçuk aydır gergin günler yaşayan Şemdinli'de önceki gün iki kişinin ölümüne çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan olaylar ise görgü tanıklarının anlatımlarına göre şöyle gelişti.

 • Şemdinli Cumhuriyet Caddesi'ndeki Özipek Pasajı'nda bulunan Umut Kitabevi'ne kimliği açıklanmayan bir kişi tarafından bomba atıldı. Saldırgan kaçarken 12.15 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi, yedi kişi yaralandı. Yaralılardan Mehmet Zahir Korkmaz hastanede öldü.
  Linç girişimi
 • Umut Kitabevi'nin sahibi Seferi Yılmaz esnafı da harekete geçirerek bombayı atan kişinin peşine düştü. Kısa süren kovalamacanın ardından bu kişi beyaz renkli 30 AK 933 plakalı Renault 19 marka araca binmeye çalışırken yakalandı. Halk, araçtaki diğer iki kişiyi de indirerek linç girişiminde bulundu. Yakalananlardan biri "Ben polisim" diye bağırdı. Güvenlik güçleri bu kişileri halkın elinden kurtardı. İkisi astsubay, biri uzman çavuş olduğu iddia edilen sivil üç kişi Emniyet'e götürüldü.
 • Daha sonra gözaltında kimse olmadığına ilişkin haberlerin yayılması üzerine ortalık karıştı. Esnaf kepenk kapattı, yaklaşık 5 bin kişi 16.00 sıralarında kaymakamlık binasına doğru yürüdü. Güvenlik güçlerinin uyarısına rağmen göstericiler yürümekte ısrar edince polisler havaya ateş açtı. Yürüyüşçülerse polisleri taşlamaya başladı. Şemdinli Belediye Başkanı Hurşit Tekin'in de aralarında olduğu dokuz kişi taşlarla yaralandı.
 • Gösteriler devam ederken 16.30 sıralarında bir araçtan göstericilere ateş açıldı, ikisi ağır altı kişi yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Ali Yılmaz yaşamını yitirdi.
 • İlçeye gelen Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, Hakkâri Emniyet Müdürü Yaşar Ağadere, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Erhan Kubat ile ilçede bulunan CHP Hakkâri Milletvekili Esat Canan, Şemdinli Kaymakamı Mustafa Cihan Feslihan, Belediye Başkanı Hurşit Tekin toplantı yaparak alınması gereken önlemleri görüştü.
  Bombalı araç
 • Olayların ardından ilçeye giriş ve çıkışlar kapatıldı. DHA'nın haberine göre aramalar sırasında Şemdinli'den çıkmak üzere olan bir otomobilde patlatılmaya hazır bomba ele geçirildi. Aracın sürücüsü gözaltına alındı. Bu kişilerin ilk patlamanın ardından arkadaşları yakalanınca ikinci bombayı patlatamadan ilçeyi terk etmeye çalıştığı iddia edildi.
 • Kitabevini bombalayan kişilerin yakalandığı Renault 19 marka araçta 21.30 sıralarında arama yapıldı. Savcı Harun Ayık, arabada yaptığı incelemede üç Kalaşnikof tüfek, bu silahlara ait 11 şarjör ve çok sayıda mermi, MKE yapımı iki adet el bombası, bomba yapımında kullanılan malzemeler ve avcı yeleği buldu. Bir iddiaya göre araçtan Ali Kaya adına düzenlenmiş bir de Jandarma İstihbarat Servisi (JİT) kimliği çıktı.