Gerginlik Hakkâri'ye taştı

Yüksekova'da önceki gün meydana gelen ve 3 kişinin yaşamına mal olan olayların ardından bu kez Hakkâri karıştı. Hakkâri'de dün gösteri yapmak isteyen yaklaşık 500 kişilik bir grup güvenlik güçleriyle çatıştı.

HAKKÂRİ - Yüksekova'da önceki gün meydana gelen ve 3 kişinin yaşamına mal olan olayların ardından bu kez Hakkâri karıştı. Hakkâri'de dün gösteri yapmak isteyen yaklaşık 500 kişilik bir grup güvenlik güçleriyle çatıştı. Çıkan olaylarda beşi güvenlik görevlisi 20 kişi yaralandı. Şemdinli'de lise öğrencileri protesto yürüyüşü yaparken, Siirt, Şanlıurfa, Batman ve Ağrı'da da gösteriler yapıldı.
Hakkâri güne, Şemdinli ve Yüksekova'daki olayları protesto eden esnafın kepenk kapatmasıyla başladı. Kentte askerlerin de takviyesiyle polis geniş güvenlik önlemi alırken, stratejik noktalara zırhlı araçlar yerleştirildi. Sabah saatlerinde sessizliğin hâkim olduğu kent saat 10.00'dan itibaren hareketlendi. Yaklaşık 200 kişilik grup Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Atatürk Anıtı önünde toplandı.
Çatışmalar beş saat sürdü
Anıt önünden yürüyüşe geçen grup, Hakkâri Belediyesi önüne geldi ve burada bekleyen yaklaşık 300 kişilik grupla birleştikten sonra 'Biji serok Apo', 'Katil Jitem hesap verecek', 'Vali istifa' sloganları atmaya başladı. DEHAP il yöneticileri ile Hakkâri Belediye Başkanvekili Bişar Mavigöz göstericileri yatıştırmak için konuşmalar yaptı. Bu konuşmaların ardından 150 kişilik grup ayrılırken, diğerleri caddeye çıkarak yürüyüşe geçti. Güvenlik güçleri izinsiz olduğu gerekçesiyle grubu dağıtmak için biber gazı kullanırken, protestocular taş ve sopalarla karşılık verdi. Bir süre sonra olaylar arka sokaklara da yayıldı. Yaklaşık 5 saat süren çatışmalar sırasında polis göstericilere ateş açtı. Olaylar sırasında 5'i polis 20 kişi yaralandı. Ağır yaralı olan göstericilerden Sadullah Işık, Mehmet Çiftçi, Abdurrahman Atalay, Hayri İncin ve Eyüp Bor Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Hakkâri'deki olaylar nedeniyle sağlık kuruluşlarında çalışan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarıyla polislerin eşlerine sabah saatlerinde izin verildi. (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7634047634040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.