Geri gelen '54 beyin' sır gibi saklanıyor

Geri gelen '54 beyin' sır gibi saklanıyor
Geri gelen '54 beyin' sır gibi saklanıyor

Rektör İsrafil Kurtcephe

ABD ve Avrupa'dan geri dönmeleri sağlanan 54 bilim adamının ismi sır gibi saklanıyor.

ABD ile Avrupa 'daki üniversitelerde görev yapan 54 bilim adamının, tersine beyin göçüyle Akdeniz Üniversitesi'ne (AÜ) getirildiğini belirten Rektör İsrafil Kurtcephe, güvenlikleri nedeniyle bu isimlerin kimler olduğunu ise açıklamadı.

Rektör Kurtcephe, beyin göçünü geriye çevirmek için Türkiye Cumhuriyeti'nin şu ana kadar planlı bir politika izleyemediğine işaret etti.

Bu politikayı izlemek ve bunu tersine çevirmenin son derece kolay olduğunu belirten Rektör Kurtcephe, AÜ yönetimi olarak son 5 yılda bu konuda yürüttükleri çalışmalarla, yurtdışındaki başarılı Türk bilim adamlarının adreslerinin tespit edilerek, ziyaretler gerçekleştirdiklerini açıkladı. Kurtcephe, ABD ya da Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde görevli Türk bilim adamlarıyla görüşmelerine ilişkin bilgi verdi.

AÜ Rektörü Kurtcephe, "Diyoruz ki 'Arkadaşlar siz önemlisiniz, siz Türk insanının yetiştirdiği değerlersiniz. Sizin toprağınız Anadolu, sizin milletiniz Türk Milleti, sizin ülkeniz Türkiye. Bu topraklara, bu insanlara, bu ülkeye vefa borcunuz var. Gelin bu vefa borcunu beraberce ödeyelim.' Bu çağrımız cevap buluyor. 54 arkadaş arkadaşımız yurtdışı üniversitelerini bırakıp bize katıldı" dedi.

İSİMLERİ SIR
Bilim insanlarının Türkiye'ye getirmek için altyapı oluşturulması ve cazibe merkezine dönüşmemiz gerektiğine değinen Rektör Kurtcephe, Amerika ve Avrupa'da olduğu gibi her türlü kolaylığın bizim ülkemizde de sunulması gerektiğini söyledi. Kurtcephe, 54 bilim adamının kimliklerini ise güvenlik ve tehlike oluşturabileceği düşüncesiyle gizli tuttuklarını dile getirdi.

DHA - Mehmet ÇINAR