Geri gelen '54 beyin' sır gibi saklanıyor

Geri gelen '54 beyin' sır gibi saklanıyor
Geri gelen '54 beyin' sır gibi saklanıyor

Rektör İsrafil Kurtcephe

ABD ve Avrupa'dan geri dönmeleri sağlanan 54 bilim adamının ismi sır gibi saklanıyor.

ABD ile Avrupa 'daki üniversitelerde görev yapan 54 bilim adamının, tersine beyin göçüyle Akdeniz Üniversitesi'ne (AÜ) getirildiğini belirten Rektör İsrafil Kurtcephe, güvenlikleri nedeniyle bu isimlerin kimler olduğunu ise açıklamadı.

Rektör Kurtcephe, beyin göçünü geriye çevirmek için Türkiye Cumhuriyeti'nin şu ana kadar planlı bir politika izleyemediğine işaret etti.

Bu politikayı izlemek ve bunu tersine çevirmenin son derece kolay olduğunu belirten Rektör Kurtcephe, AÜ yönetimi olarak son 5 yılda bu konuda yürüttükleri çalışmalarla, yurtdışındaki başarılı Türk bilim adamlarının adreslerinin tespit edilerek, ziyaretler gerçekleştirdiklerini açıkladı. Kurtcephe, ABD ya da Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde görevli Türk bilim adamlarıyla görüşmelerine ilişkin bilgi verdi.

AÜ Rektörü Kurtcephe, "Diyoruz ki 'Arkadaşlar siz önemlisiniz, siz Türk insanının yetiştirdiği değerlersiniz. Sizin toprağınız Anadolu, sizin milletiniz Türk Milleti, sizin ülkeniz Türkiye. Bu topraklara, bu insanlara, bu ülkeye vefa borcunuz var. Gelin bu vefa borcunu beraberce ödeyelim.' Bu çağrımız cevap buluyor. 54 arkadaş arkadaşımız yurtdışı üniversitelerini bırakıp bize katıldı" dedi.

İSİMLERİ SIR
Bilim insanlarının Türkiye'ye getirmek için altyapı oluşturulması ve cazibe merkezine dönüşmemiz gerektiğine değinen Rektör Kurtcephe, Amerika ve Avrupa'da olduğu gibi her türlü kolaylığın bizim ülkemizde de sunulması gerektiğini söyledi. Kurtcephe, 54 bilim adamının kimliklerini ise güvenlik ve tehlike oluşturabileceği düşüncesiyle gizli tuttuklarını dile getirdi.

DHA - Mehmet ÇINAR


  http://www.radikal.com.tr/1126843112684312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .. - solidarnosc

  tabi.. millet de avrupa'ya amerika'ya oralarda kızlar gelip teklif ediyor diye gitti sanıyorsunuz heralde? bilim kurumunun lügatından Darwin'in silindiği bir ülke burası.. hadi konuşa konuşa duygusunu vefa borcunu alevlendirdiniz diyelim, para da verdiniz, laboratuvar da verdiniz, kole niyetine asistanlar tahsis ettiniz diyelim... bilgi üreten insanlara bunu özgürce ifade etme hakkını tanımazsanız hiç bir yatırım çiçek açmaz. Özal'ın vizyonu füzyonu dedikleri önce para pul yaratalım sonra haklar özgürlükler gelir planı böyle fos diye söndü bir nesil sonra..

  geri gelen 54 beyin sır gibi hk. - fgemak

  yapılan işlem Türkiye için çok yararlı bir iş olmuştur, geri gelen 54 beyin yanlarında en az 54 yabancı bilim adamı arkadaşlarını da getirseler daha iyi olacaktı,yalnız bu bilim insanları Türkiye üniversitelerinde yeterli olmadıklarını bilmeyen kendilerini yeterli sanan profosör ve dengi konumundaki etiket peşinde koşan operasyonel yaratıcılıkları olmayan eğitmenlerin kıskançlıklarına maruz kalmalarının engellenmesi ve bu bilim adamlarına çalışabilecek imkanların devlet tarafından verilmesi çok isabetli olacağı düşüncesindeyiz.

  Güvenlik yalan, maksat Reklam - Levent Alper

  Eminim öyle bilim insanları olmadığı için adlarını da söyleyemiyordur. Maksat reklam olsun. Sanki hepsi Nükleer Enerji Mühendisi de Mosad sen söylemesen onları ortaya çıkaramayacaktı. Öyle bir tehlike varsa tabi. Üstelik ciddi ciddi gerçek bir tehlike olmuş olsaydı bu konuyu dahi hiç açmaz ve hayatlarını tehlikeye sokmazdı. BAŞTAN SONA REKLAM VE KAFADAN ATMACA.

  dönmelerden umutluyuz - bedoözgür

  ne olacak döndülerse , bu iktidarın elinde ya silah üretirler yada toplumu nasıl soyarız, nasıl ezip emeklerini sömürürüz ün politikasınımı üreticekler. bırakın bu amerikan mit hikayelerini.şimdi uzay programlarıda başlar marsa da mekik gönderi veririz hemen alahın izniyle.

  Doğru. - Clear

  Sır gibi saklanması doğru bir davranış,bence...Aselsan mühendislerinin başlarına gelen kuşkulu olaylardan sonra,hem de...

  Hayat Sigortalarını yaptırsınlar! - kutupcu

  Üç tane Aselsan elemanını koruyamayan Türnkiye, CİA listesi ile maruf isimleri, kamu oyundan gizliyor!'Ön tedbir' anlamında değildir inşallah!

  yazık olmuş - oal67

  bence dönenlere yazık olmuş. çok yakındır hata yaptıklarını anlayıp geri gitmeleri.