Gevaş'ta kitapsız bir gün geçmiyor

Gevaş'ta kitapsız bir gün geçmiyor
Gevaş'ta kitapsız bir gün geçmiyor
Gevaş kaymakamı kadınları merkez alan sayısız 'okuma projeleriyle' halkın gönlünde taht kurdu. İlçede çok okuyana beyaz eşya, kırtasiye ve giyim yardımı yapılırken köylere camilere okuma odaları açıldı


ÖMER ERİM BAŞTİMAR

VAN - Van’ın Gevaş ilçesinde yüzlerce kadının okuma yazma öğrenmesini sağlayan Kaymakam Tahsin Aksu için ilçenin kadınları, "bir kaymakam tanıdık hayatımız değişti" diyorlar.

Van’ın Gevaş ilçesine yaklaşık 2.5 yıl önce atanan Kaymakam Tahsin Aksu, ilçede okuma yazma bilmeyen kimsenin kalmaması için halkın ilgisini çekecek çeşitli projeler uygulamaya başladı. Aksu, bir yandan kadınların evlerinde okumasını sağlamak için "Evim Okulumdur" projesini geliştirdi diğer yandan "Okumak İbadettir" kampanyasıyla camilere kütüphaneler kurdurdu. Aksu’nun köylerde de "meslek kursu odaları" açtırdı. Bu kurslarda eğitim gören kadınlar, yaptıkları ürünleri satarak para kazanmaya başladı.

Kitap okuyanlar için "Kitap pasaportları" adında da bir proje geliştiren Kaymakam Aksu, kitap okuyanlara okudukları sayfa sayısına göre bir pasaport veriyor. "Yeşil, kırmızı, mavi" pasaportlara göre kadınlar çeşitli hediyeler kazanıyor. En çok sayfa okuyarak kırmızı pasaport almayı hak edenlere ise beyaz eşya hediye ediliyor.

KÖYLÜ KADINLAR "HAMLET" VE "SUÇ CEZA"YI OKUYOR

Kitap okuyan öğrenci genç kızlar ise ücretsiz dershaneye gitme hakkı kazanıyor. Kaymakam Aksu, söz konusu projelerini ilçe merkezinin yanı sıra köylerde de uyguluyor. Köylü kadınlar, kitap okuma kampanyaları kapsamında dünya ve Türk edebiyatının güçlü eserlerini de okuma şansı elde etti. Shakespeare’in "Hamlet", Dostoyevski’nin "Suç ve Ceza", Orhan Pamuk’un "Masumiyet Müzesi", Buket Uzuner’in "Yolda" gibi çok sayıda dünya ve Türk edebiyatı klasiklerini okuyan kadınlar, bu sayede hayatlarında yeni ufuklar açtı.

Amaçlarının Gevaş’ta okuma yazma bilmeyen tek kişinin kalmaması olduğunu vurgulayan Kaymakam Tahsin Aksu, herşeyin eğitimle başladığını ifade etti.


Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde kadınların aileyi şekillendirdiğini belirten Aksu, şunları söyledi:

"Amacımız kültür ve bilgi düzeyi yüksek bir toplum yetiştirmek. Bu nedenle okuma projeleri başlattık. Kadınları bu projede ana eksene oturttuk, çünkü aileyi onlar şekillendiriyor. Etraflarını daha çabuk etkiliyorlar. Kadınlar eğer isterse erkekleri de okutabilirler. Şimdi artık erkeklere el atacağız. Artık erkekleri okutacağız. Bunu yaparken de okuttuğumuz eşlerinden yardım alacağız. Zaten çok kadın okumaya başladıktan sonra eşleri de onlara katıldı. Şu ana kadar 430 ev hanımı düzenli kitap okumaya başladı. 4 bin 600 kitap okudular. 900 kadın okuma-yazma öğrendi. 220 kişi pasaport aldı. Bu kişilerden 36’sı ücretsiz dershane, 6’sı tam altın, 8’i 600 lira eğitim bursu, 5 ev hanımı çamaşır makinesi alırken diğerleri giyim ve kırtasiye yardımı aldı."


İNSANLAR HİZMETİNİ SEVDİ

İlçe ve köylerdeki kadınların "sempatik kaymakam" diye nitelendirdiği Tahsin Aksu’nun yapmış olduğu hizmetler de yöre halkı tarafından takdirle karşılanıyor.


Köylerde çok sayıda "okuma odaları" kurduran Aksu, devlet dairelerinde çalışanların her ay bir kitap okuması ve okuduğu kitabı da kaymakamlığa bağışlamasını gelenek haline getirdi. Okullarda ve ilçedeki kütüphanelere de işlevlik kazandıran Aksu, 200 üyesi olan çeşitli kütüphanelerde bu sayının 4 bin 160’a çıkmasını sağlarken, camilere de kitap koydurarak namaz dışında cemaatin kitap okuması için ortam hazırladı.

Aksu, halk eğitim öğretmenlerini köylere göndererek buralarda bin 452 kişiye kitap dağıttı. Kitapları dağıtan öğretmenler daha sonra köylere giderek kadınlardan okudukları kitapları anlatmalarını istedi. Okudukları kitapları anlatan kadınlara ise Kaymakam Aksu tarafından çeşitli hediyeler verildi.

“HAYATIMIZ DEĞİŞTİ"

Tahsin Aksu’nun çalışmaları sonucu kitap okumayı öğrenen Nuran Tanım (25), Kaymakamın hayatlarını değiştirdiğini belirterek, "Kaymakam beyi tanımadan önce her işimiz ev ve ahır işleriydi. Tanıdıktan sonra hayatımız değişti. Şimdi bir sürü kitap okudum. Şu an ’Saklı Kent’ isimli kitabı okuyorum. Kaymakam beye bize verdiği destek için çok teşekkür ediyorum. Bütün köyler ve ilçeye çok yardımcı oluyor. Bütün insanları okumaya heveslendiriyor. İnsanlar okumayı daha çok seviyor. İnsanlar kitap okuyor, ama kampanya ile daha fazla kitap okumaya hevesleniyor"dedi.


Menekşe Işık (30) da kitap okumaya Kaymakam Tahsin Aksu sayesinde başladığını ifade ederek, "Öncelikle kaymakam beye çok teşekkür ediyoruz. Gevaş ilçesini değiştirdi. Bu kampanyalarla bizi desteklediği için ona çok teşekkür ediyorum. Mesela okuma yazma bilmeyen bayanlarımız, kitap kampanyası sayesinde öğrendiler. Ayrıca meslek odalarında hepimiz dikiş, nakış, ahşap işleme gibi konularda eğitim aldık ve yaptıklarımız ürünleri sergilerde satmaya başladık. Kaymakamımız Gevaş’ta bize küçük iş yerleri açacak, Akdamar Adası’na geçmek için iskeleye gelen turistlere ürünlerimizi satacağız" diye konuştu.

"AKDAMAR ADASI’NDA 4 BİN KADAR KİTAP OKUMUŞTU"


Öte yandan, 31 Mayıs’ta Gevaş Kaymakamlığınca düzenlenen etkinlik kapsamında Akdamar Adası’nda çoğunluğu kadın 4 bin kişi kitap okumuştu. "Adaya Kitap Okumaya" sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlik için Kaymakamlık Akdamar İskelesi’ne gelen vatandaşlar, yanlarındaki kitapları gösterip, ücretsiz olarak teknelerle Akdamar Adası’na hareket etmiş burada kitap okumuştu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri, Akdamar Adası’nda kitap okuyup piknik yapan 4 bin kişi için çeşitli şarkılar seslendirmiş, halk oyunu gösterileri sunmuştu.

2 Haziran’da da Kaymakam Tahsin Aksu’nun "Okuyan Gevaş" kampanyası çerçevesinde ilçeye gelen yazar Buket Uzuner, köylü kadınlarla sohbet etmişti. Gevaş Kaymakamı Tahsin Aksu ile Yuva köyünü ziyaret eden yazar Uzuner, köylü kadınlara kitaplarını imzalamıştı.(aa)