'Gezi adı değişecekse Yavuz da değişsin'

'Gezi adı değişecekse Yavuz da değişsin'
'Gezi adı değişecekse Yavuz da değişsin'
Çanakkale Belediyesi'nin Kordon Boyu Kentsel Düzenleme Projesi kapsamında büfe ve kafeteryaların yıkılmasıyla ortaya çıkan meydan için 'Gezi Parkı' adının gündeme gelmesi, AK Partili ve CHP'li vekilleri karşı karşıya getirdi.

ÇANAKKALE - Çanakkale Belediyesi'nin, Kordon Boyu Kentsel Düzenleme Projesi kapsamında ortaya çıkan yeni meydana verilecek isim tartışma konusu oldu. Belediye, bu alandaki büfeleri ve kafeteryaları yıktıktan sonra ortaya çıkan meydana yeni bir bina yapacakken, bir süre önce Çanakkale'nin büyük bir meydanı olmadığı tezini savunan AKP Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş devreye girdi. Mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait olan büfe ve kafeteryaların yakınındaki Anafartalar Oteli’nin de yıkılmasıyla ortaya çıkan alanın birleştirilip kente büyük bir meydan kazandırılmasına karar verildi.

'BUNDAN İNCİNİRİM'
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ÇTSO) kentin yatırımlarının konuşulduğu toplantıda ise, yeni meydana isim konusu AKP'li Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş ile CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan'ı karşı karşıya getirdi. Milletvekili Daniş şunları söyledi:
"Bunun üzerinden çok da politika yapmamalıyız. Buradaki binanın ne şekilde planlandığı ve durdurulduğu bütün şehrin malumu. Ama şimdi basından okuyoruz, belediye meclisinde bu yere isim planlanıyor. 'Gezi Parkı, olsun' deniyor. Bu mudur yani. Çanakkale'nin hiç bir değeri yok, hiç bir markası yok. Yani hepimizi kuşatacak bir isim olamaz mı? O zaman ben de buna itiraz ederim. Ben de bundan incinirim."

'YAVUZ SELİM DE DEĞİŞSİN'
Bunun üzerine söz alan CHP’li vekil Serdar Soydan ise, Çanakkale'deki sivil toplum örgütleriyle, odalarla birlikte halkın da kabullenebileceği çok güzel bir isim bulunabilir. Bu isim Gezi Parkı da olabilir. Ama eğer bundan inciniyorsanız o zaman İstanbul 'daki Yavuz Selim Köprüsü’ne de bir isim bulmak lazım. Halkın kabullenebileceği, hiç kimsenin incinmeyeceği bir isim bulmak lazım. Biz, incinmeyeceğiz. İncinme konusunu kendimize göre değil topluma göre değerlendireceğiz" diye konuştu.

Ekim ayında Anafartalar Oteli'nin de yıkılmasıyla ortaya çıkacak büyük meydana isim bulmak için Çanakkale Kent Konseyi bir anket çalışması yaptı. Halkın katılımıyla yapılan anketten çıkacak öneriler de değerlendirilerek, önümüzdeki günlerde Belediye Meclisi'nde meydana isim belirlenecek. (Burak GEZEN - Ersan KÜÇÜKKURU / DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114788911478894

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SAP SAMAN - HARAYDIN

  Sap ile saman kıyaslanmaz. Kıyaslama benzer şartlarda yapılır. Örneğin Şah İsmail İran'da hükümranlık yapmış ve Yavuz ile savaşmıştır. Yavuz'da Osmanlı'da hükümranlık yapmıştır. Sıcak savaş döneminde monarşik yöntemler değerlendirilirken bugünün ölçekleri kullanılmaz. Örneğin halkına zulmetme ve kolay idam cezası verme katsayısı kıyaslanır. Kara cahiller dışında herkes bilir ki Şah İsmail'in katsayısı Yavuz'dan on kat fazladır. İşkembeden konuşanlara tabir üfürmek her yönden serbest olduğundan algılayamazlar.

  gezi - aharasa

  gezi incitecek bir olgu değildir. tüm medyaya ve iletişime hakim olsanız da geziyi taraflaştıramazsınız. gezi herkesin gönlündedir, gezi barıştır, gezi özgürlüktür, gezi arınmadır, gezi türkiyedir, gezi tüm insanlıktır.

  ... - isakent

  yavuz selim adı niye değişecekmiş ne münasebet bir tane aklı başında tarihçi çıksın alevi halka bu kıyımı yapmıştır desin amenna Osmanlı ve safevi devletleri arasında savaşta olmuş bir olayı sanki halka karşı kıyım yapmıştır demek başta yavuz selime hakarettir

  YAVUZ GEZİ - HARAYDIN

  Gezi parkı isim olmayacaksa Yavuz da isim olamazmış bu CHP niye iktidar olmaz niye merak etmezler bunlar hiç yahu? Sürekli zırvalayarak iktidar olunur mu?