Gezi araştırmasında ilginç sonuçlar: Ben tipik bir çapulcuyum

Gezi araştırmasında ilginç sonuçlar: Ben tipik bir çapulcuyum
Gezi araştırmasında ilginç sonuçlar: Ben tipik bir çapulcuyum
Gezi eylemlerine katılımla ilgili yaklaşık bin kişiyle yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 88'i "Kendimi tipik bir çapulcu olarak görürüm" ifadesine katıldığını söyledi. Yüzde 50'si kendini hiçbir partiye yakın görmüyor.

 

Gezi eylemleri hakkında Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan akademik çalışmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Jacobs University Bremen’den uzman psikolog Özden Melis Uluğ ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden uzman psikolog Nevin Solak Gezi Parkı protestoları üzerine Temmuz ve Ağustos aylarında yürüttükleri çalışmalarını tamamladılar. Akademisyenler çalışmalarının verilerini online anket yoluyla topladı. Değişik Gezi parkı platformlarının da verdikleri destekle kısa sürede katılımcı sayısı 1000’i geçti. Araştırmalarında çapulcu kimliği, duygular, politik güven gibi değişkenler üzerine odaklandılar. Açıklamanın bazı bulguları şöyle:

Çalışmada, katılımcılara kendilerini en yakın hissettikleri parti soruldu. Yüzde 50’si kendilerini hiçbir partiye yakın hissetmediklerini beyan etti. Diğer %50’nin ise %24,7’si kendisini CHP ’ye yakın görürken, %6,4’ü BDP ’ye, %4,5’i TKP’ye, %3,4’ü İşçi Parti’sine, %2’si AKP ’ye ve %1,8’i MHP ’ye yakın görmüştür. %7,2’si ise kendini “diğer” partilere yakın gördüğünü beyan etmiştir. Bu partiler arasında HEPAR, Yeşiller ve Sol gelecek, ÖDP, SDP ve SYKP gibi partiler yer almaktadır.

Gezi direnişinde ortaya çıkan “Çapulcu” kimliği katılımcıların çok büyük bir kısmı tarafından kabul görmüştür. Örneğin, katılımcıların %88’i “Kendimi tipik bir çapulcu olarak görürüm” ifadesine katılırken %10,1’i katılmamıştır. %1,9’u ise kararsız kalmıştır.


Aynı zamanda bu sosyal kimlikle ilgili duygular, başka bir deyişle çapulcu grup kimliğinin yarattığı duygular da araştırılmıştır. Özellikle de, çapulcu kimliği üzerinden hissedilen pozitif duyguların (örn., “Bir çapulcu olarak memnuniyet hissediyorum”, “Bir çapulcu olarak umutlu hissediyorum”, “Bir çapulcu olarak gururlu hissediyorum”) Gezi Parkı protestolarına katılımı arttırmış.

Katılımcılar aynı zamanda Türkiye’nin düzenine, sistemine ve “yaşam tarzı”na odaklanarak bazı soruları cevaplamıştır. Buna göre, Türkiye’nin genel sistemini meşrulaştırma eğilimi azaldıkça, protestolara destek ve katılım da azalmıştır.

Katılımcıların Türkiye’nin düzen ve sistemiyle ilgili negatif duygular hissetmesi (örn., “Türkiye’nin sistem ve düzeninin bir ferdi olarak, engellenme hissediyorum”; “Türkiye’nin sistem ve düzeninin bir ferdi olarak, isyan duygusu hissediyorum”) kolektif eylemlere, yani Gezi Parkı protestolarına katılımı arttırmıştır.

Bunun yanı sıra, protestolara katılımda diğer önemli bir değişken de katılımcıların mevcut durumu değiştirebileceğine ilişkin inançlarıdır. Örneğin, katılımcıların hükümetin kararlarını değiştirebileceğine, kendi hakları için hükümete karşı durabileceklerine, Gezi Parkı’nın park olarak kalmasını sağlayabileceklerine yönelik yeterlik algıları güçlendikçe kolektif eylemlere de katılımları da artmıştır. Dolayısıyla, mevcut düzene ve gidişe “dur” diyebileceğine ve bunu değiştirebileceğine inanma kolektif eylemlerin önemli bir belirleyicisidir.

Özetle, Gezi Parkı eylemleri sosyal psikolojik bir perspektiften incelendiğinde, hükümete karşı politik güveni düşük ama çoğunlukla bir partiyle özdeşim kurmayan, kendini “çapulcu” olarak tanımlama eğilimi yüksek ve söz konusu grup kimliğinden ötürü olumlu duygular hisseden, Türkiye’deki genel sistemi meşrulaştırmayan ve Türkiye’nin sistem ve düzeninden ötürü olumsuz duygular hisseden, protestoların da etkili sonuçlar vereceğine inanan kişilerin Gezi Parkı eylemlerini daha fazla destekleme ve bu eylemlere katılma eğiliminde oldukları görülmüştür.

hürriyet.com.tr


  http://www.radikal.com.tr/1160203116020312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  birleşelim! - zebda

  kendimizi bir partiye yakın görmemek hem mantıklı hem değil..mantıklı cunku adam gibi parti yok..bu doğru ama gecelim bunu..gecmemiz lazım cunku biz bagımsız ve tarafsız kaldığımız surece akpnin ekmeğine yağ suruluyor..ne yazik ki kişisel siyasal fantazilerimizi uygulayacak bir ortamda değiliz..cok sevmesek de bizim hayat tarzımıza en fazla tolerans gosteren parti chpdir..idealde de chp ve tum sol partilerin bileşimidir.( artık kız erkek aynı evde kalamamak , hukumeti eleştirememek veya istediğin zaman bira içememek gibi basit özgürlüklerin bile bitişindeyiz..)..chpli falan değilim ama tehlikeyi de goremeyecek kadar saf/romantik anarşist ve uç solda değilim..fantaziyi bırakalım pacayı kurtaralım derim...sonra herkes sol pasta içinde bolunur..kısaca bir elin nesi var iki elin sesi var! akpyi defedelim chp diyelim ..sacmalarlarsa hadlerini bildirmek akpden daha kolay olur zaten;)

  herkese gibi - ozgurboran34

  RESIMIN uygunsuzlugunu belirtmek istedim. tamam cokta sorun degil belki aydin guzel dusunen insanlar icin ama koyun kafalilari azdirmaya gerekte yok. ulkemizde sac telinden, ayak topugundan tahrik olan yobazlar oldugunu unutmayalim.

  vay be gezidekiler böylelermiydi..? - arass

  eyer ki gezidekiler resimdekiler gibi eylem yaptıysalar,demek başbakanın dediği doğru nitelikte yani çapulcular başka bir izahi yok..gezi gezi dedikleri bu mu..

  Ulkemin durumu! - suvari47

  Prosperity Index 142 ulke arasinda anket yapmis.Vatandaslarin ulkedeki memnuniyetini sormus.Ulkeler arasinda Turkiyeyi aradim bulamadim.Siz bulabilecekmisiniz?Link burda:http://www.prosperity.com/#!/country/NOR

  Bal Gibi Yazıyodu La! - Clear

  Sabah haberindeki %61,akşam haberinde ufak bir düzeltmeyle %1.8 oluvermiş.Böyle numaralar bir kaç kez oldu.Bana ne bağrıyoooon la! Sıkıysa muhabire lafını koysana,la! Üstelik matematiğe de uymuyor(kalan %50'nin %61'i),dalga geçmemiz bundandır Laaaa!

  fotoğraf seçimi - pr - tcissv

  neden o fotoğraf seçildi ki. gezi provokasyon malzemesi olarak kullanılıyor. mesela forumlardan bir resim koyun. mesela dayanışma mutfaklarından bir resim. ya da merdivende omuz omuza endişeyle neşeyle parkı koruyanların resmi. yo hayır. öyle bir imaj ki laubalilik çağrıştırsın. gezideki kimsenin o resimle ilgili problemi olmasa da gezinin neliğini sembolize etme işlevi gören bir manşet altı fotoğrafı olarak hiç masum bir seçim değil. yine, yeniden.

  %61 - tasantasan

  %61 nerde yaziyo la?