'Gezi avı' baskınları: Yüzlerce gözaltı

'Gezi avı' baskınları: Yüzlerce gözaltı
'Gezi avı' baskınları: Yüzlerce gözaltı
Gezi Parkı olayları nedeniyle Ankara'da polis 26, İstanbul'da 94 adrese baskın düzenlendi, yüzlerce insan gözaltına alındı. Basılan adresler arasında ESP ve Özgür Radyo da var.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA / İSTANBUL - İstanbul'da Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde 21 ilçede 94 adrese baskın düzenledi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri belirlenen adreslere yaptığı operasyonda çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 
Polis kaynaklarından eylemler sırasında çekilen görüntü kayıtları incelenerek operasyona başlandığı öğrenildi. Evlerinde arama yapılan şahısların "provokatif eylemlere katılan ve kitleleri şiddete yönelten" kişiler olduğu iddia ediliyor. 
Gözaltına alınanlar polis ekipleri tarafından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere saat 07.30 sıralarında Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Sağlık kontrolüne götürülen bazı kişiler slogan attı.  Sağlık kontrolünden geçirilenler daha sonra Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Cem TURSUN / İSTANBUL, (DHA) GEZİ Parkı protestolarına ilişkin müdahaleler sırasında gözaltına alınan 91 eylemci emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilen eylemciler sağlık kontrolünün ardından savcılık sorgusuna alındı. 91 kişinin savcılık sorgusu devam ediyor. 35 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI


Öte yandan dün adliyeye sevk edilen 42 kişiden 35'i savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken 7'si tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. 7 kişi nöbetçi mahkemece gece geç saatlerde serbest bırakıldı.
Gezi Parkı olaylarıyla ilgili gözaltına alınan Beşiktaş 'ın Çarşı taraftar grubu üyelerinin işlemlerinin ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde devam ettiği öğrenildi.

 

NERELERE BASKIN DÜZENLENDİ?

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) il ve ilçe binaları, Etkin Haber Ajansı, (ETHA), Atılım gazetesi, Özgür Radyo'nun binaları ve çalışanlarının evlerinde aramalar yapıldı. Yapılan ev ve iş yeri baskınlarında aramalar devam ediyor. 

ANKARA'DA 26 ADRESE BASKIN

Ankara'da da Gezi Parkı eylemleri ile ilgili olarak polis, 26 ayrı adrese operasyon düzenledi. Sabah saatlerinde başlayan operasyonların Gezi Parkı eylemleri sırasında çıkan olaylara karışan ve olayları yönlendirdikleri iddia edilen kişilere yönelik olduğu öğrenildi. Operasyonları halen sürdüğü ve şu ana kadar 25 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Eskişehir'de de gözaltına alınanlar var.


(Radikal/DHA-Cem DURSUN/Tahsin GÜNER)


  http://www.radikal.com.tr/1138083113808310

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  diktatör amca - ospe

  Çok ironik bir durum. Direnişçiler faşizme karşı yürüyüşler yapıyor ve devletin cevabi nazilerin gestapo polislerin yaptığı tutuklamalar ve milleti korkutma oluyor. Yazık çok yazık!! Türk Cumhuriyeti elden gidiyor ve diktatör amcanın köleleri heyecan içinde ona karsı çıkanları öldürmeye hazırmış gibi.

  gayet normal - Secret Garden

  30 yildir doguda polisin kirmadigi kapi kalmadi.girmedigi ev kalmadi.sabah erken saatlerde aksam gec saatlerde silahlarla postallarla ellerinde balyozlarla kapilar kirilip girildi.kimler icin? dilim ozgur olsun diye.kendi anadilimde egitim istiyorum dedigi icin.koyumu neden yaktiniz dedigi icin.eeeee sevgili medya.30 yildir polis siddetine alkis tuttun bugun neden karsisin.batida oluyor diyemi? bilmezmisin.zulmun sonu yoktur.birgun doner seni bulur diye.doguda kürtlere karsi akp-chp-mhp-medya-hizbullah hepsi birdir.tum ak parti vekilleri ya eski hizbullahci yada eski mhp lidir.medya polis asker hep desteklerdi.bugunmu akp ye karsi cikiyorsun? yoksa zulmun sadece ve sadece doguda olmasi icinmi mucadele veriyorsun.

  ? - DevriM19171917

  fişle tutukla sorun yok rahat ol dün eski dün dil hiç kimsenin susmaya niyeti yok sen saldırdıkca birler yüz olur yüzler bin olur kaybeden sen olursun yıkılmamış krallık yok bu sadece zaman meselesi zamını gelen gider dilerim seçimle gelen seçimle gitsin ...

  herkes kendini sorgulamalı - ozgurtopci

  aslında pek çok kesimin olaylardan ders çıkarması lazım. bu ülkede terörist ilan edilmenin statükoyu eleştirmek kadar kolay olduğunu, polisin ya da askerin müdahalesinin yürütmenin iki dudağna baktığını, basının neyi nasıl isterse gösterebileceğini yaşadık bu günlerde. o alanlara barışçıl isteklerle gidip şiddete maruz kalan arkadaşlar gözlerimle gördüm ki şu anda sisteme olan inançlarını neredeyse yitirmiş durumdalar. bir de bu durumun sistematik hale dönüşüp toplumun "çoğunluğunun desteğini" alınca nasıl bir lince dönüşeceğini düşünmek lazım. keşke otuz sene önce de teknoloji bu kadar ilerlemiş olsaydı da türk-kürt, türbanlı-türbansız ayrımının şiddetini videolarla paylaşma imkanı olsaymış. bu sistemi biz var ettik. bu toplumda yaşanan şiddetten herkes sorumludur. tayyip erdoğan biat kültürüyle yetişmiş, üstünü eleştirme, altından eleştirilme gibi durumlara tahammülü olmayan bir yöneticidir. aydın gençlik diyorsak biz payımıza düşeni alıp özeleştiri yapsak ?

  İleri demokraside olur böyle şeyler. - brandywine06

  Katılanlar bunların başlarına geleceğini bilerek katıldılar. Hükümet korkutmayla bir yere ulaşamayacağını bir gün anlar umarım.

  baskı - kaşınan adam

  Bu işi çözüm yolu baskı değil.Bu aşamadan sonra tek çözüm yolu bıraktı Sn Tayyip Erdoğan.İSTİFA..

  baskı - kaşınan adam

  Bu işi baskı ve kendi fikirlerini dayatarak çözmeye çalışanlar yanıldıklarını anladıklarında çok olacak.