Gezi çadırlarını yakanlar görevde

Gezi çadırlarını yakanlar görevde
Gezi çadırlarını yakanlar görevde
Kadir Topbaş'ın 'iş akitlerinin fesh edildi' dediği, Gezi Parkı'nda çadırları yakan zabıtalar görevlerine geri döndü

Radikal.com.tr/DHA - Gezi Parkı'nda göstericilerin çadırlarını yaktıkları için 45 günlüğüne zorunlu izne çıkarılan dört zabıtanın  görevlerine geri döndüğü öğrenildi. Gezi eylemlerinin ilk gününde eylemcilerin çadırları, yapılan şafak baskınından sonra sivil gaz maskeli kişilerce yakılmıştı. Kamuoyundan çadırların yakılmasıyla ilgili büyük tepkiler gelmiş ve yakanların ortaya çıkarılması gerektiği vurgulanmıştı. Çadır yangınları dünya basınında da geniş yer bulmuştu. 


‘YANLARINA BIRAKILMAZ’
Bülent Onur Şahin'in Taraf'taki haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 20 Haziran tarihinde, “Başbakanımızın da ifade ettiği gibi burada yanlış yapan, bir mağduriyet oluşturmuş olan kişiler üzerine ‘rücu edilecek, bunlar yanlarına bırakılmayacak’ dendi. İşte bu bağlamda çalışmalar sırasında ve oradaki eylemcilere müdahalenin maalesef haddi aşan, belki biraz da farklı değerlendireceğimiz bir boyuta geldiği de hep ifade edilmektedir. (...) Bizim bu konuyla ilgili zabıta görevlilerimizden yedi arkadaşımızın bu işe fiili olarak katıldığı zabıtayla ilgili teftiş kurulu müfettişlerinin raporunda ortaya çıkmakta. Dört zabıta memuru bu rapor sonucunda açığa alındı, üçü de taşeron üzerinden aldığımız zabıta görevlisi. Bunların da iş akitlerinin feshine gidildi. Yargı süreçleri devam edecektir, onun getireceği sonuçlara göre diğer işlemleri yargı değerlendirecektir” demişti.

Gezi Parkı’nda çadırları yakma olayına karışıp açığa alındığı belirtilen; zabıta amiri A.R.T., zabıta ekipler amiri M.S., zabıta komiseri H.A., zabıta memuru S.A. 45 günlük zorunlu iznin ardından aynı görevlerine geri döndü.

Öte yandan eski bakanlardan Abdülkadir Aksu’nun oğlu Murat Aksu’ya ait firmaya bağlı taşeron görevliler M.Y., O.Ç. ve H.A.’nın iş akitleri feshedilmişti. Bu kişilerin ise önümüzdeki hafta İBB’nin alt müdürlüklerinde yeni görevlerine başlayacakları bildirildi.

BELEDİYE: SORUŞTURMALARI SÜRÜYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ise zabıta personelinin yeniden işbaşına dönmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle, "İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen yazıda; adı geçen Zabıta memurlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 137. ve 138. maddeleri uyarınca görevlerinden uzaklaştırıldıkları belirtilmiştir.
Bu karar söz konusu zabıta personeline tebliğ edilmiş ve görevden uzaklaştırılmaları sağlanmıştır.
Araştırma ve ön incelemeyi sürdüren Mülkiye Başmüfettişliği'nden daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yeni bir yazı gönderilmiş ve ilgili zabıta personeli ile ilgili görevden uzaklaştırma tedbirinin kaldırıldığı ifade edilmiştir.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın yaptığı işlem Başmüfettişlik kararlarının ilgililerine tebliğ edilmesinden ibarettir...
Söz konusu zabıta personeli hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca yürütülen idari ve disiplin soruşturmaları ise devam etmektedir."


  http://www.radikal.com.tr/114654411465445

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sende mi brütüs - genco940

  tüm işleriniz böyle olduğu için ağzınızla kuş tutsanız artık kimse size inanmıyor. Başka biri yapsa, suçluyu korumak, işbirliği yapmak. örgüte yardım etmek, örgüt kurmak, kesin ağırlaştırılmış müebbet olurdu. Ama birilerinden olunca üstüne ikramiye bile verirler.

  Kibir - huberhirsch

  Biz sizin bu bize bir şey olmaz kıvamındaki kibriniz, insanları haysiyetine yönelen öfkeniz yüzünden ayaklandık. Bizi tekrar aşağılamayın, tekrar ayaklandırmayın.

  Şaşırtıcı olan ne? - nmtadgzl

  Belediye başkanı yine yalan söylüyor, yeni bir şey yok. Katilliği sabit polis memurları da silahlı ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşmaya devam ediyorlar, gözü dönmüş zabıtacıklarımızın göreve iadeleri de bundan vahim bir olay değil. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti için bu olayın ancak ucu ucuna bir haber değeri olabilir maalesef.

  !!! - fısıltı

  yanlışınız olmalı bu ülkede ne zaman mağdur edenler ödüllendirildi ki bugün de ödüllendirilsin,görevlerine devam edebilsinler(!) misal hüseyin avni;ceylan önkol davasını kapattı,vali istanbul'a sürüldü(!!!), muammer güler Hrant Dink'in katillerinden biridir,içişleri bakanlığı'na sürüldü(!!!), celalettin cerrah katillerden bir diğeriydi,emniyet genel müdürüydü o dönem osmaniye valiliğine sürüldü(!!!),yetmedi merkeze alındı,Ethem'in katili ahmet şahbaz görevine devam etti,yetmedi adama devlet koruma verdi,yakında o da bir üst koltuğa sürülecektir(!!!).bunlar hemen akla gelenler

  yanlış - aharasa

  zabıta yanlış yapmışsa, üstelik bu yanlış yakmak gibi bir şiddet unsuruyla oluşmuşsa istifa etmesi gereken belediye başkanıdır. gerçi öyle durumlara düştü ki, şimdiye kadar elli defa istifa etmesi gerekirdi ya.