@omererbil

Gezi değil meydan boşaltılacak

Gezi değil meydan boşaltılacak
Gezi değil meydan boşaltılacak
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Haftanın son mesai gününde İstanbul İl Güvenlik Kurulu Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü binasında Vali Hüseyin Avni Mutlu başkanlığında bir araya geldi. Toplantıya İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, ilçe emniyet müdürleri, İl Jandarma Komutanı, MİT İstanbul Bölge Başkanlığı yetkilileri katıldı. 

Sıfır güvenlik kaygısı 

Sızan bilgilere göre toplantıda Taksim’deki mevcut durumun provokasyonlara açık hali, güvenlik sorunu ve çevre esnafın, turizmcilerin kapanan yollardan dolayı yaşadığı sıkıntılar görüşüldü. Tabii en önemli konulardan biri de sorunun olaysız bir şekilde nasıl sonlandırılacağıydı. Çözüm diyalog olarak belirlendi. Müdahale olmadan diyalogla Taksim Meydanı’nda eylemin son bulması istenecek, Gezi Parkı içine ise müdahale edilmeyecek. Bu kararlar, dünden beri sosyal medyada yayılan ‘çok sayıda çevik kuvvet polisinin sabaha karşı parkı çembere alarak dağıtacağı, gaz bombası atılacağı ve çadırları ateşe vereceği’ spekülasyonlarını da boşa çıkarıyor.
Gezi Parkı’nda asıl kaygı duyulan güvenlik sorunu. Her türlü provokasyona açık, sıfır güvenliğin olması emniyet görevlilerini düşündürüyor. Gerçi gerek sivil polisler gerekse MİT’e bağlı güvenlik personeli yasadışı örgütleri hem fiziki hem de teknik takibe aldı. Olağanüstü hareketlilik durumunda ani müdahale ekipleri de hazır durumda. Buna rağmen çıkacak kargaşa ortamından faydalanmak isteyecek çok fazla grubun olayı vahim hale getirme ihtimali güvenlik kurulunu bir an önce Taksim’in güvenli hale getirilmesi fikrine sevk ediyor. Her ne kadar Gezi Parkı içinde çıkan tartışma, kavga gibi olaylar sözü geçenlerce yatıştırılıyor olsa da zaman içinde yıpranan sinirlerin ileride büyük sorunlara neden olacağı öngörülüyor. 

Baskın olmayacak 

İlk günkü şafak vakti baskın yöntemi, çadırların yanması ve çok sayıda göstericinin üzerine biber gazı ile gidilmesi hafızalarda yerini korurken güvenlik kurulunda bu yönlü bir müdahale asla düşünülmüyor. Kurulun kararlarında ağırlıklı tavrın şöyle olması bekleniyor:
Evvela Taksim Meydanı ve çevresinin barikatlardan temizlenmesi istenecek. Yaya ve araç trafiğinin sağlıklı bir şekilde akışının sağlanması birinci öncelik. Herhangi bir olumsuz durum karşısında oluşacak panik, yangın, kargaşa anında ambulans, itfaiye gibi araçların rahat işlemesi için trafiğin açılması şart. Her türlü provokasyon ya da güvenlik zafiyetine karşılık Taksim Meydanı’nda güvenlik güçlerinin duruma artık hâkim olması istenecek.
Gezi Parkı içine ve eylemcilerin parka giriş-çıkışlarına müdahale olmayacak ama Taksim Meydanı ve çevresi doğal akışına bırakılacak. Kısacası Güvenlik Kurulu Gezi Parkı’na müdahale etmeden Taksim’i eski haline kavuşturarak esnafı da rahatlatmak istiyor. Başta AKM ve Taksim Anıtı olmak üzere tüm pankartların meydandan indirilmesi de taleplerden biri. Bu noktada bazı yasadışı gruplarla karşı karşıya gelmek istemeyen emniyet yetkilileri eylemcilerle bu durumu da diyalogla çözmek niyetinde.


  http://www.radikal.com.tr/113681111368119

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  artık durmalı - turg

  bu park konusu ile ilgili herşey söylendi, kamu düzeninin sağlanması için artık eylem bitmeli

  güvenlik : ) - ğuvvar

  Kitenin azaltılması amaçlanmıştır. eylemciler polissiz daha güvendedir.

  güvenlik mi? - bardakbardak

  taksim'de ilk kez bu denli büyük bir kalabalık olmasına rağmen en ufak bir sorun yaşanmıyor. tabi ki bunun en büyük nedeni akp iktidarı yandaşlarının meydanda bulunmuyor oluşu. bu durum, kadın tacizinin, hırsızlığın, ahlaksızlığın, kavganın ve şiddetin maalesef akp seçmeninden kaynaklanıyor oluşunun en basit kanıtıdır. o barikatların kaldırılması alandaki güvenliği de ortadan kaldırır. hükümet gezi parkı konusunda geri adım atmadıkça barikatlar kalmalıdır.

  Kaldırım taşlarının altında kumsal var. - gokhangokhan

  Dolmabahçe ve Beşiktaş civarında hala binlerce polisiniz bekliyor. Kaldırım taşlarından bile korkuyorsunuz, hemen başlamışsınız Dolmabahçe kaldırımlarını betonlamaya. Betonseverler sizi.

  BAŞLANGIÇ - mgalois

  Barikatların ardındaki dünya, para dolaşımının varlığını koruduğu, insanların açlıktan ve savaşlardan öldüğü sizin dünyanızdan daha güvenli! Taksim'de kurulmuş otonom hayat, tüm şehirlerin tüm mahallelerinde kurulacak otonomlarla federe şekilde birleştiğinde ve siz finans-kapitalin babaları, ırkçı, ayrımcı, muhafazakar, asker, polis kuklalarınızla birlikte defolup gittiğinizde, işte o zaman tüm dünya daha güvenli olacak. Bu daha başlangıç..

  Güvenlik endişesi mi? - clara

  1 Mayıs'tan bu yana kaç genç insanı öldürdünüz, kaç kişinin gözünü kör ettiniz. Bir de utanmadan hala Taksim'in güvenliğinden endişeliyiz diyorsunuz, yasadışı örgütlere fatura kesmeye çalışıyorsunuz. Oradakilerin güvenlikle alakalı tek korkusu devlet ve polis provokasyonu. Belki bir kaç yasadışı örgüt var orda ama kılımıza bile zarar vermiyorlar. Yasaya saygımız kalmadı sizin yüzünüzden. Yalanlarınızı yutmuyoruz artık.

  SİZE HER GÜN KEŞKE DEMEKTEN YORULDUM... - Meriva

  E be gafiller.. İnsanlıkla meslekle alakası olmayan Demokrasinin d'sinden habarı olmayan yüce gafiller... 3 insanın gencecik yaşta(tabi öbür öldürülen genç kardeşlerimizi de unutmayarak) katili olmadan önce bu tavrınızı göstermek zor muydu... Hiç bir bireyin size zerre güveninin kalmadığını yıllar da geçse direnişin elbet kazanacağını seve seve göreceksiniz. Direne direne kazanacağız.. Bekleyin