@omererbil

Gezi değil meydan boşaltılacak

Gezi değil meydan boşaltılacak
Gezi değil meydan boşaltılacak
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Haftanın son mesai gününde İstanbul İl Güvenlik Kurulu Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü binasında Vali Hüseyin Avni Mutlu başkanlığında bir araya geldi. Toplantıya İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, ilçe emniyet müdürleri, İl Jandarma Komutanı, MİT İstanbul Bölge Başkanlığı yetkilileri katıldı. 

Sıfır güvenlik kaygısı 

Sızan bilgilere göre toplantıda Taksim’deki mevcut durumun provokasyonlara açık hali, güvenlik sorunu ve çevre esnafın, turizmcilerin kapanan yollardan dolayı yaşadığı sıkıntılar görüşüldü. Tabii en önemli konulardan biri de sorunun olaysız bir şekilde nasıl sonlandırılacağıydı. Çözüm diyalog olarak belirlendi. Müdahale olmadan diyalogla Taksim Meydanı’nda eylemin son bulması istenecek, Gezi Parkı içine ise müdahale edilmeyecek. Bu kararlar, dünden beri sosyal medyada yayılan ‘çok sayıda çevik kuvvet polisinin sabaha karşı parkı çembere alarak dağıtacağı, gaz bombası atılacağı ve çadırları ateşe vereceği’ spekülasyonlarını da boşa çıkarıyor.
Gezi Parkı’nda asıl kaygı duyulan güvenlik sorunu. Her türlü provokasyona açık, sıfır güvenliğin olması emniyet görevlilerini düşündürüyor. Gerçi gerek sivil polisler gerekse MİT’e bağlı güvenlik personeli yasadışı örgütleri hem fiziki hem de teknik takibe aldı. Olağanüstü hareketlilik durumunda ani müdahale ekipleri de hazır durumda. Buna rağmen çıkacak kargaşa ortamından faydalanmak isteyecek çok fazla grubun olayı vahim hale getirme ihtimali güvenlik kurulunu bir an önce Taksim’in güvenli hale getirilmesi fikrine sevk ediyor. Her ne kadar Gezi Parkı içinde çıkan tartışma, kavga gibi olaylar sözü geçenlerce yatıştırılıyor olsa da zaman içinde yıpranan sinirlerin ileride büyük sorunlara neden olacağı öngörülüyor. 

Baskın olmayacak 

İlk günkü şafak vakti baskın yöntemi, çadırların yanması ve çok sayıda göstericinin üzerine biber gazı ile gidilmesi hafızalarda yerini korurken güvenlik kurulunda bu yönlü bir müdahale asla düşünülmüyor. Kurulun kararlarında ağırlıklı tavrın şöyle olması bekleniyor:
Evvela Taksim Meydanı ve çevresinin barikatlardan temizlenmesi istenecek. Yaya ve araç trafiğinin sağlıklı bir şekilde akışının sağlanması birinci öncelik. Herhangi bir olumsuz durum karşısında oluşacak panik, yangın, kargaşa anında ambulans, itfaiye gibi araçların rahat işlemesi için trafiğin açılması şart. Her türlü provokasyon ya da güvenlik zafiyetine karşılık Taksim Meydanı’nda güvenlik güçlerinin duruma artık hâkim olması istenecek.
Gezi Parkı içine ve eylemcilerin parka giriş-çıkışlarına müdahale olmayacak ama Taksim Meydanı ve çevresi doğal akışına bırakılacak. Kısacası Güvenlik Kurulu Gezi Parkı’na müdahale etmeden Taksim’i eski haline kavuşturarak esnafı da rahatlatmak istiyor. Başta AKM ve Taksim Anıtı olmak üzere tüm pankartların meydandan indirilmesi de taleplerden biri. Bu noktada bazı yasadışı gruplarla karşı karşıya gelmek istemeyen emniyet yetkilileri eylemcilerle bu durumu da diyalogla çözmek niyetinde.