'Gezi eylemcileri camide içki içmedi ama perdeleri çaldı'

'Gezi eylemcileri camide içki içmedi ama perdeleri çaldı'
'Gezi eylemcileri camide içki içmedi ama perdeleri çaldı'
Gezi olaylarıyla ilgili hazırlanan iddianamede 'camide içki içtiler' iddiasına yer verilmedi ancak 'güvenlik kameraları ile minberin üzerindeki perdelerden bir kısmı çalındı' ifadeleri yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı İsa Dalgıç’ın 7’si yabancı uyruklu 255 kişi hakkında hazırladığı 41’inci Gezi Parkı iddianamesinden detaylar sızmaya devam ediyor.

Hürriyet gazetesinden Özge Eğrikar’ın haberine göre, savcı İsa Dalgıç 42 sayfalık iddianamede ‘Bezmi Alem Valide Sultan Camii’nde içki içtiler’ iddiasına yer vermedi ancak “ Güvenlik kameraları ile minberin üzerinde Arapça yazılar olan perdelerden bir kısmını çaldılar” dedi.
İddianamede, “Camide içki içen görmedim” dediği için önce Kayabaşı Köyü’ndeki bir camiye ardından da Karaköy’deki Arap Camii’ne tayini çıkan müezzin Fuat Yıldırım ile 6 kişi müşteki olarak yer aldı.

Gezi davasında karşılıklı biber gazı sıkıldı!

Soruşturmayı takip eden avukatlardan Fırat Epözdemir, “Gezi Parkı protestolarını bir örgütün yönlendirdiği söyleniyordu. Bu iddianamede içki meselesinin yanı sıra örgüt de yok. Bu da operasyon ve gözaltıların haksız ve hukuksuz olduğunu ortaya çıkarttı” dedi. İddianamedeki sanıklar arasında o gece camide bulunanlar da yer aldı. Savcı o gece camide çekilen bir fotoğraftaki kişinin elinde bira kutusu olduğu iddialarını ise “Emre Ö. cami içinde cep telefonuyla bir içecek içerken görüntülendi. Polisin yaptığı incelemede içi boş, ezilmiş halde bira kutusu, müezzin bölümünde boş sigara kutusu ile söndürülmüş sigara izmaritleri bulundu” ifadesiyle iddianameye aldı.

KÜFREDİP TEKMELEDİLER
İddianamedeki diğer ayrıntılar şöyle:

“Eylemciler 31 Mayıs’ta camiye girmek istedi ancak Müezzin Fuat Yıldırım’ın kapıyı kilitlemesiyle başarısız oldu. Cami kapısını küfürler ederek tekmelediler. Kapı kilitlerini kırdılar. Müezzin ile güvenlik görevlisi kapının arkasına kalaslar koyup içeri girilmesini engelledi. Ertesi gün caminin kapısının açık olmasından faydalanan bir grup içeri girdi. Müezzin sadece yaralıların camiye alınacağını anons etti ancak eylemciler camiye girmeye devam ettiler. 2 Haziran sabah 05.00’e kadar da camiye girip çıktılar. Tıbbi atık ve yiyecek-içecek artıkları ile içerisi kirletildi, zarar verildi. 4 şüpheli de dini inanışı benimseyen toplum kesimlerini tahkir etmek maksadı ile ibadethane olan ve herkes için geçerli belli giriş kuralları bulunan camiye ayakkabılarıyla girdi.”


  http://www.radikal.com.tr/116583111658319

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yani basbakan ve bakanlari yalan mi soylemis - keryil

  hepsi gunde bes vakit camide icki icildi, videolari var diyorlardi, yalan soyledikleri konusunda suphesi olan var mi? peki bunca yalanin bu insanlarin yanina kar kalacagindan, secmenlerinin buna tepki gostermeyeceginden suphesi olan var mi? tibbi malzemelerle camiyi kirletmisler; vay hayvanlar. camiyi kirletmeyip avluda kan kaybindan olselermis keske. dinimiz amin.

  Başbakan'a açık mektup... - serseriser

  Sayın Sahip... Bu Geziciler perde çalmaktan 2 yılla kurtulur ve çıkınca sizi yine üzerler... Oysa savcımız "Geziciler minareyi çalmış, kılıfını hazırlamak için perdeleri götürmüşler" dese, perdeden yırtar ama minareden 15 yıl yatarlardı... Sevgili Sahip'im, demokratikleşme adımları çerçevesinde, yargıda "Tek İddiada 100 Kişi, Çek Fişi Bitir İşi" reformu yapmalı ve buna ayak uyduracak zeka seviyesinde benim gibi uyanık savcılar bulmalısınız... Ben hazırım, bonservisim annemde... Ellerinizden öpüyor, saygılar sunuyorum Yüce Sahip...

  Tanrı Affedecektir... - iaaaa

  Evet aslında elim yüzümn kan içindeyken ve arkadan polis gelirken ayakkbaılarımı çıkarıp besmele çekip sağ adımımı atmaya özen gösterek girmeliydim. Özür dilerim.

  Kurtar bizi yarabbi - abrapan

  Allah hepimizi Yesil Turkler'in iftirasindan, firavunlarin zulmunden, badem biyiklilarin hirsindan, ekose ceketlilerin yalanindan, cahillerin huloglarindan, beden tuyu olma arzularindan, korkak savcilarin savlamalarindan, hukuksuz yargiclarin yargilamalarindan, 4 ayligina hapis yatmis sanal mazlumlarin zindanlarindan korusun.

  Acil yardım... - çağçağ

  Camini perdeler sargı bezi, tampon, bandaj, geniş kol askısı oldu kusura bakmayın hakkınızı helal edin cemat-i müslümin...

  Ölümden kaçarken dindarı tahkir etmek - deniztancelasun

  Bizler zaten her zaman ölüm korkusu ile kaçarken, "dini inanışı benimseyen toplum kesimlerini tahkir etmek maksadı ile" ayakkabılarımızı çıkarmadan gireriz camilere. Hep yaptık...

  ORTAYA ÇIKIP DÜRÜSTÇE - pispor

  Biz yalan söyledik iftira ettik diyecek cesaretleri yok şimdide camide hırsızlık yaptılar diyorlar ama bu da yalan ya biz sizin yalanlarınızdan bıktık usandık AK Partililer