Gezi eylemcilerine alacak davası!

Gezi eylemcilerine alacak davası!
Gezi eylemcilerine alacak davası!
Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve Türkiye'nin birçok iline yayılan gösterilerle ilgili alacak davası açılacağı iddia edildi

Radikal.com.tr - Hazine avukatları, Gezi Parkı olayları sırasında "kamu mallarına zarar verenlerle ilgili kamu davası açılması için" suçüstü savcılığına başvurdu. Polisten gösteriler sırasında çekilen görüntüler ve fotoğraflar alınarak incelendi. Yakma, taş atma gibi eylemlerde bulunanların kimlik tespiti için de polise başvuruldu. Emniyet Genel Müdürlüğü ve belediyeler de dava açmaya hazırlanıyor.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve Türkiye ’nin birçok iline yayılan gösterilerle ilgili alacak davası geliyor. Hazine avukatları, polisten gösteriler sırasında çekilen fotoğraf ve görüntüleri aldı. Zarar gören kamu mallarının liste ve bedelleri çıkarıldı. Hazine avukatları, gösterilerde kamu mallarına zarar veren kişilerle ilgili kamu davası açılması için Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. Olaylarda zarar gördükleri gerekçesiyle esnaf ve belediye de bireysel başvuru yaptı.


POLİSTEN GÖRÜNTÜLER ALINDI

Gezi gösterilerinde kamunun gördüğü zararın tazmini için Hazine avukatları harekete geçti. Avukatlar, gösterilerin meydana geldiği illerde polisten olaylar sırasında ve sonrasında çekilen görüntü ve fotoğrafları alarak inceledi. Görüntülerde kamu mallarına yönelik yakma, taş atma gibi saldırılarda yer alan kişiler belirlendi. Bu kişilerin kimlik tespitleri için de savcılık kanalıyla polise başvuruldu.


SENDİKA VE PARTİLERE DAVA

Bilirkişilerce de zararın bedeliyle ilgili rapor hazırlatıldı. Zarar gören kamu mallarının listesi ve zararın bedeli çıkartıldı. Hazine avukatları, zararın tazmini için Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. Gösterilere destek veren sendika, Sivil Toplum Örgütleri ile siyasi partilere yönelik çalışma da yürütüldüğü öğrenildi. Kamu mallarına zarar verenlerin herhangi bir sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi parti bağlantıları ortaya çıkarsa ayrıca bu kurumlar hakkında dava açılması istenebilecek.

ZARARIN TAZMİNİ İÇİN TAZMİNAT DAVASI

Hazine, cumhuriyet savcılarının dava açmasından sonra oluşan kamu zararı için alacak davası da açtırıp, müdahil olabilecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bazı esnaf da gösterilerde mallarına zarar verildiği iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Savcılığın, bireysel başvurularla ilgili mağdur kişilerin ifadelerini aldığı belirlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü de gösterilerde saldırılar sonucu oluşan zararının tazmini için dava açmaya hazırlanıyor. Emniyet, Türkiye genelindeki gösterilerde 100’e yakın sivil ve resmi polis otosunun zarar gördüğü iddiasında bulunuyor.

Ankara Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, Gezi Parkı eylemlerinin başkentte maliyetinin 17 milyon lira olduğunu iddia etti. Belediye suç duyurusu sonrası dava açılması durumunda tazminat talebinde bulunacak. Ankara Valiliği, Gezi gösterilerinde 132 resmi ve özel işyeri, 71 banka binası ve ATM cihazı, 74 sivil ve polis otosu, 30 toplu taşıma ve BELSO aracı, 4 itfaiye, 231 sinyalizasyon-aydınlatma ve trafik sistemi, 117 reklam panosu ve otobüs durakları ile 75 noktada 193 MOBESE kamerasının zarar gördüğünü açıklamıştı. 


  http://www.radikal.com.tr/1151729115172912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Önce İNSAN - agk

  "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." diye nasihatte bulunmuş Şeyh Edebalı, Osman Bey' e...İşinize geldiği gibi tarihi şahsiyetleri ve olayları kullanmayı bilen çok kıymetli devlet büyüklerimiz bunu neden düstur edinmezler kendilerine?.. Devlet, insanla var olur.Mal ve meta ile değil.Bu eylemlere katılanları terörist yaptınız, iş birlikçi yaptınız; yetmedi şimdi de dava açıyorsunuz.Açıkçassı şaşkınlıkla izliyorum.Sorarım kahraman polisimize ve ellerinde sopayla dolaşan akgençliğe neden dava açmıyorsunuz? Polisin kontrolsüz müdahalesi bence olayları bu hale getirdi.Açıkçası olayların bu duruma gelmesi beni çok üzdü.Haksız olduğunuzu siz dahil herkes biliyor ama kabullenemiyorsunuz.

  Kaldirim taslari uzerine - yorumcu-okuyucu

  Uc kurusluk yonetici, halkini degil ancak uc kurusluk malini dusunur, aman malima zarar gelmesin der. Kaldirim taslari, reklam panolari icin gozyasi dokup, agit yakanlar, bu ulkenin degerlerini yillardir yandasa, yabanciya bedavaya dagitiyorsunuz.Hile, hurda, dalavere ile degerinin cok altina satilan kamu mallarinin hesabini kim verecek? Adam iseniz gorelim adamliginizi.

  kamu malı? - uzunhikaye

  Polis de "kamu malı" sayılacak mı? Hayatını kaybeden, gözü çıkan, felç kalanların yanında yemişim kamu malını, ayıptır..

  Testere - Ayse Sule

  Bir yorumcu adaleti testereye benzetmis ve eylemcilerin de kendi ugradiklari zararlari tahsil edebilmeleri gerektigini belirtmis. Dogru da soylemis. Ama unuttugu birsey var ki, o adalet testeresi, eylem sirasinda veya sonrasinda polis siddetine ugrayip da canindan olanlarin lehine zaten islemeye basladi. Ayni testere, yaralanan ya da maddi kayba ugrayan eylemcilerin de lehine isleyebilir. Yeter ki kendileri, eyleme katilmak suretiyle belki de kanunen suc islemis olabileceklerini pesinen kabul etsin, cesaretle ortaya ciksin. Ama TBB'nin bilgi saklamakta direndigi ve bu direncin Gezi eylemcileri tarafindan da mesru goruldugu bir iklimde, adalet testeresi neden bizim icin de islemiyor diye sikayet etmek biraz abes kaciyor ne yazik ki. Gelelim olaylarda zarar goren kamu malina. Yaktiklari belediye otobuslerinin icinde sinir bozucu bir simariklikla hatira fotografi cektirenlerin, musallat olduklari semtlerin meydan ve ara sokaklarinda kamu malina zarar verip kimi esnafin iflasina sebep olanlarin yaptiklari onca yikimin yanlarina kar kalacagini zannetmiyorduuz herhalde. Zaten siz oyle zannetseniz bile, adaleti testereye benzeten o adalet duygunuz buna izin vermezdi herhalde, degil mi?

  normal - kullaniciadlikisi

  kimin malı için kimden para tahsil edeceksiniz pardon? ölenlerin katillerini vermemek için yaptığınız rezilliği tarih unutacak mı sanıyorsunuz?

  Çapulcu - rugudesign

  O kadar gözü çıkan, sakat kalan ve ölen insanlar kime dava açacak acaba

  Alacakmış! - brandywine06

  Önce Ziraat Bankasının 1 milyar dolarlık batık ORA kredisini tahsil edin de sonra Gezi alacakları peşine düşün! Hiç utanma-sıkılma da yok. Kim verdirmiş o krediyi Ziraat'e? Gazetecilik diye bir şey kalmış olsaydı önce bunu araştırırdınız.