Gezi eylemcilerine ceza verilmesi için Teftiş Kurulu Başkanı değiştirildi

Gezi eylemcilerine ceza verilmesi için Teftiş Kurulu Başkanı değiştirildi
Gezi eylemcilerine ceza verilmesi için Teftiş Kurulu Başkanı değiştirildi

İstanbul'daki Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için Adana'da bir araya gelen gruplara da polis biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etmişti.

Adana Valiliği'nin, Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 144 kamu çalışana hakkında başlattığı ön incelemede, soruşturmaya gerek olmadığı kararını veren Teftiş Kurulu Başkanı görevden alındı.

ADANA – Adana Valiliği, Gezi Parkı protestoları sırasında “eylemleri organize etmek, yönlendirmek, katılmak, halkı galeyana ve isyana teşvik etmek” gerekçesiyle 144 kamu çalışana hakkında ön inceleme başlattı.

Milli Eğitim çalışanlarıyla ilgili araştırması için Teftiş Kurulu Başkanı görevlendirildi. Başkan yaptığı inceleme sonucu kamu çalışanlarının soruşturmasına gerek olmadığı kararını vererek ön incelemeyi bitirdi. Bunun üzerine Teftiş Kurulu Başkanı görevinden alınarak yerine İl Eğitim Denetmenleri Başkan Vekili Oğuz Kaya atandı. Ön incelemeyi yeniden başlatan Kaya, 129 öğretmen hakkında soruşturma kararı aldı.

Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, 144 kamu çalışanı hakkında soruşturmanın devam ettiğini belirterek bunlardan 129'unun öğretmen, 4'ünün sağlıkçı, diğerlerinin de muhtelif kamu kurumlarında çalıştıklarını söyledi. Haziran ayında gezi eylemleri bittiğinde öğretmen ya da diğer kamu çalışanlarıyla ilgili bir ön inceleme başlatıldığını vurgulayan Karaca, Milli Eğitim ayağında açılan ön incelemede dosyanın tamamlandığını ve teftiş kurulunun öğretmenlerin soruşturmasına gerek olmadığı kararını verdiğini ifade etti.

Eylül başında ise teftiş kurulu başkanının görevinden alınarak yerine bir şube müdürü görevlendirildiğini anlatan Karaca, teftiş kurulu başkanı değişince soruşturmaların yeniden başlatıldığını açıkladı. Soruşturma kapsamını da çirkin olarak niteleyen Karaca, "Mesela bir öğretmenle ilgili yöntem olarak, arkadaşlar öğretmenler odasına toplanıyor, filanca öğretmen sizi gezi parkı eylemine katılmaya zorladı mı diye 30-35 öğretmenin ifadesini aynı anda yazılı olarak bir salonda alıyor. Bu linçe dönüşen bir şey. İnsanı teşhir eden bir soruşturma tekniği. Aynı teknik öğrenciler için de yapılıyor. Biz bunu anlattık valiliğe, bu bir linç hareketidir." diye konuştu.

Soruşturma kapsamında 80 kamu çalışanının ifadesinin alındığını vurgulayan Karaca, Adana TEDAŞ'ta çalışan bir elektrik mühendisinin Kars'a sürüldüğünü iddia etti. Karaca, bu karar hakkında mahkemeye yürütmeyi durdurma başvurusu yaptıklarını bildirdi. 2 kamu çalışanına ise uyarı cezası verildiğini vurgulayan Karaca, "Diğer memurlara da kademe durdurma, kınama, uyarı, maaş kesimi, hatta sürgün gibi cezalar verilebileceğinden endişe ediyoruz. Bu soruşturmanın altı ısrarla doldurulmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

CİHAN | EBUBEKİR KORAN


  http://www.radikal.com.tr/116526211652624

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başmüfettiş - etufan

  Başmüfettiş işi daha öğrenememiş. İleri demokrasilerde başbakana yalakalık yapsa ve suçları örtbas etse, aynı ile vali bile atanabilirdi. Örnekler çok bu memlekette.

  Reziller - lolanli

  Hiç utanmıyor sıkılmıyorsunuz ya! Ayıp resmen ayıp! Nedir bu insanlardan istediğiniz. Adam devletten para alıyor diye devleti eleştiremeyecek mi? vatandaş değil mi bu insanlar. Bir çalışandan çok vatandaşınız onlar sizin. Siz iş verdiniz diye size minnet duymak bağlı kalmak zorunda değiller. Siz onlara bağlı kalmak zorundasınız. Sizleri oraya ONLAR, BİZLER getiriyoruz. Siz kimsiniz ki bizim protesto hakkımızı, eleştiri, eylem, konuşma hakkımızı elimizden almaya çalışıp bizi cezalandırmaya kalkışıyorsunuz. Bedeli çok ağır olur bunun haberiniz yok! 1 gram bile aklınız yok sizin ki vatandaşınıza bu zulmü ediyorsunuz. Azıcık kafanız çalışsa, nedir derdiniz diye dinlersiniz. Ha çözersin çözemezsin bu o kadar önemli değil! Yahu bir dinle, bir bırak insanlar düşüncelerini söylesin! Merak etme bu halk genelde yine muhafazakar kalacak. 2 kelime konuşturmazsan millet birleşir seni aşağıya indirir anarşizme sebeb olursun. Ne gerek var bu kadar şeye! Tek yapman gereken dinlemek ve peki demek! Bu kadar basit yaaa!

  Bagimsiz Yargi - user1107643

  Daha iki gün önce Tayyip'in "bagimsiz yargi" ifadesini kullanip ülkedeki adalet sisteminin ne kadar da dogru bir bicimde isledigine isaret ettigini okumustum. Bunun bir yalandan ibaret oldugunu anlamamiz icin bu haberi okumamiza gerek yoktu ama yine de bu yorumu yazmak istedim.

  cunku akp isi sahsilestirdi - keryil

  bu olaylardan ders cikarip haddini ogrenecegine iyice azitti, sahsi intikam pesinde kosuyor. baksaniza, ceza verene kadar mufettis degistirmek gibi darbe doneminden kalma, ugur mumcu'nun kitaplarindan filan okudugumuz bir uygulamaya bile basvurmuslar. cunku devlet adamligindan anladiklari bu kadar. birileri bize guc vermis, geri alinana kadar istedigimiz gibi kullaniriz. ama bu ona pahaliya patliyor, patlamaya da devam edecek. gezi kadar buyuk ve dunyada sempati toplamis bir dalganin onunde kimse durmak istemez; bosuna degil basbakan'in cemaat tarafindan bile ufak ufak terk edilmesi.