Gezi eylemcilerine gözaltında AKP mitingi izletmişler

Gezi eylemcilerine gözaltında AKP mitingi izletmişler
Gezi eylemcilerine gözaltında AKP mitingi izletmişler
Gezi Parkı eylemleri sırasında gözaltına alınanların "Zorla AK Parti mitingi izlettiler. Tuvalete gitmemize izin verilmedi, otobüslerde tutulduk" iddiaları İstanbul Barosu tarafından görevlendirilen avukatların tutanaklarına yansıdı.

İSTANBUL - 12 Eylül dönemini yaşayanların sıkça anlattığı bir psikolojik işkence yöntemiydi 'gözaltında yüksek sösle müzik ya da marş dinletme'... İşkencenin, özellikle sol eylemcilere  tam tekmil uygulandığı 90'lı yıllarda da 'Siyasi Şube'deki önemli işkence metotlarından biri, çok yüksek sesle Kral Fm ya da Kral Tv'ye 'maruz bırakmak'tı... İstanbul Barosu tarafından Gezi eylemleri sırasında gözaltına alınanlarla ilgilenmek üzere görvelendirdiği avukatların tuttuğu tutanaklara bakılırsa bu yöntem geçtiğimiz hafta da uygulanmış.

Gezi Parkı eylemleri sırasında gözaltına alınanların “Zorla AK Parti mitingi izlettiler. Tuvalete gitmemize izin verilmedi, otobüslerde tutulduk” iddiaları İstanbul Barosu tarafından görevlendirilen avukatların tutanaklarına yansıdı.

Avukatların, Gezi eylemcilerinin isimlerine de yer verdiği, çeşitli tarihlerdeki gözaltı tutanakları şöyle:


1 HAZİRAN TARİHLİ TUTANAK
Gözaltındaki kişilerin yemek su ve tuvalet gibi ihtiyaçlarının giderilmediği görülmüştür.
Otobüs içinde gözaltında tutulduklarına ve gerekli işlemlerin yapılmadığına şahit olunmuştur.
Saat 10.00 sıralarında Beyoğlu civarında polisler tarafından kelepçeli ve kelepçesiz olarak hukuka aykırı şekilde yakalanıp, gözaltı süresince tuvalet, yemek, su ihtiyaçları karşılanmamıştır.
Gözaltına alınırken polis tarafından tokat atılan kişiler vardır.
Gözaltındakiler 31 Mayıs saat 16.00’dan beri 34 A 63461 plakalı araç içerisinde aç ve susuz bırakıldı. Darp eden polisleri teşhis edebiliriz.
Kanuna aykırı davranan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağız.
Baro’dan atanan ve Uluslararası Af Örgütü tarafından Gezi Parkı olayları nedeniyle yetkilendirilen Avukat Yeliz Boyraz, 31 Mayıs saat 14.00 sıralarında 34 A 63637 plakalı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait araçta görevli polis memuru tarafından araçtan zorla ittirilerek çıkarılmaya çalışılmıştır. “Sen kimsin?, Ben seni tanımam, hukukun üstünlüğünü tanımam, kapıyı kapatıyorum” diyerek kapıyı kapatmaya çalışmıştır. Hürriyetinden mahrum bırakmaya çalışmıştır. Sicil ve kimlik bilgilerini vermekten imtina etmiştir. Bu olay araçtaki şahıslar tarafından tasdiklenmiştir.


16 HAZİRAN TARİHLİ TUTANAK
Esra Sert: 16 Haziran saat 18.10’da gözaltına alınmıştır. Bir kadın polis üzerini aramıştır. Çantasında bulunan deniz gözlüğü ve toz maskesine el konulmuştur. Kendisi bir odada ayakta bekletilerek, telefonla görüşmesi, konuşması yasaklanmıştır. Recep Tayyip Erdoğan ’ın Kazlıçeşme’de aynı gün olan konuşması izlettirilmiş ve bu konuda yorum yapması yasaklanmıştır.
Semra Tatlıpınar: 16 Haziran tarihinde 18.10’da gözaltına alınarak bir kadın polis memuru tarafından üzeri aranmıştır. Kendisi gazeteci olup, çantasında çalıştığı Yurt Gazetesi’ne ait gaz maskesi bulunmaktaydı. Bu maskeye polis memurları tarafından el konulmuştur. Kendisi bir odada ayakta bekletilerek telefonla görüşmesi ve konuşması yasaklanmıştır. Recep Tayyip Erdoğan ’ın Kazlıçeşme’de aynı gün yaptığı konuşma izlettirilmiş ve bu konuda yorum yapması yasaklanmıştır.
Büşra Çil: Bir odada ayakta bekletilerek telefonla görüşmesi ve konuşması yasaklanmıştır. Kazlıçeşme mitingi izlettirilmiş ve bu konuda yorum yapması yasaklanmıştır. Büşra Çil’in bu konuda yorum yapması üzerine bir polis memuru tarafından , “S..r git gerizekalı” denilmiştir.
Tan Sezer: Recep Tayyip Erdoğan’ın Kazlıçeşme’de aynı gün yaptığı konuşması izlettirilmiş ve bu konuda yorum yapması yasaklanmıştır. Ayrıca kendisine terörist olduğu söylenmiştir.
Ufuk Öztürk: Recep Tayyip Erdoğan’ın Kazlıçeşme’de aynı gün olan konuşması izlettirilmiş ve bu konuda yorum yapması yasaklanmıştır.
Avukat Burcu Öztoprak: 16 Haziran’da Ramada Hotel’in içerisinde bulunan sağlık personelinin gözaltına alındığı bilgisinin Baro’ya ulaşması üzerine kriz masası tarafından, gözaltına alınan kişilerin savunmalarını üstlenme görevi verildi. Otele gidince pek çok kişinin polis tarafından darp edilip yerlere yatırılıp, hakaret edilerek gözaltına alındığını tespit ettim. “Görevli avukat” ibareli yaka kartıma rağmen “DHKP-C’nin avukatı, seni sinkaf ederiz, git burdan” diyen polis memurları tarafından itilip tekmelenerek otelden çıkarıldım.


  http://www.radikal.com.tr/1138380113838021

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Al Capone,runlola! - Clear

  Al Capone,candaşın olduğu yaptığı yorumdan anlaşılan -2005 yılından beri topu topu 4 yorum yazmayı becerebilmiş- runlola kullanıcısı,karşındakileri "Türkçe yazım" kuralları açısından eleştirirken ve o grubu,Türkçe öğrenememiş olmakla itham ederken,senin yorumunu ve yazımını okudu mu acaba? Yoksa,"yeter ki bizden olsun,ne olursa olsun" kuralını mı uyguladı? Eğer sadece birileri -ya da ismen- eleştirilseydi,bunların hiçbirini yazmazdım.Ancak bayan,çoğul kullanmaktan ve kendisi gibi düşünmeyenlerin tümünü itham etmekten imtina etmemiş,dolayısiyle bu yazdıklarımın hepsini de hak etmiş.Lafın ucunun da sizlere kadar uzanmasına sebep olmuş.Tavsiye ederim aranızdaki bu tür "DİK" leri törpüleyin ve onlara "Dik durmak" ile "Dik" olmak arasındaki farkı öğretin.

  farkındalık güzel şey:) - EOZEL76

  bu zihniyetten herşey beklenir

  miting - Al Capone

  AKP li Arkadasim mitingi gitti, makarna, kömuru bekliyor

  Farkındalık - ahmedgulsu

  Mitinglerini izletmenin iyi bir işkence aracı olacağının farkındalar demek ki. Yani ne kadar çekilmez ve işkence gibi bir üslup kullandıklarını bilmeleri iyiye işarettir benim için. Bu işkenceye maruz kalanlara bütün kalbimle geçmiş olsun diyorum. Bu kötü tecrübeyi bir kez daha yaşamamalarını da can-ı gönülden diliyorum.

  Yanlış. - Clear

  Yanlış yapılmış.Daha doğrusu, sıralama hatası ve eksikliği yapılmış.Önce,Gezi Platformu'nun başbakanla yaptığı tolantıda,"yargı yönetimi haklı bulsa bile plebisit veya referandum" kararı verilince,Platformun nasıl memnun olup "Final Yapacağız" sözü verdiğini ve Gezi Parkı'na dönünce nasıl cayırdadığını,sonra da nasıl taş sopa atarak esnafın camlarını indirdiğini,banttan izletip ondan sonra "gözünüz demokrasi görsün" dercesine Kazlı Çeşme Mitingini izlettirmeleri daha doğru olurdu.

  NE OLACAKTI YANİ - HARAYDIN

  Üç kişi yan yana gelip sokak terörürü estirince şerefli bir insanca çevre hassasiyetini AKP karşıtı muhalefet olarak görmeye başlayan ayakları yere basmayanlara gerçek hayat başka nasıl anlatılabilirdi? İnsanlar siyasi muhalefetten sokak ihtilali gibi zırvalara taşımasalar çevre talebini belki Kadir Topbaş bile anlardı sebep olduğu skandalı. Kentsel dönüşüm belediyeciliğinin bir meydana tahammül edemeyip, kanunun en kötü belediye bile taban olarak kişi başıjna 12 m2 yeşil alan ağaçlandıracak dediği yerde, Ab nin 20/50 m2 ile yarıştığı, rekorun 155m2 olduğu dünyada 2 m2 ile görevden alınmayı gerektiren standardı marifet olarak göstermek ve üç ağacı kesip yerine beton mağara dikip tarihi bir ismin arakasına sığınmak olmadığını anlardı. O meydanın çevresini 30 sıra tarihi olmayan binaları yıkıp 10 katı çınar, ıhlamur, at kestanesi ve sedir ağaçlarıyla, Taksim Camii ve gerçek kesme taştan orjinal Topçu kışlası, şelalei, gökyüzünü delen fıskıyeleri ve sanat eserleriyle donatılmış dünyanın en güzel meydanını yapmayı belki akıl ederdi. Herkes birden sapıttı.Ne olacaktı, anlatmak için kalan tek yol kullanılmış.

  üzgünüm - osmaniyettin

  bu olayda beyin travması geçirmiş tüm arkadaşlara yurttaşlara acil şifalar diliyorum. başbakanın bu egoya bulanmış gözü dönmüş nevrotik konuşmalarını ikinci ağızdan tivit olarak görmeye bile dayanamazken tam tiyatroyu izlemek ağır bir travmaya sebebiyet vermiş olsa gerek. başbakan olursam bütün psikolojik destek paranız benden