@ismailsaymaz

Gezi eylemcilerini düşmana benzetmek ifade özgürlüğü sayıldı

Gezi eylemcilerini düşmana benzetmek ifade özgürlüğü sayıldı
Gezi eylemcilerini düşmana benzetmek ifade özgürlüğü sayıldı
Çanakkale Şehitlerini Anma Günü'nde Gezi Parkı eylemcilerini Çanakkale'de yurdu işgale gelmiş düşmana benzeten AKP Silivri İlçe Başkanı Dilek Demiral hakkındaki soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. 
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - AKP Silivri İlçe Başkanı Dilek Demiral, bu yıl ilçede düzenlenen Çanakkale Şehitlerini Anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, Çanakkale’deki düşmanların başarısız olduğundan söz ederek, “Bunlar yıldılar mı, yılmadılar. Bunlar yine geldiler. Bunlar o gün topla tüfekle gelmediler. Bunlar yakın zamanda Gezi olayları ile Taksim’e geldiler. Değerli gençler, Taksim’de de vardı bu düşman. O düşman oradaydı. İşte onlar, o Çanakkale’de bizi almaya gelen ve o gün alamayan insanlardır” dedi. Bu ifadeler üzerine Avukat Onur Cingil, Demiral hakkında “hakaret ve halkın kin ve düşmanlığa alenen tahrik” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonunda Demiral hakkında kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. Kararda, “Şüphelinin sahip olduğu siyasi kimlik ve düzenlenen konferanstaki söz ve beyanlarının Anayasa ’nın 26. maddesinde düzenlenen düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti kapsamında kaldığı ve belirli bir şahsı hedef alarak onur, şeref ve saygınlığına saldırı amacıyla söylemediği” ifade edildi. Avukat Cingil de bu karara itiraz etti.     


  http://www.radikal.com.tr/136410313641032

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sinir bozmayın - dulas

  şu kurulu düzen içerisinde iktidar partisi mensubu birinin adalet karşısından ne gibi ceza almasını bekliyorsunuz ki. bunun artık haber değeri bile yok zannımca anca sinir bozmaya yaran küçük detaylar. adalet sadece bir kadın ismi artık unutmayın.

  Habere çok sevindim. - brandywine06

  Bence de Gezi eylemcilerine düşman diyen AKP mensupları ve AKP'ciler düşmandır. Demek ki bunu rahatça söyleyebilirim, ifade özgürlüğü bana bu hakkı veriyor. Güzel bir haber. Bence AKP mensupları ve AKP'cilerin hepsi rantçı, sadece kendi çıkarını düşünen, dinle imanla hiçbir alakası olmayıp İslamı kendi çıkarlarına hizmet etmesi için kullanan, görgüsüz, tatminsiz, ne kadar para mal mülk biriktirse gözü doymayan tipler. Kendilerini protesto edenlere düşman diyenin bu sözü ifade özgürlüğü çerçevesinde olduğuna göre bu sözlerimin de ifade özgürlüğü içinde olduğunu düşünüyorum. Kararı veren sayın hakime teşekkürlerimi sunarım.