Gezi eylemcisini sopayla hastanelik eden polislere 'işkence'den suç duyurusu

Gezi eylemcisini sopayla hastanelik eden polislere 'işkence'den suç duyurusu
Gezi eylemcisini sopayla hastanelik eden polislere 'işkence'den suç duyurusu
Antalya'da Haziran ayındaki Gezi olayları sırasında 29 yaşındaki Mustafa Düştegör'ü sopa ve coplarla dövdükleri ileri sürülen polisler hakkında 'işkence' suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

ANTALYA - Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı yaklaşık 40 kişilik amir, müdür, komiser ve polis memurundan oluşan emniyet mensupları hakkında, müzisyen Mustafa Düştegör'e yönelik 'işkence, adam öldürmeye teşebbüs, bu suçlara yardım ve yataklık, yardım ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmemek, amir olarak bunlara emir ve talimat vermek' suçlamalarıyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na geçen hafta suç duyurusunda bulunuldu.

EYLEMCİLER KALEİÇİ'NE KAÇTI
3 Haziran gecesi saat 04.35'de başlayan olayda başından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Mustafa Düştegör adına avukat Hakan Evcin tarafından verilen suç duyurusunda, Cumhuriyet Meydanı'ndaki pasif oturma eylemine katıldığı ve gruba taşlı- sopalı yaklaşık 200 polisin müdahale etmesi üzerine göstericilerin kaçtığı, Düştegör'ün de Kaleiçi yönüne koştuğu ileri sürüldü.

GEZİ'DE ÖLENLER ÖRNEK GÖSTERİLDİ
Üniformalı, yelekli ve sivil kıyafetli polislerin ellerinde cop ve sopalarla gösterici aramaya başladığı ileri sürülen suç duyurusunda, polislerin amacının gösterici dağıtmak veya gözaltı olmadığı, açıkça protestoculara ceza vermek olduğu öne sürüldü. Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş'ın da bu şekilde kolluk güçlerince ve sivillerce öldürüldüğüne yer verilen suç duyurusunda, Mustafa Düştegör'ün de saklandığı yerde tespit edilerek hakkında yasal değil, işkence şeklinde işlem uygulandığı öne sürüldü.

'ÇUVAL GİBİ YERDE SÜRÜKLENİYOR'
Kamera görüntülerinde de yer alan ve aldığı darbelerle kendinden geçen Düştegör'ün bir çuval gibi yerde sürüklendiği, nefessiz kaldığı, sürekli sopa ve coplarla darbelere maruz kaldığı ifade edildi. Dayak olayının, hıncını alamayan polislerce devam ettirildiği, bazı polislerin gözcülük yaparak ve etrafı kolaçan ederek delil bırakmamaya çalıştığı kaydedilen suç duyurusunda, şu iddialarda bulunuldu:

"Müştekiyi öldürdüğü inancıyla çuval gibi bırakan polis, şikayetçinin arkadaşının çığlıklarıyla korkak tavırlarla kaçmaya başlamıştır. Mavi gömlekli ve saçları biraz uzun olan bu işkenceci polis memuruna arkadaşları gözcülük yapmışlar ve bu yasadışı, insanlığa aykırı, insanlık suçunu izlemişlerdir. İşkenceyi izleyen bu suçlular, hiç müdahale etmemişlerdir. Polis suçu önler ve tanık olmuşsa müdahale eder, ilgili birimlere ihbar eder. Polis yaralıyı bırakıp gidemez. İşkence bir suçtur ve cezalandırılmalıdır.

İşkenceye yardım etmek, iştirak etmek, gözcülük etmek suçtur. Polis film izler gibi işkence izleyemez. Polisin suçlara müdahale etmemesi suçtur. Her vatandaş gibi, polisin yaralıya yardım etmesi, haber vermesi zorunludur. Bu bildirimleri yapmamak suçtur. Bu suçlara emir vermek ve göz yummak suçtur. Olayda görüntüleri bulunan polislerin tamamı suçludur. Suçlular hangi amir, hangi memur olursa olsunlar cezalandırılmalı ve derhal tutuklanmalıdır."

GÖRÜNTÜLER SAVCILIĞA VERİLDİ
Suç duyurusunda, yaklaşık 40 emniyet mensubu hakkında kamu davası açılması, suçun alt ve üst sınırları, olayın vahşiliği, acımasızlığı, sanıkların kaçma ve delilleri karartma çabaları göz önüne alınarak derhal tutuklanmaları istendi. Mustafa Düştegör'ün yerde sürüklenirken ve coplanırken bölgedeki bazı güvenlik kameralarından elde edilen görüntüleri, delil olarak savcılığa sunuldu.

'ŞİDDET GÖRÜNTÜLERDE AÇIKÇA MEVCUT'
Anayasaya uygun şekilde muhalefet gösterilerinin yapıldığını belirten avukat Hakan Evcin, ekim ayında şikayetçinin yüzünde sabit eser kalabileceği, vücudundaki morluk ve ezikleri içeren doktor raporunu ve güvenlik kamerası kayıtlarını savcılığa sunduklarını söyledi. Bu görüntülerde nasıl dövüldüğü, şiddet uygulandığının açıkça görüldüğünü belirten Hakan Evcin, "Bize göre bunun açıklaması işkencedir. İşkence öldürmek amacıyla yapılmıştır. Adam öldürmeye teşebbüs aşamasındadır. Ben inanıyorum ki pek çoğu da 'öldü' diye bırakıp gitmiştir" dedi.

ENGİN ÇEBER OLAYINA BENZETME
Yaklaşık 40 polisin bir kişiye, savunmasız ve baygın haldeyken onu bir çuval gibi sürükleyerek şiddet uyguladığını anlatan Evcin, "Engin Çeber davasında da aynı şekilde müdahale ve kişinin ölümüne yol açılması dolayısıyla cezaevi müdürü müebbet hapis cezasıyla cezalandırıldı ve Yargıtay tarafından da onaylandı. Yani sadece işkenceyi yapanlar sorumlu değil, göz yuman emir verenler de sorumlu. Yardım çağırmayan polisler de aynı şekilde sorumludur. Bilerek, isteyerek şiddet uygulanmıştır ve bunun adı yasada hiç tartışmasız işkencedir" diye konuştu.

Olaya ilişkin Antalya Cumhuriyet Savcılığı'nın da ayrıca bir soruşturma yürüttüğü belirtildi.

DHA - Mehmet ÇINAR


  http://www.radikal.com.tr/116207111620718

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mide bulantısı - Heterotopya

  İşkenceyi yapan, onaylayan, bunu hazmeden, öven insanlardan hiçbir şey beklenemez. Bu polisler ve hükümet her zaman lanet, beddua ve nefretle anılacaklar. Hem de kızlı erkekli. Vur deyince vurmak, dur deyince durmak, insanlara maaş karşılığı zarar vermek gibi bir görev tanımı olabilir mi? Onlarda utanma yoktur. Mahkemede bize silah çekti 40'ımız da şahidiz derler ve bundan bir gün bile utanmazlar. Sadece midem bulanıyor.

  Yanlis hesap Bagdat'tan doner - Ali Fistan

  AKP iktidari o kadar zorba, o kadar anti-demokratik, o kadar diktator ki bu kadar zorbaligin kendi taraftarlarinin dahi vicdanini sizlatmamasi, tepki gostermemesi, lehine olan ruzgarin aleyhine degismemesi beklenemezdi. Bu kadar fazla guc illa ki en sonunda paylasilma kavgasina mahpus dusecek, bu kadar zorbalik elbet bir yerlerden geri tepecekti ki sadece yuzbinlerce oyvereni degil simdi de en onemli ittifaki cemaat de fisini ve destegini cekti RTE'nin de hukumetin de. Herseyi her turlu manupulasyon ve yanlis bilgilendirme ile aciklayabilirsiniz ama goruntulerde yerlerde suruklenen yuzlerce insanina yapilanlari, 10-15 polis tarafindan ellerindeki coplarla araya alinmis genc kizlari dovmeleri, karsisinda dusman varmiscasina bir hiddet dolu bir yuz ifadesiyle elinde bayrak olan yasli adamin/kadinin kafasina copu indirmeleri, yoldan gecenin gozune dahi direk gaz sikmalari, engelli vatandisa dahi tazyikli su sikip dunya basinana manset olmalari, bu goruntulerin bir degil, 10 degil, yuzlerce olunca, iste bunu hicbir seyle aciklayamazsiniz. Ne insanlara, ne halka, ne taraftarina, ne de Allah'a.

  dayak - tenekeadam

  1'i gecesi, o gün bir sürü insana yardım ettik, sonra 30 civarı polis geldi, içeri almadım kapıyı kırıp girdiler 4-5 tanesi beni dövdü, kafama 13 dikiş atıldı şans eseri kurtuldum ölmekten. dava açtım, kafamda kırılan silah kabzasını, güvenlik kayıdı videolarını verdim. takipsizlik çıkardılar karara itiraz ettik. sonuçlanmayacağına eminim..

  BU VAHŞETLER, BU İKTİDARIN "DESTANIDIR!" - çıkarsız

  İnsan değil onların temel değer anlayışı. İnsan için daha güzeli, daha doğruyu aramak değil. İşkence ile şeytan çıkarılan, kırbaçla insan terbiye edilen dönemlerin günümüzde hortlamış kötü bir şakası gibiler. Bütün bu düşkünlükleri "dindarlık" adına yaptıklarını söylüyorlar. Arsızca doğayı, emeği, toplumsal çıkarları talan ederken, gerici dinci bir söylemle inanç sömürüsünün "başarılı" bir örneğini veriyorlar.

  Erdogan sorumlu - ohabey

  Erdogan ilk polis siddeti goruntuleri uzerine yaoptigi 'onay veren' aciklamalarla bu polis siddetinin birinci derecede sorumludur. Erdogan unutmamali ki bunlar hic unutulmayacak. Nesilden nesile goruntulerle gececek. Erdogan'i kahramanlastirmaya calisan sahte tarihciler sadece kendilerini ikna edebilecek.

  korkakça! - yasin59_8124

  adi suçlulara mafya vari insanlara asla böyle davranmazsınız ama;bu okumuş kesime etmediğiniz zulüm kalmadı.'biz muhafazakar bir partiyiz kızlı-erkekli durumlara gereken yasal müdahaleyi yaparız inancımız bu yöndedir'diyen anlayış peki zulüm işkence günah değil mi? feci şekilde dövülerek ölen o gençler inandığınız öteki dünyada sizlerden hesap sormayacak mı?

  onlar polis değil bedrin aslanları. - sktk60

  başbakanımız çanakkale şehitleri şiirindeki gibi destan yazdınız diyordu bu duruma göre onlar polis sayılmaz çanakkale şiirindeki gibi bedrin aslanları onlar.