Gezi eylemi nedeniyle meslekten atılan öğretmene destek yürüyüşü

Gezi eylemi nedeniyle meslekten atılan öğretmene destek yürüyüşü
Gezi eylemi nedeniyle meslekten atılan öğretmene destek yürüyüşü
Adana'da Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, 1-16 Haziran 2013 tarihlerinde katıldığı Gezi Parkı eylemleri nedeniyle meslekten atılan sınıf öğretmeni Eser Çapar'a destek için yürüdü.

RADİKAL - Merkez Yüreğir İlçesi'ndeki Ulubatlı Hasan Mahallesi'nde bulunan Güney Sanayi Çalışanları İlkokulu'nda görev yapan 41 yaşındaki 1 çocuk babası Eser Çapar, 1-16 Haziran 2013 tarihlerinde Gezi Parkı eylemlerine katıldı. Eylemleri yönettikleri ve örgüt üyesi oldukları iddiasıyla Çapar ve 3 Eğitim-Sen üyesi hakkında Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Karar duruşmasına çıkmayı bekleyen Eser Çapar ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı da ( MEB ), idari soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından MEB Yüksek Disiplin Kurulu, Eser Çapar'a 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında, 'Devlet memurluğundan çıkarma' cezası verdi. Meslekten ihraç kararı Eser Çapar'a geçen pazartesi günü tebliğ edildi.

ADLİYEYE YÜRÜDÜLER

Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün duruşmaya katılan Eser Çapar için, sabah erken saatlerde Eğitim-Sen üyesi yaklaşık 100 öğretmen Adana Adliyesi'ne yürüdü. Atatürk Caddesi üzerindeki sendika binasından adliyeye kadar yürüyen öğretmenler, 'Eser Çapar yalnız değildir', 'Eser Çapar onurumuzdur' ve 'Baskılar bizi yıldıramaz' diye sloganlar attı. Polisin geniş güvenlik önlemi altında gerçekleştirilen eylemde konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, "Gezi Parkı eylemleri nedeniyle hükümet çevrelerinde bir korku var. Haklı talepleri için sokağa çıkan insanların sesine kulak vermek yerine baskı, sürgün ve soruşturmalarla cezalandırmaya çalışıyorlar" dedi. KESK Eşgenel Başkanı Şaziye Köse de, Eser Çapar için mücadele edeceklerini söyledi.
(DHA-Yusuf BAŞTUĞ)