Gezi eylemleri için ilk tutuklama kararı

Gezi eylemleri için ilk tutuklama kararı
Gezi eylemleri için ilk tutuklama kararı
Polisin Tasim Meydan'daki flamaları temizlemek için salı sabahı yaptığı müdahalenin ardından SDP binasına düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 59 kişiden 4'ü tutuklandı. Tutuklananlar arasında polise molotof ve havai fişek atarken görüntülendigi iddia edilen Ulaş B. de var.

İSTANBUL - Gezi Parkı eylemleri kapsamında Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) binasına düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 4'ü tutuklandı. Tutuklanan şüpheliler arasında polise molotof ve havai fişek atarken görüntülendigi iddia edilen SDP üyesi Ulaş B. de yer aldı. 

Geçtiğimiz günlerde polis Taksim Gezi Parkı eylemleri kapsamında SDP binasına operasyon düzenlemiş ve gözaltına alınan şüphelilerden 59’u emniyetteki sorgularının ardından İstanbul Adliyesi’ne sevk edilmişti. Burada savcılık tarafından sorgulanan şüphelilerden 28’i serbest bırakılmıştı. Savcılık 5 şüpheli hakkında adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasını, 26 şüphelinin ise tutuklanmasını talep etmişti. 

Mahkeme tutuklanması istenilen 26 şüpheliden Ulaş B., Doğukan O., Furkan T. ve Ceyhun D’nin tutuklanmasına karar verdi. Tutuklanması talep edilen 22 şüphelinin serbest bırakılmasına karar veren mahkeme savcılığın 5 kişi hakkında istediği adli kontrol tedbirleri talebini ise reddetti. 


İLK KEZ TUTUKLAMA KARARI ÇIKTI
Mahkemenin kararı ile Gezi olayları kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan şüpheliler hakkında ilk kez tutuklama kararı çıkmış oldu. Olaylara ilişkin daha önce gözaltına alınan 450 kişi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı. 


SELAHATTİN GÜNDAY / DHA