Gezi eylemleri tuvale taşındı

Gezi eylemleri tuvale taşındı
Gezi eylemleri tuvale taşındı

Datça nın Yaka Köyü nde düzenlenen resim sempozyumuna Gezi Direnişi damgasını vurdu.

Taksim Gezi Parkı direnişi Muğla’nın Datça ilçesinde düzenlenen resim sempozyumunda tuvale taşındı. Datça’ya bağlı Yaka Köyü’nde, eski bir okul binasının restore edilmesiyle sanatçılara kapılarını açan Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi’ne (UKKSA) bu kez Ankaralı ressamlar konuk oldu. Eski Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Gençaydın ve Hangar Sanat Oluşum Grubu’nu oluşturan Cezmi Orhan, Cebrail Ötgün ve Atilla İlkyaz’ın da aralarında bulunduğu ressamların katılımıyla yapılan çalışmalara, direniş damgasını vurdu.
Prof. Dr. Zafer Gençaydın, “Umutsuzluğa kapıldığımız bir ortamda, gençlerin olağanüstü bir çıkış yaparak özgürlük adına sergiledikleri tepkilerini gözlerimiz dolarak karşıladık” diye konuştu.
Eserlerine, gaz maskeli polis ve direnişçileri konu alan ressam Cezmi Orhan da “Yaşadığını anlamayan, yaşadığını özümseyemeyen, onu bir yapıta dönüştüremeyen bir sanatçı, çağını ıskalamış olur. Ben, çağımın tanığı olayım diye bu eserleri yaptığımı söylemiyorum. Fakat hissiyatım, duygularım, sezgim bana bundan başkasını yaptırmazdı” dedi. UKKSA’yı ziyaret eden 1970’lerin ünlü sesi Yeşim (Yılmaz) ise ressamların çalışmalarını yerinde izleyerek onları kutladı.