Gezi eylemlerinin bilançosu açıklandı

Gezi eylemlerinin bilançosu açıklandı
Gezi eylemlerinin bilançosu açıklandı
İçişleri Bakanlığı, 'Gezi' bilançosunu çıkardı: 79 ilde, 2.5 milyon insan eylemlere katıldı; 4 bin 900 kişi gözaltına alındı; 4 bine yakın insan yaralandı. Bingöl ve Bayburt'ta eylem yapılmadı.

Taksim Gezi Parkı’nda 31 Mayıs’ta başlayan ve Türkiye ’nin pek çok iline yayılan protesto gösterilerinin bilançosu İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarıldı.
İçişleri Bakanlığı’na ulaşan bilgilere göre, “duran adam” eylemlerine dönüşen Gezi Parkı protestoları 81 kentin 79’unda yapıldı. Bir aya yaklaşan eylem sürecinde, gösterilerin büyük bölümü İstanbul ve Ankara ’da yaşanırken, sadece Bingöl ve Bayburt’ta protesto eylemi düzenlenmedi.

Gezi Parkı protestoları sürecinde yaklaşık 2.5 milyon insanın eylemlere katıldığı tespit edildi. Bu eylemlerde yaklaşık 4 bin 900 eylemci “şüpheli” konumunda gözaltına alınırken, 600’den fazla polisin, 4 bine yakın eylemcinin yaralandığı belirlendi.

GÜNDE 50 ‘DURAN ADAM’
Performans sanatçısı Erdem Gündüz’ün Taksim’de başlattığı “duran adam” eylemlerine ise her gün ortalama 50 insanın “bireysel” olarak katıldığı belirlendi. Kitlesel olarak tam tespit edilemeyen ‘duran adam’ eylemcilerinin bazıları gözaltına alınırken, önceki gün Taksim’de 40, Çağlayan’da 11, Kadıköy’de 5 kişi “duran adam” eylemi yaptı. Ankara’da ise Kuğulu Park’ta 30, Kızılay Güvenpark’ta 15 kişi “duran adam” oldu.

240 POLİS ARACI 45 AMBULANS
Valiliklerden gelen bilgilere göre hazırlanan hasar tespit raporunda ise 58 kamu binası, 68 MOBESE kamerası ve 337 işyerinin tahrip edildiği, 90 belediye otobüsü, 214 özel araç, 240 polis aracı ve 45 ambulansın kullanılamaz hale geldiği açıklandı. Eylemlerde, biri CHP binası olmak üzere 14 parti binasının zarar gördüğü toplam zararın ise 140 milyon lira olduğu belirlendi. Bu zararın yaklaşık yüzde 90’ının İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Antalya, Artvin, Bursa, Edirne, Eskişehir, Hatay, Kocaeli, Mersin, Samsun, Kayseri, Manisa ve Tunceli’de yaşanan olaylarda gerçekleştiği tespit edildi.


  http://www.radikal.com.tr/113877011387708

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hadi ordan - noname99

  45 ambulans, 90 belediye otobüs, 214 kullanılmaz hale geldi öyle mi... Yalan söylüyorlar. Olayları anlamsız vandalizmiş gibi göstermek için dikiz aynası kırılmış araçları bile komple yakılmış imha edilmiş gibi sayıyorlar. Ama 45 ambulans polis şiddetine maruz kalan göstericileri taşımaktan ömrünü tamamladı hurdaya çıktı filan derlerse o zaman anlarım.

  BİNGÖL ŞU ANDA TECAVÜZCÜLERİYLE BOĞUŞUYOR - m.rozbilen

  İki yıldır küçük bir kıza zor,zorbalık ve tehditle tecavüz edip susturulmaya çalışılan kıza yaşatılan dram boynumuzu bükmüştür.Bingöl'lülüde takat mı bıraktık Gezi direnişi olsun? Bakan Şahin'e rağmen tecavüzcüler korunmaya çalışılıyor.

  Bir başka açı - boguz

  Prof. Dr. Halil Berktay'ın sözleri çok çarpıcı: Biliyorum ki bunları çıkıp söylemem ve yazmam, şimdi gene bir tepki dalgasına yol açacaktır. Aldırmıyorum. Ben bıktım artık. Bir solcu ve bir demokrat olarak, on yıllardır sol adına söylenen yalanlardan bıktım. "Kol kırılır yen içinde" anlayışından bıktım. Bütün oportünist faydacılıklardan bıktım. Geçmişte ve bugün, benim kendi kuşağımda ve şimdi kuşaklarda, maksimalist boyölçüşmeci, saldırgan ve şiddet kullanan kesimlere "masum gençlerdir" veya "barışçıl protestoculardır" veya "meşru savunma halindedirler" diye kol kanat germekten bıktım vakti zamanında bana ve bizlere kol kanat gerilmiş olmasından da, şimdi başka gençlere kol kanat germeye çağrılıyor olmaktan da bıktım ve utanıyorum. Günlerdir okuduğum "polisin inanılmaz vahşi saldırıları" teranelerinin (ki yok böyle bir şey; polis kullanabileceği şiddetin belki en fazla yüzde 10-15'ini kullanıyor) yanı sıra, eylemcilerin şiddetinden zerrece bahsedilmemesinden bıktım ve utanıyorum. Sürekli kriz ve sürekli çatışma mantığıyla her türlü şiddeti davet edenlerin, sonra da "anne polis beni dövdü" havasıyla himaye aramasından (ve bazılarının da solculuk gereği veya iktidar düşmanlığı gereği onlara bu himayeyi sunmasından) da bıktım ve utanıyorum.

  Olmasada olur - artniyet2010

  16 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz edilip serbest bırakılan yer değil mi Bingöl. Önce kendi ayıplarını temizlesinler. Eylem yapmasalarda olur.

  3 milyon 75 minyona karsi... - winzer64

  3 milyon 75 milyon insanin haklarina tecavüz etmekte maddi zarar vermekte yandas parti ve medya da olan gücü ile bu sözde 3 milyona bol bol gaz vermekte desteklemekte bütün bunlara ragmen kirli emellerine bir türlü ulasamamaktadirlar ve ulasamayacaklardirda... onlar basbakani indirmeye calissalarda dünya basbakanimizi yükseltmektedir: http://www.haber7.com/siyaset/haber/1041912-yeni-dunya-kentine-erdoganli-tanitim

  .. - holdme12

  Bingöl ve Bayburt'un özelliği Türkiye'nin en yobaz ve bağnaz şehirleri olması. genel olarak dindar, laik ayrımı olmaksızın faşizm karşıtı kesimlerde katılım olduğundan yobaz ve bağnazlar pek rağbet etmedi bu eylemlere. Anlayana.

  unutulanlar - genco940

  onlar daha evvelce yaptıkları eylemlerin neticelerini beklemekte olmaları nedeniyle ikinci defa uyarma lüzumu görmemişlerdir.