Gezi faturası 255 kişiye kesildi

Gezi faturası 255 kişiye kesildi
Gezi faturası 255 kişiye kesildi
İstanbul'da Gezi soruşturması tamamlandı. İddianamede 7'si yabancı 255 kişi şüpheli olarak yer aldı. Gezi ile ilgili 249 kişinin şikâyeti doğrultusunda soruşturmalar sürüyor. Şüpheli sayısı artabilir.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı olaylarına ilişkin iddianamesini tamamladı. İddianamede 7’si yabancı uyruklu 255 kişi şüpheli olarak yer aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada 7’si yabancı uyruklu 255 şüpheli hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanun’a muhalefet, ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar vermek, kamu görevlilerine görevi yaptırmamak için direnme, kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret, kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi, özel kıyafetleri usulsüz kullanma ve kamu malına zarar verme’ suçlarından iddianame hazırlandığı belirtildi.
İddianamede kamuoyunda çok tartışılan Dolmabahçe’deki Bezm-i Âlem Valide Sultan Camii’ne girenler de yer aldı. Soruşturma kapsamında 10 şüpheli hakkında yeterli delil bulunmadığı, fiillerin suç teşkil etmediği gibi gerekçelerle takipsizlik kararı verildi. İddianame İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Başsavcılık 249 kişinin şikâyeti ve mağduriyeti doğrultusunda da soruşturma başlattıklarını bildirdi. Açıklamada sayıları ve kimlikleri tam olarak bilinmeyen bu kişiler hakkında ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanuna muhalefet’, ‘Kamu görevlilerine görevi yaptırmamak için direnme’, ‘mala zarar verme’, ‘Kamu malına zarar verme’, ‘Kamu görevlisini kasten yaralama’, ‘yağma’, ‘Hırsızlık’ gibi suçlardan soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Bu kişilerin kimliklerinin tespiti için de güvenlik birimlerine talimat verildiği ifade edildi.

TMK’da 6 ayrı soruşturma daha

Açıklamaya göre Gezi olaylarıyla ilgili bugüne kadar 40 iddianame ile 308 kişi hakkında dava açıldı. 36 ayrı soruşturma da halen devam ediyor. Başsavcılık ‘Terörle Mücadele Kanunu’ (TMK) bürosunda da 6 ayrı soruşturma yürütüldüğünü açıkladı. Başsavcılık bu soruşturmalardan bazılarının Gezi olaylarından daha önce başladığını, soruşturmaların Gezi Parkı olaylarıyla birlikte başka yer ve zamandaki fiilleri de kapsadığını ifade etti.