Gezi faturası 255 kişiye kesildi

Gezi faturası 255 kişiye kesildi
Gezi faturası 255 kişiye kesildi
İstanbul'da Gezi soruşturması tamamlandı. İddianamede 7'si yabancı 255 kişi şüpheli olarak yer aldı. Gezi ile ilgili 249 kişinin şikâyeti doğrultusunda soruşturmalar sürüyor. Şüpheli sayısı artabilir.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı olaylarına ilişkin iddianamesini tamamladı. İddianamede 7’si yabancı uyruklu 255 kişi şüpheli olarak yer aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada 7’si yabancı uyruklu 255 şüpheli hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanun’a muhalefet, ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar vermek, kamu görevlilerine görevi yaptırmamak için direnme, kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret, kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi, özel kıyafetleri usulsüz kullanma ve kamu malına zarar verme’ suçlarından iddianame hazırlandığı belirtildi.
İddianamede kamuoyunda çok tartışılan Dolmabahçe’deki Bezm-i Âlem Valide Sultan Camii’ne girenler de yer aldı. Soruşturma kapsamında 10 şüpheli hakkında yeterli delil bulunmadığı, fiillerin suç teşkil etmediği gibi gerekçelerle takipsizlik kararı verildi. İddianame İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Başsavcılık 249 kişinin şikâyeti ve mağduriyeti doğrultusunda da soruşturma başlattıklarını bildirdi. Açıklamada sayıları ve kimlikleri tam olarak bilinmeyen bu kişiler hakkında ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanuna muhalefet’, ‘Kamu görevlilerine görevi yaptırmamak için direnme’, ‘mala zarar verme’, ‘Kamu malına zarar verme’, ‘Kamu görevlisini kasten yaralama’, ‘yağma’, ‘Hırsızlık’ gibi suçlardan soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Bu kişilerin kimliklerinin tespiti için de güvenlik birimlerine talimat verildiği ifade edildi.

TMK’da 6 ayrı soruşturma daha

Açıklamaya göre Gezi olaylarıyla ilgili bugüne kadar 40 iddianame ile 308 kişi hakkında dava açıldı. 36 ayrı soruşturma da halen devam ediyor. Başsavcılık ‘Terörle Mücadele Kanunu’ (TMK) bürosunda da 6 ayrı soruşturma yürütüldüğünü açıkladı. Başsavcılık bu soruşturmalardan bazılarının Gezi olaylarından daha önce başladığını, soruşturmaların Gezi Parkı olaylarıyla birlikte başka yer ve zamandaki fiilleri de kapsadığını ifade etti.


  http://www.radikal.com.tr/116554611655466

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gezi Nedeniyle Yargılanması Gerekenler: - user327654

  1. Başbakan: Tahrik, suça teşvik, suç teşkil eden emirleri verme nedeniyle, 2. AKP: Suç işleyen başbakana destek, işlenen suç karşısında ihmalkarlıktan öte giden, suçu ve suçluyu övmek nedeniyle, 3. İstanbul ve diğer illerin Valileri: Suç teşkil eden emirleri vermek, dezenformasyon yaparak, suçlu polisleri saklamak, yataklık yapmak 4. Emniyet Müdürleri: Suç olan emirleri yerine getirmek için astlarına emir vermek 5. Polis ve diğer emniyet birimleri hem kurum, hem de şahıs olarak: Suç işlemek, yersiz, haksız şiddet uygulamak, cinayet, adam yaralama, sakat bırakma (göz çıkarma, beyin kanamaları, kemik kırıkları vb.), suçu örtbas etmek için delilleri karartmak, kask numaralarını saklayarak suç işleyenlerin bulunmasını önlemek, emir verilmediği hallerde bile göstericilere karşı şiddet kullanmak. 6. Sivil faşistler AKP gençlik ve diğer örgütleri: cinayet, linç, adam öldürmeye tam teşebbüs, pala ile saldırmak, tecavüz, taciz vb. 7. Medya Kuruluşları: Meslek ilkelerine aykırı yayın, dezenformasyon, yalan haber, görevlerini yerine getirmeye çalışan gazete ve tv'cilere işten çıkartma, soruşturma açma şeklinde baskı vb. 8. İftiracılar: Başbakanın emri üzerine komşularını ve diğer insanları şikayet ederek hayatlarını karartmaya kalkmak... Liste bitmiş değildir.....!

  Turbanliya yapilanlar da yargilanack mi? - abrapan

  Hani bir turbanliyi Besiktas meydaninda yari ciplak uzun sacli motrosikletli adamlar taciz etmislerdi? Tayyip kamera kayitlari var diye meydanlarda bas bas bagirdi, yoksa utanmadan yalan mi soyledi? Giybet mi yapti? Yapmaz yav, adam halife olacam diyor, hatta peygamber makamina koyanlar bile var bunu. Yoksa halkim mi cahil? Ne versem yiyor mu? Afiyet mi olsun? Olsun.

  tarafsız'a - likapa

  konuyu anlamadan yorum yapan arkadaş;gezide ve diğer anarşist eylemlerde eylemcileri kışkırtan, polise taş attıran,molotof attıran, atanlara cesaret veren, insanların eline pala vererek iktidarın üzerine atmak suretiyle olayları sabote eden milletvekillerinden bahsediyorum.evet onlar sorgulanmalı ve suçlu bulunursa ki bence suçlular, cezaevine atılmalılar.ülkesine ihanet içerisinde olan herkes milletvekili de olsa cezasını çekmelidir.odtü de eline taş alıp polise atan sözde vekiller yaptıkları provakasyonun hesabını vermeliler.gösteri ve yürüyüş elbette demokrasilerde haktır.halkı kin ve düşmanlığa sevketmek suçtur bu ayrımı unutmayalım.siyasi çıkarları uğruna yıllardır bu ülkede farklı mezhepleri ve kimlikleri kaşımak suretiyle menfaat ve oy devşirenlerden hesap sorulması gerekir.

  Faşist zihniyetin bir örneği - "taraf" sız

  Likapa adlı yorumcu diyorki CHP li bütün ve BDP li bazı milletvekillerini içeri atsınlar.Ne kaldı? Bu ülkede bir tek kendisi gibi düşünenler rahat elini kolunu sallaya sallaya yaşasınlar,diğerleri sürünsünler demeye getiriyor.Bu zihniyetin adını siz koyun.Ama yemezler bu ülke yalnız senin gibilerin değil,ya birlikte birbirimize saygı duyarak yaşamayı öğreneceksiniz ya da öğreneceksiniz.

  azulgabor'a - likapa

  yabancılar hani nerde diye soran arkadaşa; türkiye tarihinde yapılan darbelerin hepsinin arkasında amerika vardı ama darbeyi yapanlar bizatihi türklerdi gerçeğini hatırlatmak isterim.ikinci bir konu; gezi olaylarıyla ilgili chp nin de kurum olarak yargılanması gerektiğine inanıyorum.ayrıca chp v bdp milletvekillerinden halkı kışkırtanların da ayrıcı sorgulanması ve cezalandırılmaları gerekiyor.

  hani neredeymiş - azulgabor

  Gezi olayları esnasında bu işler yabancıların işleri, bir sürü ajan var, parayla yaptırdılar falan derken binlerce insandan sadece 7 "ajan" mı yakaladınız ve sadece 255 kişi miymiş parayla olaylara katılan! Bir de bu kişiler 249 kişinin şikayetine göre yakalanmış. Gezi olayları ile ilgili bahara kadar bu tarz şeylerle karşılaşacağız diye düşünüyorum. Zira AKP "demokratik bir şekilde" yavaş yavaş insanları korkutarak bu tarz eylemlere katılmamalarını sağlamak amacındalar.