Gezi forumlarından Barış Günü çağrısı

Gezi forumlarından Barış Günü çağrısı
Gezi forumlarından Barış Günü çağrısı
Barış İçin El Ele Forumlararası Çalışma Grubu 1 Eylül Dünya Barış Günü için, "Taksim'den Dikmen'e, Rojava'dan Halep'e, Adeviye'den Tahrir'e, Gazze'den Doğu Türkistan'a, bütün dünyaya ilham vermek" için insan zinciri etkinliği düzenleyecek.

Radikal.com.tr - İstanbul 'da Gezi Parkı direnişi ve sonrasında kurulan park forumları 1 Eylül Pazar Dünya Barış Günü'nde, "herkesi; barış ve huzur içinde bir arada yaşadığımız, şiddet, zulüm ve baskının olmadığı özgür bir dünya için" el ele vermeye çağırdı.
Barış İçin El Ele Forumlararası Çalışma Grubu, yayınladığı çağrı metninde; “Bizlere dayatılan hiçbir ayrımcılığı kabul etmiyor, mahallemizden başlayarak tüm Türkiye 'de, sağımızda solumuzda kim varsa, inancına, diline, ırkına ve cinsiyetine bakmadan elini tutuyoruz.” ifadesiyle, "herkesi; annesi, kardeşi, komşusu, dostları ile birlikte, barış için kenetlenmeye" çağırdı. 

TAKSİM'DEN ADEVİYE'YE...

"Taksim'den Dikmen'e, Rojava'dan Halep'e, Adeviye'den Tahrir'e, Gazze'den Doğu Türkistan'a, bütün dünyaya ilham vermek ve umut olmak amacıyla oluşturulacak insan zinciri"nin parklardan sokaklara, Eminönü’nden Sarıyer’e, Kadıköy’den Kartal’a, İstanbul’dan tüm Türkiye’ye uzanmasının hedeflendiği belirtilen açıklamada saat 13.00'de yapılacak etkinlik öncesi, tüm bireyler ve topluluklar “Barış için el ele veriyorum çünkü….” cümlesini sosyal medya üzerinden tamamlamaya çağrılıyor. Herkesin birbirini incitmeden eşit ifade hakkı olduğuna vurgu yapılan çağrıda, sosyal medya üzerinden kendilerini yazı, video veya fotoğrafla ifade etmeleri isteniyor. Söz konusu paylaşımlara facebook.com/1eyluldebarisicinelele ve twitter.com/barisicinelele adreslerinden ulaşılabilecek.