Gezi gözaltısı polis eşliğinde LYS'ye girdi

Gezi gözaltısı polis eşliğinde LYS'ye girdi
Gezi gözaltısı polis eşliğinde LYS'ye girdi
Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı'nın Fen Bilimleri Sınavı yapıldı. İzmir'de Gezi eylemleri nedeniyle gözaltına alınan bir öğrenci polis eşliğinde sınava girdi

İZMİR - Türkiye 'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da yapılan LYS Fen Bilimleri sınavına 332 bin 284 aday katıldı. Tek oturumda yapılan sınav, 2 saat 15 dakika sürdü. İzmir'de Gezi eylemleri sırasında gözaltına alınan ve halen Emniyet'te tutulan bir öğrenci savcılığa yaptığı başvuru ile polis eşliğinde sınava girebildi. 
Taksim Gezi Parkı protestolarına verilen destek sırasında kamu ve özel binalarına zarar verip, molotofkokteylli saldırı düzenleyerek halkı kışkırttıkları iddiasıyla gözaltına alınan üniversite öğrencisi 23 yaşındaki S.Ö., savcının talimatıyla polis kontrolünde LYS-2'ye girdikten sonra adliyeye sevkedildi.
İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentteki Gezi Parkı protestolarında "bazı terör örgütleri adına eylemde bulunup, kamu ve özel binalara zarar vererek, molotofkokteylli saldırı düzenleyip halkı kışkırttmak" suçlamalarıyla bazı kişilere yönelik önceki gün operasyon düzenlendi. İzmir, Ankara ve Tunceli'deki 15 ayrı adrese düzenlenen eş zamanlı baskınlarda, MKP, TKP-ML ve DSİH üyesi oldukları ileri sürülen C.B.Ç., Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri E.K., İ.U., K.İ., H.P., S.Ö., Ege Üniversitesi öğrencisi D.D., emlakçı E.İ., İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde staj yapan Ç.K. ile İ.K., A.H.A., O.A., V.Y., ve A.I. gözaltına alındı. O.Ö.'nün aranmasına devam edilirken, şüphelilerin evlerinde ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, çok sayıda örgütsel döküman, bilyeler ve sapanlar ele geçirildi. Zanlıların, kentte, ilk 3 günkü protestolarda polisle girilen çatışmalarda etkin rol aldıkları ileri sürüldü. Ayrıca, gözaltındaki C.B.Ç.'nin, İZSU'da birim amiri olarak çalıştığı belirtildi. Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan şüphelilerden S.Ö. dışındaki 13 şüpheli, bu sabah işlemlerinin ardından adliyeye sevkedildi. 
POLİS EŞLİĞİNDE SINAVA GİRDİ 
Şüphelilerden Dokuz Eylül Üniversitesi Eğetim Fakültesi öğrincisi S.Ö., polislere başvurduğu LYS-2'ye girmek istediğini söyledi. Polislerin savcıyla yaptığı görüşme üzerine S.Ö.'nün, sınava katılmasına karar verildi. Polis nezaretinde sınav yeri Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi'ne götürülen S.Ö., yaklaşık 2 saat 15 dakikalık sınavın ardından adliyeye götürüldü.
(Turaç TOP-Kadir ÖZEN/DHA)