'Gezi halkı' birbirini iyileştiriyor

'Gezi halkı' birbirini iyileştiriyor
'Gezi halkı' birbirini iyileştiriyor
Rüzgar da diniyor o sırada, yağmur da. Gezi'ye her taraftan ellerinde poşetlerle giren birçok insan görüyoruz. O sırada parkta yanımdan geçen bir genç Gezi'nin haleti ruhiyesini özetliyor: Durmak yok, direnmeye devam!
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Sabah 9 gibi, meydan tarafındaki merdivenlerden Gezi Parkı’na giriyorum. Ağaç dibindeki çöp poşetlerinden birine bir demlik ıslak çay boşaltılmış. “Oh” diyorum, “çay içmişler, iyi.”

Havada hala biber gazı kokusu var, ara ara öksürüyor parktakiler. Dün geceki polis müdahalelerinin ardından, parkın o renkli, neşeli, cıvıl cıvıl halinden eser kalmamış. Ama insanlar yeni bir güne başlamış; bulaşık yıkıyor, çöp topluyor, sandviçler hazırlıyorlar. Gezi’de hayat devam ediyor.

Acayip bir rüzgar var, yağmur çiseliyor, parkta dağıtılan ve herkesin üstündeki birörnek poşet yağmurluklar garip bir uğultu çıkarıyor rüzgarda. Çadırlar, matlar, afişler hatta ıslanıp ağırlaşmış battaniyeler bile havalanıyor, öyle bir rüzgar. İnsanlar rüzgara sinirleniyor: “Ne estin bee!” Neyse herkes el atıyor, mutfak ve revir çadırlarına asılıyoruz, uçuvermesinler diye. Beni biraz çelimsiz görmüş olacak, “Birinin de sizi tutuması gerek aslında!” diyor yanımdaki hanım. “Böyle çadıra tutununca hem ben uçmuyorum hem de çadırda bir el daha oluyor” diyorum; Win-win!

Karşıdan bulaşık yıkayan ekip tencereleri, tepsileri market arabasına doldurmuş geliyor; “Oh, bulaşıklar iyice durulandı yağmurla...” Parkta hala optimizm hakim yani.

Radikal’den Bahar Çuhadar, Nazan Özcan ve Elif İnce ile birlikteyiz. Bahar anlatıyor: “Sabah Itır Eczanesi’ne uğradık, şehir dışından bir kadın 100 TL havale etmiş, Gezi Parkı’ndan gelenlere ilaç verin demiş. Emaneti aldık, getirdik” diyor. Bir yandan da Twitter’dan ihtiyaç listelerini duyuruyoruz. İletilerimizden parkta olduğumuzu anlayan arkadaşlarımız arıyor: “Geliyoruz, ne lazım?”

Rüzgar da diniyor o sırada, yağmur da. Gezi’ye her taraftan ellerinde poşetlerle giren birçok insan görüyoruz. O sırada parkta yanımdan geçen bir genç Gezi’nin haleti ruhiyesini özetliyor: Durmak yok, direnmeye devam!


  http://www.radikal.com.tr/113729811372982

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sonsuzlukta yankılanacak - tangopower

  Hayatının son gün ve son anında, Tanrı?ya yakarır gibi içten bakışlarla göğe çevrilmişken gözlerin, ruhun çıkmakla çıkmamak arasında kararsızlığını belli eder. Tanrı?nın elini uzatıp canını artık senden çekip alacağı onun o kudret elinin, ona uzattığın biçare eline değdiği anda sana sorduğu sorudur bu işte: Bu dünyadan artık ayrılırken elinde tuttuğun şey, gerçekte sadece nedir? der sana... -La Cumparsita, Tangonun Aşkı- evet hayatımızın son gün ve son anında orada olmayı dilicez. onur ve ozgürlük için. seslerimiz sonsuzlukta yankılanacak... bu arada hükümetin büyük elçilerine bir soru, onlar bilirler yurt dışındalar çünkü: Rubicon'u geçtik mi ??

  rocky balboa - tangopower

  rocky balboa önce rakibinden yumruk yerdi bilerek. her yumruk yiyişinde kendi gelir, kendi gücünün farkına daha bi varırdı. ve sonrasında sonuç elbette hepinizin bildiği gibi karşı tarafın tarumar oluşu olurdu. ama bu arada kendi de sağlam hasar alırdı. işin sonunda iki yumruğunu havaya kaldırır adrien!! diye bağırırdı. ağız-yüz çarşamba pazarı bu arada tabi. ama hep kazandı. her büyük savaşı. bunu da kazanacak!! nokta. -nokta-