Gezi için kimler AKP'den özür diledi?

Gezi için kimler AKP'den özür diledi?
Gezi için kimler AKP'den özür diledi?
AKP'li üst düzey yönetici: "Gezi sırasında öne çıkan kimi vakıf üniversitelerinin kurucuları, bazı rektörler ve tanınmış işadamları-profesyoneller... Genel merkeze, ilgili bakanlıklara ve il başkanlıklarına gelerek ya özür diliyorlar, ya da yanlış anlaşıldık diyorlar."

Radikal.com.tr - Gezi protestoları nedeniyle kendi durumlarının 'sıkıntılı' olduğunu düşünen bazı özel üniversite kurucuları, rektörler ile dünyasından tanınmış kimi isimlerin AKP genel merkezine giderek özür diledikleri iddia edildi. T24'ten Murat Sabuncu'nun isimlerini vermediği bazı AKP'li üst düzey yöneticilere dayandırdığı iddialara göre, 'bir profesyonel' de, "eğer gerekli olursa istifa edebileceğini" söylemiş... 
Sabuncu'nun yazısı şöyle: 


Ne Şafaklar var ama 'sezdirmiyorlar'

Şafak Sezer…

Oyuncu…

Bir gün Gezi’de…

Başka bir gün iktidarın dizinin dibinde…

Bakıyorsun sokakta devrimci sloganlar…

Sonra….

Kedi olmuş mırmırlanmalar…


Şimdi ona hem kızıp hem soruyorlar:

Olur mu böyle olur mu?

Delikanlı durduğu yerden döner mi?


O da diyor ki…

Bir insanı sevmek döneklikse seviyorum ve dönüyorum…

Sizi bilmem ama…

Ben onu dobra buluyorum….

Açıkça ilan ediyor durumunu…

Fotoğraf makinesi ve kameraların önünde eğiveriyor boynunu…


Peki ya Gezi sırasında “şafak”ı atan diğerleri…

Gençlerin arkasına saklanıp iki üç slogan da ben atayım deyip efelenenleri…

İşadamları, rektörler…

Size onlardan haberim var….

Bakın ne anlatıyor AK Partili üst düzey bir yönetici…

Duyun da öğrenin gerçekleri:

“Gezi olayları sırasında öne çıkan kimi vakıf üniversitelerinin kurucuları, bazı rektörler ve tanınmış işadamları-profesyoneller…Genel merkeze, İlgili bakanlıklara ve il başkanlıklarına gelerek ya özür diliyorlar, ya da yanlış anlaşıldık diyorlar.”

Aynı yönetici adını da vererek kamuoyunun yakından tanıdığı bir profesyoneli anlattı:

Bakan arkadaşımıza ve iştigal alanı ile ilgili kuruma 'eğer söylediklerim yanlış anlaşıldıysa istifa edeyim, kurumuma zarar vermeyeyim' dedi. Onu da patronu yönlendirmiş.”

AK Partili yönetici bu konuyu şu cümleyle bitirdi:

“Kendi adıma bu gelenleri yadırgıyorum.”

Nedense ben hiç yadırgamıyorum…

Tabii ki iktidarın elindeki Damokles'in kılıcının farkındayım ama…

Zevahiri kurtarma çabasındakileri de tanıyorum…

Duruma göre şekil değiştirenleri…

Sorun ancak kendi başına geldiğinde celallenenleri…

Sadece üniversite ve iş dünyasında değil…

Medyada da…

Basın özgürlüğünü kendi kovulma miladında arayan da…

Çalışırken “telkine açık, etrafından kovulup gidenlere gözü kapalı olup” işi bitince esip savuran da…

Şafak Sezer…

Oyuncu…

Ama amatör oyuncu…

Gerçek profesyonel oyuncular…

En iyi filmi onlar çeviriyorlar…

Ve her dönem her iktidarda ayakta kalıyorlar…

Ayakta kalmak ya da ayakta olmak….

İkisinin arasındaki fark büyük tabii…

En önemlisi…

Filmin bitişi…


Ne Şafaklar var ama 'sezdirmiyorlar'


  http://www.radikal.com.tr/114594011459406

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Özür diledikleri için onları suçlayabilir miyiz? - huberhirsch

  Durum şu: Demokratik bir ülkede seçilmiş hükümet var. Bu hükümete karşı bireysel ya da örgütlü muhalefette bulunmak hukuki. Hükümetin politikalarını beğenmeyen herkesin gösteri ve ifade hürriyetini kullanarak muhalefet etme hakkı bulunuyor. En azından teoride durum bu. Ama pratikte durum böyle mi? "Ben muhalif olursam zarar görürüm, devlet üzerime gelir, işten atılırım, ihaleden kovulurum, gazeteden çıkarılırım, meslekten el çektirilirim, maaşım kesilir, disiplin cezası alırım, hapse girerim!" Demokratik Ak Parti Türkiye'sine hoşgeldiniz.

  Zavallılar... - citizen

  İktidarın şimşeklerini üstlerine çekme korkusu. İnsanda ne onur bırakıyor ne de omurga. Böyle iki büklüm el-etek öptürüyor işte. Ama korkuyu/korkutmaları kendilerine payanda yapıp ayakta kalmaya çalışan iktidar da ne kadar gerçek anlamda iktidardır ve ne kadar ayakta kalabilir.

  ? - fısıltı

  yazı da özür dileyen isimleri bir ben mi görmüyorum? Radikal'den kim üstlenirse artık bunu akp'li yöneticiye iletir misiniz benimle de bir çok akp'li yönetici, vekil, bakan görüştü ve dedi ki doğru yoldasınız. on yılı aşkındır çok çektiniz yaptığınız her türlü eyleme destek veriyoruz. öldürdüğümüz, yaraladığımız arkadaşlarınız için ne kadar pişman olduğumuzu, vicdan azabı çektiğimizi söylesek az.kanallarda çıkan sözlerimizden ötürü özür diliyoruz. sizler elleri öpülesi insanlarsınız vs. vs. böyle bir sürü cümle sarf etti. buna ne kadar inanırsa ben de bu habere o kadar inanırım. kaldı ki Gezi'ye destek veren ve sonrasında özür dileyenler olsun bunlar herhangi bir ünvanı olmayan, sokakları bırakmayan, gerektiğinde çatışan, bayraklı, bayraksız, sabah işe gidip akşam dayanışmaya katılan halktan birileri olmadığı sürece bir sıkıntı yok! birilerinin desteğiyle çıkmadı ki kimse yola. sorun benim,senin değil hepimizin çünkü!!!

  Boyun eğme az kaldı gelecek "Sosyalizm" eninde sonunda buraya da uğrayacak! - tylncalgan

  Tabi baktılar iktidar baskı yapıyor zülme dayanamicaklar işlerinden ekmeğinden olacaklar tabi gidip özür dilerler ama boynunu eğmezsen dik durursan zaten onlar bize kimseye kırbaç vuramazlar!

  Yazı da - anaximenes

  tıpkı içeriğe konu olanlar gibi omurgasız. Eleştirilecekse iktidarın Gezi sürecindeki vahşetine odaklanılmalıdır. Özür dileyenler yaptıklarının yanlışlığından değil korkularından dilemişlerdir. Buna benzer örnek çoktur ülkede. Öcalan bile yakalandığında uçakta "işbirliğine hazırım" demişti çünkü kendi derdine düşmüştü. Sallanan Demoklesin kılıcı da değil, darağacındaki urgandır. Üstelik bu tip polemikler Taksim Ayaklanmasını mecraından saptırma çabalarıdır..

  Köleler ve Efendiler - X120

  Olabilir, insanlar fikirlerini değiştirebilirler. İnsanlara ille de fikrinden dönemezsin diye bir dayatma yapılamaz. Elbette birileri ne pahasına olursa olsun doğru bildiğini savunan "ilkeli adam" olacak, birileri de rüzgar nereye eserse oraya dönen "işini bilen adam" olacak. Çok olağan. Ama tabii şöyle bir gerçek var ki, toplumsal yozlaşma arttıkça, bazı insani değerler aşındıkça bu "işini bilen adam"ların sayısı artar. Artık güç, tek "başarı" kriteri haline gelir. Kendisinden güçlünün eteğini öper, kendisinden zayıf olanı ezer. Bu davranışın altında ciddi aşağılık kompleksleri yatar ama bu Freud'un alanı, beni aşar.