Gezi için son sözü söyleyecek olan mahkeme

Gezi için son sözü söyleyecek olan mahkeme
Gezi için son sözü söyleyecek olan mahkeme

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Gezi Parkı için referandumun mümkün olmadığını, mevzuata göre ancak kamuoyu yoklaması yapılabileceğini söyledi. Yaş haddinde önümüzdeki günlerde emekliye ayrılacak Karakullukçu dün basın toplantısı düzenledi. Gezi Parkı için referandum önerisinin hukuken mümkün olmadığını belirten, Karakullukçu şunları söyledi:
YARGI KARARI ESAS: Referandumun koşulları, hangi hallerde yapılacağı anayasada yer almıştır. Ben referandumdan çok, belki o bölgenin bir kamuoyu yoklaması olabileceğini düşünüyorum. Burada referandumdan çok bir kamuoyu yoklaması var gibi algılıyorum. İsmi referandum olabilir ama referandum olarak bölgesel bir kamuoyu yoklamasıdır. Referandumda ‘ağaçların kesilmesi uygun’ diye bir karar çıktı. Yargının kararı aksi yönde olursa, yargı kararı esastır. Bir idari karar hangi şekilde olursa olsun, yargı kararında ileri, yargı kararında etkin olması söz konusu değil. Yargı kararları mutlaka uygulanacaktır. Çünkü hukuk devletiyiz. İdaremizde, yürütme organımız bu konuda hassastır.”
AĞAÇ MESELESİ DEĞİL: Mesele sadece ağaç meselesi değil. Hepimiz biliyoruz. Demek ki bir birikim var, bir rahatsızlık var. İnsanların bir şekilde yönetimden, uygulamadan rahatsızlıklarını masumane bir şekilde dile getirmelerinde bir sakınca yoktur. Ama nizam içinde olması gerekiyor.
ORANTISIZ GÜCE KARŞIYIM: Polisin böyle bir yetkisi yok ki. Demek ki bir hata var. Vatandaşın kendisi değil yargı karar verecek. Orantısız güce kesinlikle karşıyım. İzmir ’ de üç tane kız oturuyor, gelip de oturan vatandaşı saçından tut sürükle, var mı böyle bir şey? Ondan sonra da adını hukuk devleti koy, olmaz. Devletin kendisi polis devleti olamaz.