'Gezi' için Taksim'de dev gece gösterisi

'Gezi' için Taksim'de dev gece gösterisi
'Gezi' için Taksim'de dev gece gösterisi
12. gününe giren Gezi Parkı eylemleri için bugün gündüz saatlerinden itibaren Gezi Parkı, Taksim Meydanı ve çevresinde toplanan onbinlerce kişiye meşaleli gösterileriyle taraftar grupları eklendi. Tüm bölgede büyük bir yoğunluk yaşanıyor.

Radikal.com.tr - Taksim Gezi Parkı'nın bulunduğu alanda bir alışveriş merkezi ve tarihi Topçu Kışlası'nın yeniden inşa edilmesi için ağaçların kesilmesine karşı çıkan az sayıda insanın park içindeki direnişiyle başlayan ve geçtiğimiz 31 Mayıs Cuma sabahı, polisin park içinde nöbet tutan bu az sayıdaki insana sert müdahalesiyle büyüyen ve yurt çapında yaygınlaşan Gezi eylemleri en kalabalık akşamını yaşıyor. 

12. gününe giren Gezi Parkı eylemleri için bugün gündüz saatlerinden itibaren Gezi Parkı, Taksim Meydanı ve çevresinde toplanan onbinlerce kişi hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ı eleştiren sloganlar attılar, dövizler taşıdılar. Gün boyu çeşitli etkinliklerin düzenlendiği park, meydan ve çevresinde toplanan kalabalıkların sayısı akşamüstü saatlerinden itibaren hızla artmaya başladı. Kabataş ve Gümüşsuyu yönünden Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarları, Beşiktaş Meydanı'ndan da, Gezi eylemlerinin en dikkat çekici unsurlarından olan Çarşı grubunun önderliğindeki Beşiktaş taraftarları kalabalık gruplar halinde meydana yürüdü. Taraftar gruplarının iç içe yürüdükleri meydan ve çevresinde birleştikleri görüldü. Özellikle Beşiktaş, Fulya, Nişantaşı, Harbiye güzergahını kullanarak Gezi Park'ın önüne kadar yürüyen Çarşı kortejinin kalabalıklığı dikkat çekti. Parka sığmayan ve Divan Oteli önünde havai fişekler ve meşalelerle kutlama yapan Çarşı grubu çevreden de büyük destek gördü. 

Daha sonra Taksim Meydanı'ndaki Atatürk Kültür Merkezi önünde bir araya gelen tüm gruplar çok sayıda meşale ateşleyerek ve havai fişek gösterileri yaparak renkli görüntüler oluşturdu. Hafta sonunun da etkisiyle Taksim'deki kalabalığın sayısı giderek arttı ve gece saatlerinde yüzbinlerce kişiye ulaştı.

Bu arada meydana ulaşamayan çok sayıda insan, İstiklal Caddesi, Sıraselviler, Tarlabaşı, Elmadağ, Talimhane, Tünel, Cihangir gibi yakın noktalarda protesto gösterileri yapıyor. 


  http://www.radikal.com.tr/113684911368494

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çarşı'nın meydana girişi - ozymandias

  Çarşı kortejinin Taksim Meydanı'na girdiği sırada AKM'nin çatısından işaret fişekleri ile yapılan muhteşem gösteri, ev yapımı olimpiyat açılışı tadındaydı, enfes lezzetliydi. Helal olsun!

  Taksimmmmmmmmm - berham

  Taksim bizimdir bizim kalacak.

  sinsi oyun - kurşunkalem21

  şimdiye kadar pkk lılar kck lılar ortalığı karıştırıyordu. onlar ortadan kalkınca Türkiye yi rahat bırakmak istemeyen Türkiyenin ilerlemesini istemeyen bundan rahatsız olan iç ve dış düşmanlar sinsi bir oyun sergilemeye başladılar. Bazıları bilerek bazıları da bilmeyerek bu oyuna gönüllü figüran oldu. türkiye yi eski krizli günlerine döndürmek isteyenlere yazıklar olsun.

  TAKSIM"E GELIN - Roza lüxemburg

  İtaatin sefilliğine karşı, itirazın güzelliğini görün, başeğmenin bayağılığına karşı, başkaldırının asaletini görün, iktidarın karanlığına, sinsiliğine karşı, muhalefet etmenin farahlığını, gönül rahatlığını yaşayın. Unuttuğunuz şeylerin değerini hatırlayın! N. MERT