Gezi için tutuklama ısrarına ret

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara ’da tutuklama istenilen ancak mahkeme kararıyla serbest kalan üç Gezi Parkı eylemcisi için savcılığın yaptığı itirazı Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi de reddetti. Mahkeme, “Eylemcilerin tutuklanması için bir neden yok” diyen Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi kararının hukuka uygun olduğuna hükmetti. 

Mahkeme: Neden yok 
Gezi Parkı eylemlerine destek verdikleri için Ankara’da 9 Haziran günü gözaltına alınan üç şüpheli ‘2911 sayılı kanuna muhalefet’, ‘kamu malına zarar verme’ ve ‘polise mukavemet’ suçlaması ve tutuklama istemiyle Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmişti. Ancak mahkeme, eylemcilerin tutuklanması için bir neden olmadığını belirterek, “Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda belirtilen tutuklama nedenlerinin bulunmadığı, tutuklama kararı verilmesi için kuvvetli suç şüphesinin yanında bir tutuklama nedenin bulunması gerektiği, şüphelilerin sabit ikametgâhı oluşları ile yüklenen eylemler gözetildiğinde tutuklama tedbirinin ölçülü olmayacağı kanaatine varıldığında, cumhuriyet savcılığının şüphelilerin tutuklanmaları yönündeki isteminin her üç şüpheli açısından reddine karar verildi” demişti. 

Savcı itiraz etmişti 
Eylemcilerin serbest bırakılma kararına soruşturmayı sürdüren savcılık itiraz etti. İtiraz, üst mahkeme konumunda olan Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Mahkeme, ilk kararı veren Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararının hukuka uygun olduğu gerekçesiyle savcılığın yaptığı itirazı reddetti.