Gezi için tutuklamaya neden yok

Gezi için tutuklamaya neden yok
Gezi için tutuklamaya neden yok
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi, Gezi Parkı eylemlerine destek verdikleri için Ankara’da üç şüphelinin tutuklama istemini reddetti. Mahkeme “Gerekçesiz tutuklama olamaz” derken kararda savcılığın eski görüntülerle şüphelileri tutuklamaya çalıştığı da vurgulandı.
Ankara’da 9 Haziran’da gözaltına alınan üç şüpheli ‘2911 sayılı kanuna muhalefet’, ‘kamu malına zarar verme’ ve ‘polise mukavemet’ suçlamasıyla tutuklama istemiyle Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Tutuklama talebini reddeden mahkeme, 3. Yargı Paketi’yle tutuklama isteminin gerekçeli olması şartı getirildiğini vurguladı. Mahkeme, şüpheliler için kuvvetli suç şüphesinin bulunduğunu ancak bunun tutuklama için yeterli olmadığına da işaret ederek şöyle dedi:
“Bir kısım şüphelilere ait DVD görüntülerinde yapılan fotoğraflanmalar ve yakalama tutanakları ile kuvvetli suç şüphesini gösterir olguların varlığına rağmen CMK’da belirtilen tutuklama nedenlerinin bulunmadığı, kuvvetli suç şüphesi ile birlikte tutuklama kararı verilmesi için, kuvvetli suç şüphesinin yanında bir tutuklama nedeninin bulunması gerektiği, şüphelilerin sabit ikametgâhı oluşu ile tutuklama tedbirlerinin, yüklenen eylemler gözetildiğinde ölçülü olmayacağı kanaatine varıldığında, savcılığın tutuklama isteminin her üç şüpheli açısından reddine karar verildi.”

Niye eski fotoğraflar?

Kararda, savcılığın şüphelilerin tutuklanması için eski görüntüleri kullanmaya çalıştığına da vurgu yapılarak “Tutuklama istemini içerir yazıda suç tarihi 9 Haziran 2013 gösterilmiş olup, istem ekindeki bir kısım fotoğrafla eylemin tarihi 3 Haziran -gösterilmiş, suç tarihleri itibarıyla farklı eylemler gösterilerek çelişkiye düşülmüştür” denildi.
Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi de daha önce 13 şüpheli hakkında tutuklama talebini reddetmişti.


  ETİKETLER:

  Muhalefet

  ,

  Ankara

  ,

  Mahkeme

  ,

  Gezi Parkı

  ,

  Kamu

  ,

  Ceza

  ,

  suç

  ,

  Yargı

  http://www.radikal.com.tr/113721911372192

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kötü niyetli savcıya engel olan yok - generalduncan

  Sistemde savcıya müdahale edecek bir makam kalmadı. Normalde HSYK'nın bu savcı için disiplin soruşturması açması lazım. İşte onu için HSYK gibi kurumlarda hükümet temsilcisi olamaz, olmamalıdır. Bağımsız olması gerekiyor.

  Tutuklanması gerekenler var - sks222

  Onbinlerce insanın bulunduğu alanlara yağmur gibi gaz bombaları ile saldırarak büyük facialar yaratmaya teşebbüs eden halk düşmanlarının ağır suçları delillerle ortadayken derhal savcılar haklarında dava açmalı, bu kişilerin sürekli suça devam ettikleri ve edecekleri görüldüğünden de derhal tutuklanmaları gerekmektedir.